mężczyzna trzymający się za serce
©Photographee.eu/Fotolia

Choroba niedokrwienna serca - inaczej choroba wieńcowa. Poznaj objawy choroby niedokrwiennej

mężczyzna trzymający się za serce
©Photographee.eu/Fotolia

Choroba niedokrwienna serca występuje, gdy mięsień sercowy jest niedotleniony i niedostatecznie ukrwiony. Objawy choroby wieńcowej to ból i duszność w klatce piersiowej. Ból może promieniować do ramion, a nawet szczęki lub pleców.

 

Choroba niedokrwienna serca to – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) – najczęstsza przyczyna zgonów w państwach zachodnich (zobacz badania).

Czym jest choroba niedokrwienna serca?

Choroba niedokrwienna serca to każdy stan, podczas którego mięsień sercowy jest niedostatecznie ukrwiony. Do prawidłowego przepływu krwi w sercu niezbędny jest tlen. Jest on transportowany właśnie z krwią, przez naczynia wieńcowe. Zmiany w naczyniach wieńcowych mogą skutkować zmniejszeniem ilości tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.

 

Długotrwałe i przewlekłe niedotlenienie serca oraz niedostateczne zaopatrzenie go w substancje odżywcze może skutkować rozwinięciem się choroby wieńcowej (inaczej choroby niedokrwiennej serca). Następstwem choroby niedokrwiennej może być zawał serca. Przy zawale, z powodu niedotlenienia, komórki mięśnia sercowego obumierają.

Najważniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca

Choroba niedokrwienna serca może być sygnalizowana:

 • dusznością,
 • bólem w klatce piersiowej, szczególnie pojawiającym się podczas stresu bądź wysiłku,
 • pojawieniem się zawrotów głowy, omdleniami lub stanem poprzedzającym omdlenie,
 • uczuciem przewlekłego osłabienia i zmęczenia,
 • trudnym do zniesienia, tzw. skrajnym, zmęczeniem pojawiającym się w czasie ćwiczeń,
 • wymiotami i nudnościami,
 • obrzękiem stóp,
 • bólem w ramieniu lub barku,
 • bólem szczęki bądź pleców – najczęściej u kobiet.

 

Przeszywający ból w klatce piersiowej jest odczuwalny w okolicy mostka. Może promieniować do barków i ramion, a nawet palców. Ból jest dławiący, odczuwany jako ucisk. Czasami nasila się po obfitym posiłku lub kiedy jest zimno.

Choroba niedokrwienna serca: przewlekła i ostra postać choroby

Występują dwie postacie choroby wieńcowej: przewlekła i ostra. Objawy przewlekłej choroby niedokrwiennej pojawiają się podczas długiego lub intensywnego wysiłku fizycznego. Nitrogliceryna podawana pod język niweluje te symptomy po kilku minutach. Duszność i ból związane z chorobą wieńcową mijają także, kiedy przerwiemy wysiłek i odpoczniemy chwilę.

 

Ostra postać choroby niedokrwiennej serca obejmuje objawy pojawiające się w nocy, w trakcie odpoczynku i przy niewielkim wysiłku, np. podniesieniu torby z zakupami. W postaci ostrej ból trwa dłużej niż w przypadku przewlekłej fazy choroby wieńcowej.

Klasyfikacja objawów choroby niedokrwiennej serca – jak zaawansowana jest choroba?

Canadian Society od Cardiology opublikował klasyfikację CCS objawów choroby niedokrwiennej serca, która wskazuje na zaawansowanie choroby.

 • Klasa I CCS to objawy choroby wieńcowej pojawiające się jedynie w czasie intensywnego bądź długiego wysiłku.
 • Klasa II CCS to bóle występujące przy szybkim wchodzeniu po schodach, po obfitym posiłku lub w zimne dni. Objawy chorobowe pojawiają się np. po wejściu po schodach na pierwsze piętro bądź po przejściu 200 metrów.
 • Klasa III CCS to objawy choroby niedokrwiennej, utrudniające funkcjonowanie, które pojawiają się po wejściu na parter lub wolnym wejściu na pierwsze piętro.
 • Klasa IV CCS obejmuje bóle i duszności w klatce piersiowej, występujące w spoczynku, np. w nocy i po niewielkim wysiłku.
   

   


Więcej na temat choroby układu krążenia
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33