Zdjęcie rentgenowskie mózgu
©sudok1/Fotolia

Choroba Heinego Medina (polio) - objawy, leczenie, skutki, profilaktyka

Zdjęcie rentgenowskie mózgu
©sudok1/Fotolia

Choroba Heinego-Medina, czyli ostre porażenie dziecięce, to choroba zakaźna wywołana wirusem polio. Najczęściej przebiega bezobjawowo, ale czasem może doprowadzić do porażenia ciała, kalectwa lub śmierci. Najbardziej narażone są dzieci do 5 lat, które nie były szczepione. Jak wygląda profilaktyka i leczenie w przypadku choroby polio

Choroba Heinego-Medina (polio) - na czym polega?

Choroba Heinego-Medina ma wiele nazw, często nazywa się ją również paraliżem dziecięcym lub polio. Jest to wirusowa choroba zakaźna, wywoływana przez trzy typy wirusów polio. Może prowadzić do porażeń mięśni, kalectwa, a nawet śmierci. Wirus przenosi się drogą fekalno-oralną, czyli pośrednio na rękach. Choroba występuje powszechnie wśród osób nieszczepionych. Po wprowadzeniu powszechnych, obowiązkowych szczepień, Europa została uznana za obszar wolny od polio.

Wirus dostaje się do organizmu drogą pokarmową i namnaża się w jelitach. Zajmuje okoliczne węzły chłonne i dostaje się do krwi. W niektórych przypadkach rozprzestrzeniają się po całym organizmie i mogą zakażać i niszczyć neurony ruchowe.

Choroba Heinego-Medina - charakterystyczne objawy i przebieg choroby

Objawy występujące przy polio zależą od przebiegu choroby. Ponad 90% przypadków choroby przebiega bezobjawowo. 

Mniejsza część osób zarażonych przechodzi chorobę w trzech odsłonach, takich jak:

  • postać nieporażenna,
  • postać porażenna,
  • zespół post-polio.

Postać nieporażenna choroby Heinego-Medina występuje w 4-8% przypadków. Inaczej nazywana jest porażeniem poronnym, czyli takim które organizm może sam zwalczyć. Występują wtedy objawy swoiste, takie jak:

  • wymioty,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • zmęczenie, brak energii.

Dużo cięższym przypadkiem i niezwykle rzadkim (jedynie 0,5% zachorowań) jest postać porażenna choroby. Podczas tego stadium choroby wirus dostaje się do przednich rogów rdzenia kręgowego, gdzie niszczy neurony ruchowe. Prowadzi to do trwałego i nieodwracalnego porażenie ciała.

Najbardziej charakterystycznym objawem tego przebiegu choroby jest niesymetryczne porażenie wiotkie mięśni. Jednocześnie może pojawić się wysoka gorączka, ból głowy czy niedrożność układu oddechowego. 

Postać porażenna w wyjątkowych przypadkach może zakończyć się zgonem chorego, na skutek porażenie mięśni oddechowych lub infekcji mózgu.

Czasami u zarażonych występuje zespół poporażenny, czyli post-polio. Zespół ten występuje nawet 30-40 lat po przebytej chorobie. Polega on na powolnym porażeniu mięśni, które wcześniej nie zostały uszkodzone. Powoduje również problemy z układem oddechowym, pamięcią i koncentracją.

Jak leczyć chorobę Heinego-Medina?

Choroba Heinego-Medina jest nieuleczalna, nie jest możliwe ani pełne ani nawet częściowe wyleczenie chorego. Wszystkie podejmowane przez lekarzy działania skupiają się na polepszeniu jakości życia. Łagodzenie objawów możliwe jest dzięki rehabilitacji, ćwiczeniom z fizjoterapeutom lub operacjom w przypadku zapadnięcia się kręgosłupa. Odpowiednia ilość odpoczynku i regularne ćwiczenia poprawią komfort chorego, ale nigdy w żadnym stopniu nie będzie możliwe jego wyleczenie.

Profilaktyka choroby Heinego-Medina - jak zapobiegać?

Istnieje skuteczna szczepionka na polio, szczepienie to jest obowiązkowe w Polsce. Wykonuje się ją na przełomie 3 i 4 miesiąca życia. Kolejne dawki w formie zastrzyków należy przyjąć między 16 a 17 miesiącem życia oraz w wieku 6 lat. Szczepionka zawierają szczepy nieaktywnego wirusa, który wywołuje chorobę Heinego-Medina.

 

 

Więcej na temat choroby wirusowe choroby
Przeładuj

Doda ostro komentuje postawę Kingi i Agaty Dudy w sprawie aborcji! Dawno tak mocno się nie wzburzyła

zobacz 01:54