©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Choroba de Quervaina, czyli schorzenie określane „kciukiem matki”. Jak się objawia i jak go skutecznie leczyć?

©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Choroba de Quervaina jest stanem zapalnym pochewek ścięgnistych kciuka. Objawia się silnym bólem kciuka, który nasila się przy ruchach palca. Leczenie zaawansowanej choroby polega na zabiegu operacyjnym.

 

Choroba de Quervaina, określana również jako zespół de Quervaina, jest zapaleniem pochewek ścięgnistych mięśni kciuka. Chorobie towarzyszy silny obrzęk i ból kciuka oraz dłoni, co ogranicza sprawność ręki.

Choroba de Quervaina – istota choroby

Choroba de Quervaina nazywana jest potocznie „kciukiem matki”, gdyż często występuje u matek na skutek częstego podnoszenia niemowlęcia, co obciąża kciuki i całe dłonie. W wyniku nadwyrężenia rozwija się stan zapalny, który wywołuje ból nasilający się przy ruchach kciuka. Choroba polega na zapaleniu pochewek ścięgnistych, które otaczają ścięgna mięśni kciuka. Powoduje to utrudnione ruchy prostowania i odwodzenia, gdyż są one kontrolowane właśnie przez pochewki.

Osoby narażone na chorobę de Quervaina

Oprócz matek należących do grupy ryzyka choroby, na zespół de Quervaina narażone są osoby pracujące w sposób angażujący ręce. Dotyczy to przede wszystkim ludzi, którzy wykonują liczne, powtarzalne ruchy kciukiem. Powoduje to obciążenia ścięgien mięśni kciuka, a w konsekwencji drobne urazy, które z czasem mogą wywołać stan zapalny. Wówczas dochodzi do rozwoju zespołu de Quervaina. Wśród prac zawodowych, które stwarzają ryzyko choroby wyróżnia się malarstwo, grę na instrumentach, stolarstwo oraz uprawianie niektórych sportów, np. tenisa.

Jak objawia się zespół de Quervaina?

Podstawowym objawem choroby de Quervaina jest ból kciuka, który potęguje się przy ruchach palcem. Najsilniejszy ból pojawia się przy mocnym uchwycie czyjeś dłoni lub rzeczy oraz przy pokazywaniu powszechnego znaku „okay”, czyli dłoni zaciśniętej w pięść z uniesionym do góry kciukiem. Ból promieniuje do przedramienia. Chorobie towarzyszy również obrzęk kciuka, przekrwienie okolicy chorej ręki oraz uczucie „strzelającego ścięgna”.

W jaki sposób leczyć chorobę do Quervaina?

Lekarz dokonuje zdiagnozowania choroby de Quervaina na podstawie objawów, które zgłasza pacjent oraz wyczuwalnego zgrubienia w okolicach pochewki. W przypadku niepewności przy rozpoznawaniu schorzenia, wykonuje się badanie USG. W początkowym stadium choroby lekarz wprowadza leczenie farmakologiczne oraz rehabilitację. Chory powinien unikać wszelkich czynności, które powodują nasilenie dolegliwości choroby. Jeżeli zastosowane leczenie jest nieskuteczne, osoba chora poddawana jest zabiegowi chirurgicznemu. Polega on na nacięciu pochewki ścięgnistej obarczonej chorobą i jej częściowym wycięciu w celu zlikwidowania ucisku na ścięgna. Po operacji zaleca się noszenie ręki na temblaku przez kilka dni, by zmniejszyć ból oraz obrzęk dłoni. Drugiego dnia po operacji ważne jest lekkie poruszanie palcami dłoni, aby nie dopuścić do sztywnienia palców.

Zespół de Quervaina to nie tylko choroba kciuka

Chorobą de Quervaina określana jest również całkiem odrębna jednostka chorobowa, którą jest podostre zapalenie tarczycy. Najczęściej zapadają na nią kobiety w wieku 30-40 lat. Przyczyna choroby nie jest znana, ale przypuszcza się, że wywołuje ją zakażenie wirusowe. Podostre zapalenie tarczycy objawia się wysoką gorączką, bólami mięśniowo-kostnymi, bólem promieniującym do ucha, żuchwy oraz potylicy. U części chorych pojawia się niedoczynność tarczycy o charakterze przemijającym. Towarzyszą jej: suchość skóry, obrzęk twarzy, skłonność do depresji, nietolerancja zimna oraz zaparcia. 


Więcej na temat choroby kości i stawów
Przeładuj

"I love you"... Filmowy Massimo przerwał nasz wywiad, by wyznać to filmowej Laurze! Jaka relacja ich łączy?

zobacz 01:55