krzycząca kobieta
Flickr/Adam Hirschhorn/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Powiększone węzły, gorączka, spadek wagi. Poznaj objawy chłoniaków

krzycząca kobieta
Flickr/Adam Hirschhorn/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Chłoniaki powodują powiększenie węzłów chłonnych. To nowotwory złośliwe, ale występują też postaci o mniejszym lub większym stopniu złośliwości.

Czym są chłoniaki?

Chłoniaki to grupa nowotworów złośliwych tkanki limfatycznej. Częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet, niezależnie od wieku. Chłoniaki zajmują 6. miejsce wśród chorób nowotworowych ze względu na częstotliwość występowania. Wyróżnia się chłoniaki ziarniczne (ziarnicę złośliwą), na które chorują osoby młode, i nieziarniczne, które występują u starszych.

Powiększone węzły chłonne objawem chłoniaków

Jest wiele typów chłoniaków, które różnią się od siebie obrazem klinicznym. Niektóre obejmują węzły chłonne, inne rozwijają się w śledzionie, w płucach czy skórze pod postacią nacieków, kolejne powstają w szpiku.

 

Pierwszą oznaką chłoniaków jest powiększenie się jednego bądź kilku węzłów chłonnych. To powód częstego mylenia chłoniaków z przeziębieniem. Po 2-3 tygodniach bezskutecznego leczenia przeciwzapalnego należy przeprowadzić dodatkowe badania: USC, badanie moczu i morfologię.

Gorączka i świąd objawami chłoniaków

Wśród objawów ogólnych chłoniaków wskazuje się gorączkę na poziomie 38 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura występuje w ciągu kilku kolejnych wieczorów, a następnie ustępuje. Jednak w wielu przypadkach powraca i jest wyższa niż 38 stopni. Gorączce w nocy towarzyszy pocenie się, osłabienie, kaszel i szybkie męczenie się. Ponadto można zaobserwować spadek wagi o 10%. Problemem jest też świąd, który może zostać zdiagnozowany jako atopowe zapalenie skóry. Następuje również nieplanowany spadek masy ciała.

Objawy miejscowe chłoniaków

Chłoniaki mają też objawy miejscowe. Węzły chłonne: szyjno-nadobojczykowe, pachwinowe, pachwowe, łokciowe, podkolanowe i zaotrzewnowe, powiększają się stopniowo. Ich średnica przekracza 2 centymetry. Nie jest to bolesne. Skóra nad węzłami nie jest zmieniona ani zaczerwieniona czy wrażliwa na dotyk.

Powiększeniu ulega niekiedy także śledziona i wątroba, co nazywane jest odpowiednio: splenomegalią i hepatomegalią. Powiększenie tych narządów wywołuje bóle brzucha. Jeżeli śledziona jest powiększona przez długi czas, może to doprowadzić do leukopenii, niedokrwistości i małopłytkowości. Innym objawem może być żółtaczka, która pojawia się na skutek naciekania komórek chłoniaka na wątrobę. 


Więcej na temat odporność nowotwór
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58