Lekarz rozmawia z kobietą na temat ziarnicy złośliwej
©Karin & Uwe Annas/fotolia

Objawy ziarnicy złośliwej: powiększone węzły chłonne, nagła utrata wagi, nocne pocenie

Lekarz rozmawia z kobietą na temat ziarnicy złośliwej
©Karin & Uwe Annas/fotolia

Objawy ziarnicy złośliwej nie są swoiste i często towarzyszą także innym chorobom. Do najpopularniejszych symptomów należą powiększone węzły chłonne, nagła utrata wagi, nocne pocenie.

 

Ziarnica złośliwa to choroba nowotworowa układu limfatycznego, nazywana także chłoniakiem Hodgkina. Wykrycie ziarnicy we wczesnym stadium pozwala na wyleczenie 90% przypadków. Najczęściej chorują na nią mężczyźni pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Nazwa choroby pochodzi od charakteru zmian pojawiających się w węzłach chłonnych. Prawidłowe utkanie węzła chłonnego zastępowane jest przez tkankę ziarniczą. Typowe dla ziarnicy komórki to R-S (komórki Reed-Sternberga). Przy pomocy testów immunologicznych patomorfolodzy określają ekspresję markerów powierzchniowych. W ten sposób diagnozowany jest typ komórki powodującej chłoniaka. Przy chłoniaku Hodgkina komórka R-S jest otoczona charakterystycznym dla ziarnicy mikrośrodowiskiem.

Najczęstsze objawy ziarnicy złośliwej

Najczęstszym objawem ziarnicy złośliwej jest powiększenie węzłów chłonnych. Może być ono bolesne lub bezbolesne. Zwykle powiększone są węzły szyjne, choć u niektórych osób powiększone są także węzły chłonne w innych częściach ciała (np. przyuszne lub pachowe). Innymi objawami ziarnicy jest podwyższona temperatura, która nie jest związana z infekcją, noce pocenie, świąd skóry, nagła niezamierzona utrata wagi i brak energii. Symptomami zwiastującymi chłoniaka Hodgkina zlokalizowanego w klatce piersiowej jest krótki oddech, ból w piersiach i kaszel. Wczesne stadia choroby nie objawiają się dolegliwościami bólowymi. Ból związany z rozrastaniem się ziarnicy odczuwa około 5% osób. Jest to rzadki, ale charakterystyczny dla ziarnicy objaw. Ból ten zlokalizowany jest w miejscu nowotworu i pojawia się po wypiciu napojów alkoholowych. Objawy ziarnicy nie są swoiste i jednoznaczne. Osoba, u której przed dłuższy czas utrzymują się te symptomy powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia chłoniaka Hodgkina.

 

Więcej na temat odporność nowotwór
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05