otyła kobieta stojąca na wadze
©Saltodemata/Fotolia.com

Leczenie otyłości - operacje bariatryczne. Na czym polega? Kiedy można je przeprowadzić?

otyła kobieta stojąca na wadze
©Saltodemata/Fotolia.com

Leczenie otyłości metodami chirurgicznymi jest wskazane u osób z otyłością olbrzymią lub chorobami współwystępującymi z otyłością, np. nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Operacje bariatryczne polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub skróceniu przewodu pokarmowego.

Leczenie otyłości metodami chirurgicznymi stosuje się u osób ze zdiagnozowaną otyłością olbrzymią. Polega ono na zmodyfikowaniu przewodu pokarmowego. Dzięki temu następuje ograniczenie przyjmowanych pokarmów, co z kolei skutkuje spadkiem masy ciała.

Chirurgia bariatryczna - co to jest?

Chirurgiczne leczenie otyłości nazywane jest inaczej chirurgią lub operacjami bariatrycznymi. Jest to jedna z dziedzin chirurgii ogólnej stosowana w przypadku osób ze znaczną otyłością. Operacje dokonywane są na przewodzie pokarmowym, często na żołądku, aby zmniejszyć możliwość przyjmowanych pokarmów i zredukować łaknienie. Chirurgiczne leczenie otyłości jest nierzadko ostatnią szansą na poprawę jakości życia osób otyłych, a niekiedy nawet metodą ratującą życie. Otyłość olbrzymia jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, a w konsekwencji stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości

Operacyjne leczenie otyłości jest skutecznym sposobem postępowania w przypadku osób z otyłością. Przy zakwalifikowaniu chorego do zabiegu uwzględnia się najwyższą masę ciała, jaką osiągnął w swoim życiu. Chirurgia bariatryczna jest leczeniem z wyboru w przypadku osób z otyłością olbrzymią lub otyłością przebiegającą z innymi chorobami towarzyszącymi, np. układu sercowo-naczyniowego czy kostno-stawowego. Przy podjęciu decyzji o zakwalifikowaniu chorego do zabiegu bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik BMI, który określa stosunek masy ciała do wzrostu. Wskazaniami do operacyjnego leczenia otyłości są:

  • wskaźnik BMI powyżej 40 kg/m2 świadczący o otyłości olbrzymiej,
  • wskaźnik BMI powyżej 35 kg/m2 z występującymi chorobami towarzyszącymi (co najmniej dwiema), np. nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami stawów, zaburzeniami gospodarki lipidowej.

Operacje bariatryczne przeprowadza się u osób w wieku od 18. do 60. roku życia. U osób w wieku powyżej 60 lat lekarz rozpatruje przypadek indywidualnie i podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu bądź nie.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji bariatrycznej?

Chirurgiczne leczenie otyłości w niektórych sytuacjach nie może być zastosowane. Przeciwwskazaniami do zakwalifikowania osoby otyłej do zabiegu chirurgicznego są:

  • choroby zapalne przewodu pokarmowego, np. choroba Leśniowskiego-Crohna, przewlekły stan zapalny przełyku,
  • czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • nieprawidłowości anatomiczne przewodu pokarmowego o charakterze wrodzonym lub nabytym,
  • ciąża,
  • choroby psychiczne,
  • krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego spowodowane np. żylakami przełyku,
  • uzależnienia od alkoholu lub narkotyków.

Metody stosowane w chirurgii bariatrycznej

W chirurgicznym leczeniu otyłości stosuje się: zabiegi restrykcyjne polegające na zmniejszeniu objętości żołądka lub zabiegi wyłączające, czyli skrócenie długości przewodu pokarmowego, co prowadzi do ograniczenia wchłaniania pokarmów. Jedną z wykorzystywanych operacji bariatrycznych jest by-pass żołądkowy. Zabieg ten wykonywany jest metodą laparoskopową. Polega na wytworzeniu niewielkiego zbiornika w górnej części żołądka. Zbiornik ten jest połączony z dalszym odcinkiem jelita cienkiego. Zadaniem by-pass’a żołądkowego jest zmodyfikowanie przewodu pokarmowego. Zbiornik szybko wypełnia się treścią pokarmową i znacznie ogranicza ilość przyjmowanego pożywienia. Innym skutecznym zabiegiem w leczeniu otyłości jest tzw. rękawowa resekcja żołądka polegająca na wycięciu fragmentu żołądka. Tego rodzaju operacja umożliwia utratę około 60% nadmiernej masy ciała w ciągu roku.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17