Kobieta w ciąży
Pixabay/rmt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Wszystko, co musisz wiedzieć o cesarce

Kobieta w ciąży
Pixabay/rmt/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Cesarskie cięcie można nazwać porodem operacyjnym. W celu wydobycia dziecka na świat dokonuje się przecięcia skóry, mięśni, otrzewnej oraz mięśnia macicy. Wykonywane jest w znieczuleniu – najczęściej podpajęczynówkowym – rzadziej zewnątrzoponowym i narkozie (znieczuleniu ogólnym).

 

Cesarskie cięcie może być zabiegiem planowym – wówczas zostanie wyznaczony dokładny termin rozwiązania. Zdarza się, że decyzja o cesarskim cięciu jest podjęta przez lekarza w ostatniej chwili, gdy zanika tętno płodu, przedłuża się druga faza porodu, pojawia się krwotok lub dochodzi do pęknięcia blizny po wcześniejszej cesarce.

Dlaczego cesarka?

Ginekologiczne wskazania do cesarskiego cięcia to: przodujące łożysko, makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży) oraz nieprawidłowe ułożenie płodu (położenie poprzeczne, miednicowe, ułożenie czołowe lub twarzowe). W sposób naturalny nie mogą również rodzić kobiety, które cierpią na następujące schorzenia:

  • choroba serca lub nadciśnienie;
  • padaczka – w przypadku odnotowania intensyfikacji napadów w ostatnim miesiącu ciąży;
  • odklejenie siatkówki, nadwzroczność lub krótkowzroczność;
  • cukrzyca – w tym przypadku często dochodzi do makrosomii;
  • zwężenie miednicy bądź wrodzone zwichnięcie stawów biodrowych;
  • astma oskrzelowa;
  • przebyte operacje macicy, poprzednia ciąża pozamaciczna lub guz jajnika, które mogą przyczynić się do nieprawidłowej kurczliwości macicy, a tym samym utrudniać poród naturalny; mięśniaki;
  • przebyte wcześniej cesarskie cięcie;
  • psychologiczne – lęk przed porodem siłami natury.

 

Należy pamiętać, aby w karcie ciąży znajdowały się wyczerpujące informacje na temat stanu zdrowia oraz przebytych i obecnych chorób przyszłej mamy.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Krok 1. Wybór znieczulenia do cesarki

O rodzaju znieczulenia przy cesarskim cięciu decyduje anestezjolog. Najczęściej stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe, rzadziej zewnątrzoponowe i ogólne (narkoza). Znieczulenie podpajęczynówkowe polega na wykonaniu zastrzyku w okolicy lędźwiowej wprowadzającego lek do tzw. worka oponowego otaczającego rdzeń kręgowy. Działanie jest natychmiastowe (kilka minut) – następuje odrętwienie od pasa po końce palców u stóp. Znieczulenie zewnątrzoponowe, stosowane jest rzadko do cesarskiego cięcia. Najczęściej w przypadku, gdy kobieta miała je już podane podczas próby porodu naturalnego, wówczas możliwe jest dodanie kolejnej dawki znieczulenia. Częściej jednak zdarza się, że lekarz w takim przypadku decyduje o zastosowaniu znieczulenia podpajęczynówkowego. Dzięki temu, że matka jest przytomna podczas cesarskiego cięcia, może od razu zobaczyć i dotknąć swoje dziecko.

 

Znieczulenie ogólne jest stosowane, gdy niemożliwe jest wykonanie dwóch pozostałych. Wskazaniem do zastosowania jest m. in. wada kręgosłupa uniemożliwiająca wkłucie, oraz małopłytkowość, ponieważ może przyczyniać się do powstawania skrzepów. Wskazaniem do zastosowania narkozy bywa również prośba pacjentki, która nie chce być przytomna podczas operacji.

 

Krok 2. Przygotowanie do cesarskiego cięcia

Nieważne czy cesarskie cięcie było planowane czy nie, jego przebieg wygląda podobnie. Przygotuj wyprawkę dla malucha i dla siebie, jak również wszystkie dokumenty (zawierające kartę ciąży, informacje i badania z jej przebiegu oraz te dotyczące twojego stanu zdrowia, chorób itp.) W szpitalu musisz pojawić się wieczorem dnia poprzedzającego termin. Należy być na czczo, a po północy nie wolno pić. Położna lub pielęgniarka wykona badania: KTG (monitorowanie czynności serca dziecka z jednoczesnym zapisem czynności skurczowej macicy) oraz USG (obrazowanie aktywności oraz diagnostyka płodu). Musisz ogolić miejsce, w którym będzie robione nacięcie (linia włosów łonowych) oraz kilka centymetrów pod nim. W przypadku nagłej decyzji o cesarce wszystkie te czynności zostają wykonane w miejscu, gdzie została przyjęta kobieta (np. izba przyjęć).

 

Krok 3. Przebieg operacji

Znieczulenie będzie polegało na wykonaniu zastrzyku w okolice lędźwiową kręgosłupa, w tym celu zostaniesz poproszona o wygięcie pleców w tzw. koci grzbiet. Znieczulenie zacznie działać w kilka minut. Od pasa w dół nie będziesz nic czuła. Założony zostanie ci cewnik do pęcherza moczowego oraz wenflon. Nie ma obaw, że będziesz świadkiem całej operacji cesarki. Będzie oddzielał cię parawan. Miejsce nacięcia zostanie zdezynfekowane oraz obłożone dookoła jałowymi chustami. Lekarz wykona poziome nacięcie o długości mniej więcej 30 cm. Po wydobyciu dziecka zostaje ono poddane badaniom przez neonatologa, który dokona wstępnej oceny stanu zdrowia noworodka. Jeżeli wszystko jest w porządku, po cesarskim cięciu nowonarodzone dziecko zostanie położone na twojej klatce piersiowej bezpośrednio na skórę, jest to kluczowy moment, bo kontakt matki z dzieckiem jest bardzo istotny. Możliwe będzie też przystawienie od razu dziecka do piersi. W tym czasie lekarz będzie zszywał nacięcie. Po wszystkim zostaniesz przewieziona do sali pooperacyjnej.

 

Krok 4. Rekonwalescencja po cesarskim cięciu

Powrót do pełnej sprawności po cesarskim cięciu trwa zwykle dłużej niż po porodzie siłami natury. Mama i maluch zostają w szpitalu około 5 dni. Kobiety najczęściej uskarżają się na ból o charakterze „ciągnięcia” w miejscu szwów. Nie mogą wykonywać wszystkich czynności przy dziecku, ponieważ ich możliwości ruchowe są ograniczone. Bywa to powodem frustracji, ale nie ma się co przejmować, wszystko szybko wróci do normy i będziesz mogła zajmować się maleństwem tak, jak tego chcesz. Oczywiście musisz uważać na szwy, w końcu to blizna po głębokiej ingerencji chirurgicznej. Zwykle zakładane są szwy rozpuszczalne. Rana zagoi się w ciągu kilku tygodni, ale ból może doskwierać jeszcze parę miesięcy. Okres połogu po cesarce trwa około 6 tygodni.

Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43