dziecko przy stole
©mbt_studio/Fotolia

Jak leczyć celiakię?

dziecko przy stole
©mbt_studio/Fotolia

Celiakia jest chorobą przewlekłą, która wymaga przestrzegania ścisłej diety bezglutenowej. Jest to podstawowa i jedyna skuteczna metoda leczenia choroby trzewnej, jednak medycyna ciągle poszukuje innych rozwiązań. Kuracje ziołowe, minimalizowanie stresu i łagodzenie uciążliwych objawów ze strony przewodu pokarmowego przyspieszają regenerację jelit.

Łagodzenie objawów celiakii

W momencie, kiedy objawy celiakii są wyjątkowo obciążające dla pacjenta, oprócz diety trzeba zastosować farmakologię. Dzieci, u których późno rozpoznano chorobę trzewną, mają znacznie obniżony wzrost i bardzo mało ważą, dlatego lekarze często decydują się na zastosowanie u nich kuracji sterydowej. Chorym zmagającym się z przewlekłymi biegunkami podaje się natomiast leki łagodzące dolegliwości żołądkowe.

Inne metody leczenia celiakii

Ciągle pojawiają się propozycje innych metod leczenia celiakii. Ich celem jest nie tylko umożliwienie chorym szybkiego powrotu do zdrowia, ale też poprawienie jakości ich życia (uwolnienie od diety bezglutenowej). Naukowcy poszukują nowych odmian zbóż bezglutenowych na drodze inżynierii genetycznej, badają też możliwości wykorzystania enzymów bakteryjnych, które są w stanie metabolizować gluten i osłabić jego destrukcyjny wpływ na błonę śluzową jelit. Powstają też lekarstwa przeciwdziałające transglutaminazie lub cytokinom oraz immunomodulatory blokujące przesadne reakcje na gluten (tzw. szczepionki).

Zioła w leczeniu celiakii

Skuteczność ziołowych terapii nie jest kwestionowana przez lekarzy, o ile nie zastępują one podstawowych metod leczenia. Przy celiakii, tak samo jak przy wielu innych schorzeniach, zioła działają wspomagająco – poprawiają perystaltykę jelit, wzmacniają błonę śluzową żołądka i przyspieszają jej odbudowę. Można więc do codziennej diety włączyć filiżankę naparu z rumianku, pokrzywy, mięty pieprzowej czy świeżego imbiru (proporcje: 1–2 łyżki ziół na 200–250 ml gorącej wody, czas parzenia: 3–5 min).

Celiakia a stres

Przy celiakii, podobnie jak w innych chorobach związanych z układem pokarmowym, trzeba chronić się przed stresem. Codzienne napięcie ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie jelit. Warto nauczyć się podstawowych zasad unikania stresu i radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi. Podstawowymi z nich są: aktywność fizyczna, treningi relaksacyjne i wysypianie się (6–8 godzin snu).

Celiakia oporna na leczenie dietą

Jeśli objawy celiakii nie ustępują po 12 miesiącach stosowania diety bezglutenowej, trzeba ponownie wykonać biopsję jelita cienkiego. Zanik kosmków 3 lub 4 stopnia może świadczyć o celiakii opornej na leczenie dietą. Ta odmiana choroby trzewnej dotyka kilku procent chorych, najczęściej tych, którzy przekroczyli 50. rok życia. Przed postawieniem diagnozy należy upewnić się, czy chory nie popełnia nieświadomych błędów żywieniowych. Osoby z potwierdzoną celiakią oporną na leczenie są bardziej narażone na ciężkie powikłania, takie jak choroby nowotworowe, np. chłoniak jelita. Tę postać celiakii leczy się farmakologicznie – poprzez terapię immunosupresyjną i glikokortykosteroidy.

Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27