brzuch kobiety
©Piotr Marcinski/Fotolia

Brzuch jak piłka – przyczyny i sposoby usunięcia dolegliwości

brzuch kobiety
©Piotr Marcinski/Fotolia

Brzuch jak balon, czyli brzuch wyglądający jak piłka, jest oznaką problemów trawiennych. Gwałtowne powiększenie się obwodu brzucha może być skutkiem niewłaściwej diety, np. obfitującej w cukry proste lub oznaczać chorobę.

Wzdęty brzuch – przyczyny

Brzuch jak piłka może pojawić się, kiedy jesteśmy uczestnikami stresującej sytuacji. Duży wpływ na stan przewodu pokarmowego ma dieta – brzuch jak balon pojawia się często po zjedzeniu węglowodanów prostych, np. pieczywa z mąki oczyszczonej, owoców oraz produktów zawierających dużo błonnika, np. fasoli, a także wypiciu gazowanych napojów.

 

Brzuch wyglądający jak piłka pojawia się także wtedy, gdy jemy szybko, łapczywie. Inną przyczyną wzdęć może być zakwaszenie żołądka. Niekiedy wzdęty brzuch jest oznaką raka jelita grubego, dlatego jeśli wzdęcia pojawiają się częściej niż raz w tygodniu lub towarzyszą im inne niepokojące objawy takie, jak np. ślady krwi w stolcu, warto udać się do lekarza i wykonać badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Brzuch wyglądający jak balon może być spowodowany przez stany zapalne jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna. Inna choroba, która powoduje wzdęcia, to np. kamica żółciowa. Brzuch jak balon może pojawiać się na skutek przyjmowania niesteroidowych leków zapalnych.

Brzuch jak piłka – sposoby na wzdęcia

W większości przypadków wzdęcia nie są powodem do niepokoju (nie wymagają leczenia medycznego). Aby pozbyć się brzucha jak balon, warto stosować się do poniższych wskazówek:

  • jeść powoli, częściej, ale w mniejszych porcjach;
  • unikać dań smażonych;
  • ograniczyć jedzenie warzyw wzdymających, np. fasoli, kapusty lub dodawać do nich kminek;
  • pić herbatki ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego;
  • uprawiać regularnie sport.

 

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17