mężczyzna trzyma się za brzuch
©photophonie/Fotolia

Zapalenie jelita grubego powoduje bolesne parcie na stolec

mężczyzna trzyma się za brzuch
©photophonie/Fotolia

Jeśli oddanie stolca nawet po niedawnym wypróżnieniu łączy się z bólem, może to oznaczać, że w układzie pokarmowym jest stan zapalny. Najczęściej bezpośrednimi przyczynami są nieswoiste zapalenie jelit i choroba Leśniowskiego-Crohna.

Zapalenie jelit skutkuje bolesnym parciem na stolec

Najczęstszymi powodami odczuwania bolesnego parcia na stolec są choroby należące do grupy chorób określanych jako nieswoiste zapalenie jelit. Dolegliwość tę powodują zazwyczaj wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Oba schorzenia tworzą w przewodzie pokarmowym wrzody. Urazy te sprawiają, że narządy trawienne bliznowacieją i działają nieprawidłowo. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego oprócz bolesnego parcia na stolec objawia się:

  • bólami brzucha,
  • krwią w stolcu (utajoną lub nie),
  • aftowym zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej.

Choroba Leśniowskiego-Crohna może rozprzestrzenić się na cały układ pokarmowy. Symptomy inne niż bolesne parcie na stolec to:

  • niedrożność jelit,
  • przewlekła biegunka,
  • bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu),
  • szczelina, przetoka lub ropień w okolicach odbytu,
  • rumień guzowaty na skórze.

Oprócz tych dwóch najczęściej występujących, do nieswoistego zapalenia jelit zalicza się także kolagenowe zapalenie jelit, niedokrwienne zapalenie jelita grubego, eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit oraz chorobę Behçeta.

Zaburzenia motylności jelit także powodują bolesne parcie na stolec

Motylność to inaczej wewnętrzna ruchliwość. W przypadku jelit jej zaburzenia prowadzą do trudności w wypróżnianiu w postaci biegunek i zaparć. Jeśli ruchy jelit są niewystarczające, utrudni to wydalanie kału, a nawet całkowicie zatrzyma jego oddawanie.

Rak, ropień, wirusy też mogą wywoływać bolesne parcie na stolec

W chorobie nowotworowej jelita grubego lub odbytnicy wraz z bolesnym parciem na stolec występują krwawo-śluzowe wypróżnienia i krew w stolcu. Ból przy oddawaniu stolca jest odczuwany także w przypadku ropnia odbytu lub odbytnicy. Ropień to ropa i bakterie zamknięte w przestrzeni tkankowej. Powoduje ból, może skutkować zakażeniem skóry wokół odbytu i powstaniem przetoki. Ból okolicy odbytu nasilają naturalne ruchy jelit, wypróżnianie, a także przyjęcie pozycji siedzącej. Bolesne parcie na stolec powoduje też biegunka bakteryjna (zakażenie bakterią Shigella). Najpierw występuje ostra biegunka, a gdy jelita są puste – bolesne parcie na stolec.


Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36