Stopy
©pavelkriuchkov/Fotolia

Bóle stóp – gdy stopa bardzo boli lub jest opuchnięta należy zgłosić się do lekarza

Stopy
©pavelkriuchkov/Fotolia

Bóle stóp mogą mieć różnorakie przyczyny – być objawem cukrzycy, płaskostopia, dny moczanowej i wielu innych schorzeń – to od przyczyny dolegliwości zależy sposób leczenia. W bólu stopy wykorzystuje się m.in. leki doustne i miejscowe, rehabilitację, zabiegi chirurgiczne.

Bóle stóp – wskazania do wizyty lekarskiej

Jeśli wystąpi któraś z wymienionych niżej dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • ból stóp nie mija po tygodniu,
  • bólowi stopy towarzyszy obrzęk, opuchlizna,
  • ból stóp jest tak silny, że rano utrudnia chodzenie,
  • bólowi stóp towarzyszy gorączka, obniżenie samopoczucia lub nieuzasadniona utrata kilogramów.

Bóle stóp – sposoby leczenia

Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest postawienie dobrej diagnozy. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie morfologii, badania moczu, punkcji stawu (pobranie płynu stawowego), rentgen stóp, tomografię komputerowa, rezonans magnetyczny. Leczenie bólu stóp uzależnione jest od przyczyny, która wywołuje dolegliwość.

Ból pod stopą i kłucie w stopie a leczenie farmakologiczne

Objawy bólu stóp pomogą zamaskować leki przeciwbólowe stosowane doustnie lub miejscowo, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol. Farmaceutyki występują w formie tabletek, maści, plastrów, płynów. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, ponieważ leczenie bólu stóp uzależnione jest od rozpoznania schorzenia, którym może być np. cukrzyca lub problemy z kręgosłupem.

Bóle stóp a inne metody leczenia medycznego

W zależności od postawionej diagnozy, na bóle stóp stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne, wkładki ortopedyczne, zabiegi chirurgiczne, unieruchomienie. Podstawą usunięcia bólu stopy jest pozbycie się przyczyny dolegliwości, a nie jedynie maskowanie objawów.

 

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33