Bóle stawów to częsta dolegliwość w ciąży. Wywołuje je zazwyczaj wzrost wagi i większa ilość płynów w organizmie. Ból stawów może też być spowodowany chorobami, m.in. łuszczycowym zapaleniem stawów lub toczniem układowym.

Reklama

Bolesność stawów w czasie ciąży można łagodzić masażem, okładami i dietą bogatą w magnez i witaminy z grupy B. Opuchlizna i ból stawów mogą być jednak spowodowane chorobami: warto na wszelki wypadek zasięgnąć rady lekarza prowadzącego.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów w ciąży

W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze, co skutkuje bólami stawów, w szczególności kostek i kolan. Dolegliwości bólowe zazwyczaj są większe w czasie pierwszej ciąży.

Zobacz także

Bóle stawów w ciąży mogą być spowodowane nieodpowiednią pozycją do spania. Najlepiej, aby ciężarna spała na lewym boku.

W czasie ciąży wytwarzany jest hormon relaksyna. Przygotowuje on ciało do porodu i rozluźnia stawy oraz więzadła. Relaksyna może wpływać na nadmierne rozciągnięcie mięśni, które nie chronią stawów odpowiednio. Im mocniejsze mięśnie, tym stabilniejsze i bezpieczniejsze stawy.

W organizmie ciężarnej zatrzymywane są płyny. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi. Duża ilość płynów w ciele skutkuje m.in. drętwieniem bądź bólem stawów dłoni w ciąży. W torebce stawowej nadgarstka powstaje obrzęk. Znajdujące się w torebce stawowej zakończenia nerwowe są uciskane na skutek zwiększonego ciśnienia wywołanego przez zatrzymywane płyny.

U przyszłej mamy z tymi objawami może pojawić się zespół cieśni nadgarstka. Większe ryzyko wystąpienia tego zespołu występuje u kobiet, które spędzają dużo czasu pisząc na klawiaturze. Palce i przeguby dłoni pracują intensywnie także przy krojeniu warzyw lub szydełkowaniu.

U 50-80% kobiet w ciąży pojawiają się bóle w stawie krzyżowo-biodrowym (zobacz badania). Powoduje je zwykle ucisk wywoływany przez rozwijające się dziecko.

Choroby wywołujące bóle stawów w ciąży

Bóle stawów w ciąży mogą też wywoływać choroby przyszłej mamy:

  • niedoczynność tarczycy,
  • reumatoidalne zapalenie stawów – w ciąży zwykle objawy tej choroby zmniejszają się (zobacz badania),
  • łuszczycowe zapalenie stawów – również z łagodniejszym przebiegiem w czasie ciąży, po trzech miesiącach od porodu objawy nasilają się (zobacz badania),
  • toczeń rumieniowaty układowy – najbardziej dokuczliwy ból pojawia się w 3. trymestrze ciąży,
  • zespół antyfosfolipidowy,
  • twardzina ogólna,
  • zapalenie naczyń, mogące wywołać tocznia układowego lub reumatoidalne zapalenie stawów

Sposoby na bóle stawów w ciąży

Dolegliwości bólowe stawów w ciąży można zmniejszyć poprzez:

  • masaż,
  • odpoczynek w ciągu dnia,
  • wysypianie się, a podczas snu unikanie leżenia na plecach,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
  • stosowanie ciepłych lub zimnych okładów na bolące miejsca,
  • głębokie oddychanie i stosowanie technik relaksacyjnych,
  • unikanie chodzenia w butach na wysokich obcasach.

Ból związany z zespołem cieśni nadgarstka można zniwelować, robiąc częste przerwy w pracach, które nadwyrężają nadgarstki. Pomoże też gimnastyka i spanie z dłońmi poniżej poziomu tułowia. Dieta powinna być bogata w magnez i witaminę B6. Witaminę B6 znajdziemy np. w ziemniakach, drobiu, rybach, warzywach strączkowych. Magnez występuje m.in. w kakao, pestkach dyni i białej fasoli. Warto ograniczyć spożywanie kawy i herbaty, które wypłukują magnez.

Leczenie występujących chorób powinno być skonsultowane z lekarzem, który dostosuje farmakoterapię do stanu kobiety.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama