kobieta trzymająca się za bolący kark
©Stasique/Fotolia.com

Przyczyny bolącego karku: przeciągi, stres, niewłaściwa postawa podczas siedzenia

kobieta trzymająca się za bolący kark
©Stasique/Fotolia.com

Ból w karku może być spowodowany długim siedzeniem przy biurku, przeciągami, nadmiarem stresu lub nieodpowiednią pozycją podczas snu.

 

Czasem ból karku nasila się tak bardzo, że nie można ruszyć głową. Ulgę przyniesie rozluźnienie mięśni, masaże i gimnastyka. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.

 

Napięcie mięśni oraz przeciążenie kręgosłupa to najczęstsza przyczyna występowania bólu w karku. Spowodowane są między innymi długotrwałą pracą przy komputerze, zbyt wysokim ułożeniem głowy podczas snu oraz przewlekłym stresem. Również chłodne powietrze stymuluje zakończenia nerwowe zwane korzonkami, co prowadzi do przykurczu mięśni.

Choroba zwyrodnieniowa stawów przyczyną bolącego karku

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu karku jest choroba zwyrodnieniowa stawów, głównie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Objawia się dolegliwościami bólowymi, a przy tym ograniczeniem możliwości ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęstszych chorób układu ruchu. Powstaje w wyniku nieprawidłowości w jakości i ilości chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa ma za zadanie amortyzować ruch stawu. Umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowych.

Osłabienie mięśni przyczyną bólu karku

Brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną osłabienia mięśni szyi i karku. Mięśnie, które nie są ćwiczone nie dają właściwej stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa, co prowadzi do dolegliwości bólowych. Taki efekt daje też przetrenowanie mięśni i naciągnięcie ich, co dzieje się zwykle w wyniku nieprawidłowych ruchów.

Kark boli przez niewłaściwą postawę

Bólem skutkuje także długotrwałe napięcie mięśni karku. Krótko mówiąc, ich nadwerężenie, które może być spowodowane długą pracą przy komputerze, pochylaniem głowy przy czytaniu lub wielogodzinną jazdą samochodem. Taka wymuszona postawa jest nieprawidłowa, a jej efektem jest ból karku. Przyczyną może być też nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu.

„Zawianie” karku przyczyną dolegliwości bólowych

Przyczyną bólu karku może być nadmierne wychłodzenie organizmu. Jazda samochodem przy otwartym oknie, narażanie się na przeciąg sprawia, że nadmiernie stymulowane są korzonki – zakończenia nerwowe, które są odpowiedzialne za przykurcz mięśni.

Jak sobie radzić z bólem karku?

Ból karku mogą uśmierzyć masaże szyi (zawsze przeprowadzane w kierunku „góra-dół”). Także gimnastyka (okrężne ruchy głową, wykonywanie ruchów jak przy potakiwaniu lub przeczeniu) wykonywana w przerwach od pracy może sprawić, że dolegliwości ustąpią.

Ból karku – profilaktyka

Najskuteczniejszą metodą, aby ustrzec się przed bólem karku jest profilaktyka. Należy zawsze dbać o prawidłową postawę w czasie siedzenia. Odpowiednie ustawienie biurka, wysokości krzesła czy położenia monitora mogą sprawić, że ból karku przestanie być problemem.

 

Trzeba także pamiętać o odpowiednim materacu do spania. Materac nie może być ani za twardy, ani za miękki. Musi być dopasowany do wagi ciała i pozycji podczas snu. Nie można także zbyt wysoko układać głowy podczas snu – najlepiej spać na małym jaśku zamiast na wielkich poduszkach.

 

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53