Stopy
©vladimirfloyd/Fotolia

Ból śródstopia – po pomoc nie zawsze do ortopedy

Stopy
©vladimirfloyd/Fotolia

Ból śródstopia to ból przedniej części stopy – zwykle od strony podeszwowej i grzbietowej. Ból śródstopia może oznaczać schorzenia związane ze stopami, choroby ogólnoustrojowe, ale jego przyczyną może być też po prostu stojąca praca lub nadwaga. Przyczyną bólu w śródstopiu mogą być mikrourazy, które narastają tygodniami, aż w końcu dają o sobie znać. Na ból śródstopia przy chodzeniu częściej narzekają kobiety niż mężczyźni.

Ból śródstopia przy chodzeniu – znana przyczyna

Ból śródstopia jest „normalnym” symptomem, który może się pojawić w ciąży, przy stojącej pracy, intensywnie uprawianym sporcie, nadwadze, chodzeniu w niewygodnych butach, np. obcierającym obuwiu lub szpilkach. Można być spokojnym, jeśli zna się bezpośrednią przyczynę wywołującą ból w śródstopiu.

Ból śródstopia przy chodzeniu a problemy ortopedyczne

Należy udać się do ortopedy, jeśli zachodzi przypuszczenie, że ból w śródstopiu jest spowodowany urazami kości, złamaniem, skręceniem, zwichnięciem, stłuczeniem stopy. Konsultacji lekarskiej wymaga ból śródstopia spowodowany tzw. paluchem koślawym (inaczej haluksem – odchyleniem dużego palca na bok), paluchem biegacza (kontuzji stawu śródstopno-paliczkowego), paluchem sztywnym (ograniczeniu zgięcia grzbietowego) i płaskostopiem (inaczej platfusem – obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia stopy). Ból śródstopia może być spowodowany również przez zapalenie stawów - dnę moczanową (inaczej artretyzm).

Ból śródstopia przy chodzeniu – nieznana przyczyna

Osoby, które narzekają na ból śródstopia przy chodzeniu z reguły koncentrują się na powierzchownych przyczynach dolegliwości. Tymczasem ból w śródstopiu może zwiastować chorobę ogólnoustrojową, np. cukrzycę, alkoholizm, przewlekłą niewydolność żylną, a także zaburzenia związane np. z niedoborem witamin.

Ból śródstopia – leczenie

Leczenie bólu śródstopia można zacząć od domowych metod, np. zimnych okładów, stosowania naprzemiennie gorących i zimnych strumieni wody, trzymania stóp w słonej wodzie. Należy ograniczyć pozycję stojącą oraz zrezygnować z niewygodnego obuwia. W uśmierzeniu bólu pomogą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Jeśli jednak te rozwiązania nie przynoszą trwałych efektów, ból śródstopia należy leczyć z pomocą specjalisty. Lekarz najczęściej zleca wykonanie badania rentgenowskiego – RTG (jeśli zachodzi podejrzenie złamania kości) oraz badania ultrasonograficznego (USG), które pozwala ocenić stan tkanek miękkich. Ukojenie może przynieść noszenie stabilizatora i wkładek ortopedycznych. Ból w śródstopiu powinien ustąpić po rehabilitacji i fizykoterapii, np. ultradźwiękach, laseroterapii, jonoferezie czy leczeniu zimnem (krioterapii). Jeśli żadna z metod nie przynosi trwałych efektów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

 

Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47