Człowiek, który ma welflon na dłoni
©anankkml/Fotolia

Ból stawów rąk: dlaczego bolą ręce?

Człowiek, który ma welflon na dłoni
©anankkml/Fotolia

Ból stawów rąk jest typowym schorzeniem osób fizycznie pracujących i sportowców. Przeciążenia rąk i dłoni wywołują szereg schorzeń, które mogą uniemożliwić nam normalne, codzienne funkcjonowanie. Jest to m.in. reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń układowy. Leczenie bólu rąk oparte jest głównie na ćwiczeniach i fizjoterapii, jednak niekiedy konieczna jest także farmakoterapia.

 

Bóle rąk to objawy występujące na całej powierzchni kończyn górnych, spowodowanych przede wszystkim przeciążeniem stawów i mięśni. Należy obserwować dolegliwości bólowe – jak długo trwają, gdzie są zlokalizowane i czy razem z nimi występują obrzęki. Będzie to widoczna oznaka stanu zapalnego, z którym należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Najbardziej przeszkadzającym objawem jest ból palców u rąk, spowodowany wykonywaniem w przeszłości ciężkiej, fizycznej pracy i objawiającym się teraz np. guzkami zwyrodnieniowymi Heberdena i Boucharda.

Przyczyny bólu rąk

Przyczynami bolących rąk mogą być:

 

  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – to choroba charakteryzująca się bólem i porannym zesztywnieniem dłoni, które utrzymuje się co najmniej przed godzinę. Schorzenie dotyczy nie tylko zapalenia stawów rąk, ale również przekłada się na zaburzenia funkcjonowania serca, nerek i płuc. RZS prowadzi do zaniku mięśni w okolicy stawu i uniemożliwia poruszanie kończyną w stawie – nie można utrzymać widelca czy zapiąć guzika.

 

  • Toczeń układowy – choroba zapalna, która charakteryzuje się obrzękami stawów rąk i bólami mięśniowymi. Toczeń nie obejmuje bezpośrednio stawów, ale obciąża je, co powoduje reakcję bólową.

 

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawy ujawniają się po 40. roku życia i są to przede wszystkim bóle w stawach międzypaliczkowych i nadgarstka. Jest to aktywny proces niszczenia kości i stawów w postaci nadżerki (guzki zwyrodnieniowe Heberdena i Boucharda). Ból nasila się rano, powoduje sztywnienie i uniemożliwia ruch rąk. Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów są wrażliwe na zmiany pogody – skarżą się na wzmocnione bóle rąk przy skokach ciśnienia atmosferycznego.

 

  • Mieszana choroba tkanki łącznej (MCTD) to objawy występujące w różnych chorobach układowych (np. RZS i tocznia układowego). Wtedy osoba chora odczuwa zarówno wszystkie dolegliwości zwyrodnieniowe, jak i obrzęki w obrębie stawów, spowodowane toczniem. Dlatego też zmiany na stawach dłoni i rąk są podwójnie bolesne.

 

Na ból stawów rąk wpływa również bezpośrednio kręgosłup, barki i szyja. Bardzo często schorzenia tych układów kostnych, będą wpływać na bolesne dolegliwości w kończynach górnych.

 

Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04