Kobieta w ciąży
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Relaks i ruch pomagają na ból pleców w ciąży

Kobieta w ciąży
©WavebreakMediaMicro/Fotolia

Ból kręgosłupa w ciąży jest szczególnie dotkliwy w ostatnim trymestrze. Aby go zmniejszyć, trzeba porozciągać mięśnie i dać im odpocząć. Wskazane są ćwiczenia, w tym pływanie na basenie i joga, a także dbanie o wygodę w nocy i oszczędzanie sił za dnia. W łagodzeniu bólu pleców w ciąży sprawdza się też masaż.

Racjonalny ruch na ból pleców w ciąży

Na ból kręgosłupa w ciąży kojąco działają ćwiczenia rozciągające, pływanie i joga. Zestaw ćwiczeń jest dość ograniczony, by jeszcze bardziej nie obciążać pleców. Nie powinno się rozciągać mięśni brzucha ani wykonywać takich ćwiczeń, które zmuszają do nadmiernego wysiłku stawy. Dla kobiet w ciąży są specjalne treningi, o które można zapytać w centrach sportu czy jogi. Zbawiennie na mięśnie działa także aktywność fizyczna na basenie. Pływanie, wodny aerobik czy już samo przebywanie w wodzie rozluźnia mięśnie, zmniejsza obciążenie kręgosłupa i przynosi ulgę, a także zapobiega bólowi pleców. Zgodę na uczęszczanie na pływalnię powinien wyrazić lekarz prowadzący ciążę. Relaks w wodzie okaże się skuteczny także doraźnie, nawet gdy nie ma możliwości pójścia na basen. Gdy dokucza ból pleców w ciąży, wystarczy napełnić wannę ciepłą wodą i odpocząć w kąpieli. Jeśli ból jest spowodowany dodatkowo chorobą kręgosłupa i wadą postawy, wszelkie metody radzenia sobie z tą dolegliwością powinny być skonsultowane z ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjalista może zalecić używanie pasa ciążowego do podtrzymywania brzucha.

Odpoczynek zmniejszający ból kręgosłupa w ciąży

W trzecim trymestrze ciąży trudno znaleźć całkowicie wygodną pozycję do odpoczynku, także tego nocnego. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór materaca i spanie w pozycji na lewym boku. Materac nie powinien być zbyt miękki, a poduszka zbyt wysoka. Czas na nocny odpoczynek trzeba wykorzystać maksymalnie, ponieważ po porodzie będzie to przez pewien czas niemożliwe. Aby uniknąć bólu pleców w ciąży czy chociaż go złagodzić, trzeba wystrzegać się zbyt miękkich foteli i siedzenia bez oparcia, a także zakładania nogi na nogę. Ukojenie przyniesie także masaż. Można skorzystać z oferty specjalisty, ale masaż relaksujący może być wykonany także w domu. Należy przy tym pamiętać, że nie wolno uciskać ani ugniatać szczególnie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, ponieważ może to zaszkodzić płodowi i ciężarnej. Masaż powinien być delikatny. W celu uniknięcia bólu pleców w ciąży warto nosić odpowiednie obuwie – zamiast szpilek o wiele lepiej wybrać buty na niskim obcasie i takie, w których będzie po prostu wygodnie.


Przeładuj

Co zrobić, by przebić się na Youtubie? Radzi Danny Ferreri!

zobacz 01:05