ból nóg
© imagesbyhope/Fotolia.com

Żylaki kończyn dolnych są najczęstszą przyczyną spoczynkowego bólu nóg

ból nóg
© imagesbyhope/Fotolia.com

Najczęstszą przyczyną bólu nóg, który pojawia się podczas spoczynku, np. w nocy, są żylaki kończyn dolnych. Charakterystyczny jest dla nich tępy, nasilający się ból, a niekiedy również silne nocne kurcze łydek.

 

Niektórzy mogą odczuwać zmęczenie i bóle nóg, zanim jeszcze pojawią się inne objawy żylaków, np. widoczne przez skórę żyły powierzchniowe.

Ból nóg w nocy objawem żylaków

Jednym z objawów niewydolności żylnej jest ból nóg. Występuje on podczas przebywania przez dłuższy czas w tej samej pozycji, np. stania lub siedzenia. Ból ten jest tępy, nasila się pod wieczór. Najczęściej towarzyszy mu obrzęk nóg. W nocy pojawiają się bolesne kurcze mięśni oraz objawy zespołu niespokojnych nóg, np.: uczucie przypominające poruszanie się mrówek pod skórą, mimowolne skurcze mięśni podczas snu, potrzeba chodzenia. Z czasem widoczne mogą stać się także fioletowe „nitki” oraz widoczne pod skórą sploty żył powierzchniowych.

Leczenie żylaków oraz bólu nóg, który wywołują

Leczenie żylaków i związanych z nimi dolegliwości powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. W niektórych przypadkach jedynym sposobem pozbycia się schorzenia jest operacja. Osoba cierpiąca na żylaki może jednak zmniejszyć dolegliwości towarzyszące niewydolności żylnej poprzez zmianę stylu życia i stosowanie leków dostępnych bez recepty.

 

Bardzo ważne jest unikanie jednostajnej pozycji ciała, jeśli np. pracuje się przy komputerze, warto przynajmniej raz na godzinę wstać, żeby pochodzić po biurze.

 

Dobrze jest zapewnić sobie trochę ruchu „po godzinach”, pływać, biegać, tańczyć, jak najczęściej spacerować. W złagodzeniu objawów żylaków może pomóc też zrzucenie zbędnych kilogramów, unikanie noszenia obcisłych spodni oraz skarpet z ciasnym ściągaczem. W czasie spoczynku warto mieć nogi uniesione na ok. 10-15 cm, mogą one np. podczas snu spoczywać na sztywnej poduszce, a podczas siedzenia przy biurku na niewysokim stołku lub podnóżku. Przed snem można przez 10 minut polewać nogi zimnym prysznicem.

 

Wiele środków przeciwobrzękowych, stosowanych do uśmierzania bólu towarzyszącego żylakom, dostępnych jest bez recepty. Należą do nich: preparaty z wyciągiem kasztanowca, żele chłodzące do smarowania nóg (np. z heparyną), nalewka z arniki. Pomóc może też kompresjoterapia, np. noszenie opasek, rajstop i skarpet uciskowych.


Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43