Kobietę bolą plecy.
©plprod/Fotolia

Najczęstsze przyczyny i sposoby zapobiegania bólom lędźwi

Kobietę bolą plecy.
©plprod/Fotolia

Ból lędźwi to jedna z najczęstszych dolegliwości pleców. Może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Najczęstsze przyczyny bólu w okolicy lędźwi to schorzenia kręgosłupa lub nerek.

 

Ból pleców najczęściej dotyczy osób, które nie prowadzą sportowego trybu życia. Aktywny wypoczynek, gimnastyka i uprawianie sportu wzmacnia kręgosłup i mięśnie, poprawiając ich elastyczność i kondycję.

Ból lędźwi związany ze schorzeniami kręgosłupa

Ból lędźwi może być ostry i krótkotrwały lub umiarkowany i przewlekły. Dolegliwości związane ze schorzeniami kręgosłupa cechuje ból, który promieniuje od nóg. Niekiedy może też wystąpić osłabienie oraz zaburzenia czucia. Objawy te są charakterystyczne dla ucisku rdzenia kręgowego bądź ucisku korzeni nerwowych (tzw. „korzonków nerwowych” – wiązek włókien nerwowych wychodzących z rdzenia kręgowego).

Inne przyczyny bólu lędźwi to, np.:

 

Ból lędźwi może być też związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle występują u osób nadmiernie przeciążających kręgosłup. Z czasem jądra miażdżyste, które budują krążki między kręgowe, odwadniają się, a ich tkanka łączna staje się mniej sprężysta. Powoduje to wysunięcie się jądra miażdżystego (tzw. „wypadnięcie dysku”) i ucisk na rdzeń kręgowy. Schorzenie ma gwałtowny przebieg i towarzyszy mu gwałtowny ból. Silny ucisk rdzenia kręgowego może doprowadzić do porażenia czynności czuciowych i uniemożliwić poruszanie się.

Bóle w okolicy lędźwi – przyczyny nerkowe

Boleści lędźwi będące objawem schorzeń nerek i układu moczowego mogą wynikać z podrażnienia nerwów trzewnych. Ból promieniuje wówczas w okolice żeber i pępka. Jego intensywność nasila się pod wpływem wstrząsów (np. podczas jazdy samochodem).

Nerkowe przyczyny bólu lędźwi to, m.in.:

  • kamica nerkowa (ból jest ostry i gwałtowny. Kieruje się od kręgosłupa lędźwiowego do wewnętrznej strony ud),
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek (dodatkowe objawy to nudności i problemy z oddawaniem moczu),
  • kamienie nerkowe.

Zapobieganie bólom lędźwi

Ból w okolicy lędźwi często jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem struktur chrzęstno-kostnych. Ryzyko wystąpienia dolegliwości można zredukować wystrzegając się nadmiernego przeciążania kręgosłupa, np. podnoszenia ciężkich przedmiotów, długotrwałego stresu lub siedzenia w nieprawidłowej pozycji. W przypadku, gdy nie ma możliwości uniknięcia dźwigania ciężarów, należy zachować właściwą technikę:

  • Ciężar ciała układać na nogach, a nie na kręgosłupie.
  • Chwytać przedmioty wyprostowanymi rękami.
  • Wystrzegać się wykonywania skrętów ciała.
  • Trzymać ciężary blisko ciała.
  • Nie garbić się.
  • Podnosić przedmioty powoli, płynnymi ruchami, bez dynamicznych szarpnięć.

Inne sposoby zapobiegania bólom lędźwi to:

Więcej na temat kręgosłup
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49