Kobiet w ciąży
© nattanan726/Fotolia.com

Ból jajników w ciąży: kiedy wymaga leczenia?

Kobiet w ciąży
© nattanan726/Fotolia.com

Ból jajnika na początku ciąży może oznaczać poronienie, ciążę pozamaciczną, skręcenie przydatków lub ich stan zapalny. Najczęściej jednak jest naturalną reakcją organizmu na nową sytuację i zmiany hormonalne.

 

Ból jajnika na początku ciąży warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ból jajników na początku ciąży nie zawsze powinien niepokoić

Ból jajników na początku ciąży wynika z tego, że macica powiększa się poprzez rozciąganie, dostosowując do nowych warunków. Organizm też musi przystosować się do nowej sytuacji wywołanej hormonami i rosnącym płodem. Ból odczuwany jest w podbrzuszu zwłaszcza w konkretnych sytuacjach – podczas dźwigania, mikcji, czyli oddawania moczu, a niekiedy podczas zmiany pozycji. Ból jajników na początku ciąży jako skutek rozciągania macicy nie powinien się nasilać ani być przewlekły, nie towarzyszy mu też krwawienie ani podwyższona temperatura. Jeśli któryś z tych objawów występuje, może to oznaczać, że przyczyna bólu jest inna.

Ból jajników w ciąży. Przyczyny

 

  • Torbiele. Zmiany te mogą pojawić się na jajnikach na skutek radykalnej zmiany gospodarki hormonalnej w pierwszych miesiącach ciąży, powodując ból. Gdy organizm przystosuje się do nowej sytuacji, torbiele mogą samoistnie zniknąć. Nie wszystkie zmiany tego typu sprawiają ból i nie wszystkie wymagają leczenia. Jednak w niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne.

 

  • Skręt jajnika. Ból w podbrzuszu i ból jajnika w ciąży może być następstwem jego skręcenia. Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży dotyczą również jajników, które są w tym szczególnym czasie podatne na skręcanie się wokół własnej osi, zaciskając szypułę, na której się znajdują. Oprócz bólu jajnika w wyniku jego skręcenia występują wymioty i mdłości, biegunka. Ból może być kłujący i obejmować nie tylko jajnik, ale i cała miednicę. Skręceniu przydatków towarzyszy zwykle podwyższona temperatura ciała. Po przeprowadzeniu badań i wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu jajnika, wdraża się leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się laparoskopowo i nie zagraża on płodowi.

 

  • Ciąża pozamaciczna. Ból jajnika w ciąży niekiedy pojawia się wówczas, gdy zarodek rozwija się poza macicą, w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla kobiety, ponieważ zarodek może rozerwać jajowód i doprowadzić do krwotoku. W skrajnych przypadkach może skończyć się to utratą przytomności, a w razie braku pomocy – śmiercią. Zanim jednak dojdzie do rozerwania jajowodu, ciąża pozamaciczna sprawia ból - przeważnie silniejszy z jednej strony podbrzusza. Możliwe jest też plamienie. Leczenie bólu jajnika w ciąży spowodowanego ciążą ektopową polega zawsze na usunięciu zarodka, a niekiedy także na usunięciu jajowodu.

 

Poronienie. Ból jajnika na początku ciąży może zwiastować poronienie. Ból przypomina ten menstruacyjny, jest skurczowy i rozlany, ale jest o wiele silniejszy. Często występuje też krwawienie lub plamienie. Kobieta, która ma takie objawy, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza.


  • Większa ilość śluzu w porównaniu ze stanem sprzed ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju – jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Sprawdź, jak powinien wyglądać śluz podczas ciąży.
  • Szukasz aktywności nie fizycznej, która nie jest obciążająca ani szkodliwa dla płodu? Sprawdź: joga dla ciężarnych - korzyści i zagrożenia
  • W pierwszym trymestrze ciężarnym dokucza senność, która jest wynikiem rosnącego poziomu progesteronu. Poznaj najczęstsze problemy ze snem w ciąży.

Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Doda o karierze Viki Gabor i Roksany Węgiel. Która z młodych artystek ma szansę na karierę zagraniczną?

zobacz 01:31