probówki z krwią
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Czym jest białkomocz?

probówki z krwią
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Białko w moczu może sygnalizować wiele schorzeń, w tym problemy nerkami.

 

Białko w moczu o stężeniu większym niż 10 mg/Dl nazywamy białkomoczem. Sam białkomocz nie daje żadnych objawów, dlatego też często jest rozpoznawany dopiero podczas badań okresowych.

Rodzaje białkomoczu

Istnieją dwa rodzaje białkomoczu – białkomocz fizjologiczny, czyli wywołany wysiłkiem fizycznym, i białkomocz patologiczny, a więc wywołany czynnikami patologicznymi. Po stwierdzeniu wystąpienia białka w moczu wskazane jest powtórzenie badania – zdarza się, że podwyższony wynik to rezultat niewłaściwego pobrania próbki albo jest tymczasowym efektem np. przetrenowania poprzedniego dnia.

O czym świadczy białko w moczu?

Białkomocz może wystąpić w wyniku gorączki lub przechłodzenia, po intensywnym wysiłku fizycznym a także jako reakcja na duży stres. Powoduje go także obecność w organizmie substancji chemicznych takich jak antybiotyki, związki opioidowe czy nikotyna. U kobiet może być również reakcją na infekcje narządów rodnych i upławy, a u mężczyzn na stan zapalny.

 

Białko w moczu może sygnalizować choroby nerek – zaawansowaną niewydolność, uszkodzenie miąższu nerek, stwardnienie, zakrzepicę żyły nerkowej, ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszków nerkowych.

Białkomocz może świadczyć także o:

  • nadciśnieniu tętniczym,
  • chorobach autoimmunologicznych,
  • cukrzycy,
  • anemii sierpowatej,
  • sarkoidozie,
  • niewydolności serca,
  • zakażeniu wirusem HIV i kiłą.

U mężczyzn po czterdziestce białko w moczu może oznaczać problemy z prostatą.

Białkomocz – leczenie

Prawidłowa diagnoza umożliwia skuteczne leczenie, dlatego po wykryciu białka w moczu konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku uszkodzenia nerek leczenie powinien prowadzić nefrolog. Jeśli białkomocz jest wywołany bakteriami, konieczna jest antybiotykoterapia.

Profilaktyka białkomoczu

Nie zawsze można zapobiec wystąpieniu białka w moczu, zwłaszcza gdy jest to wywołane poważnymi chorobami. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia przez regularny i dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny, dbałość o właściwą masę ciała (przydatna jest kontrola BMI) i unikanie palenia.


Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43