Białe plamy na skórze
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Skąd się biorą białe plamy na skórze?

Białe plamy na skórze
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Białe plamy na ciele mogą oznaczać poważną chorobę albo być skutkiem zbyt długiego przebywania na słońcu. Inne możliwe przyczyny to bielactwo, łupież pstry, leukoplakia, grzybica czy reakcja na światło po przyjęciu niektórych leków lub ziół.

 

Białe plamy na skórze pojawiają się na skutek braku melatoniny, czyli naturalnego barwnika. Zwykle te zaburzenia są spowodowane nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe.

Białe plamy na twarzy po opalaniu. Przyczyny

Najłatwiej nabawić się białych plam na twarzy podczas opalania.

 

Czynnikami powodującymi odbarwienia skóry mogą być:

 

  • zabiegi kosmetyczne. Inwazyjne zabiegi kosmetyczne (np. mikrodermabrazji czy zabiegi z kwasami) złuszczają naskórek. Jeśli skóra po zabiegach zbyt szybko będzie wystawiona na działanie słońca, mogą pojawić się na niej odbarwienia, dlatego zabiegi należy wykonywać wczesną wiosną lub jesienią.

 

  • Hormony. Białe plamy na skórze w obrębie twarzy i dekoltu pojawiają się często u opalających się kobiet w ciąży. Hormony sprzyjają przebarwieniom, nie tylko u ciężarnych, ale też u kobiet przyjmujących hormony w ramach hormonalnej terapii zastępczej czy nawet pigułek antykoncepcyjnych. Informacja o ograniczeniach w zażywaniu kąpieli słonecznej znajduje się w ulotkach dołączonych do tych preparatów.

 

  • Leki. Na przebarwienia w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce narażone są szczególnie osoby zażywające leki fotouczulające. W połączeniu ze słońcem białe plamki na ciele powodują też leki przeciwko grzybicy, antycukrzycowe, moczopędne, sulfonamidy (odkażające, bakteriobójcze), a także, stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca, beta-blokery.

Białe plamki na twarzy mogą być zwiastunem raka

Niezależną od opalania przyczyną białych plamek na skórze twarzy może być rogowacenie białe, czyli leukoplakia. Zwykle plamy pojawiają się na błonach śluzowych, czyli wewnątrz jamy ustnej i na narządach płciowych, ale mogą występować też na wargach i w kącikach ust. Od przebarwień różnią się tym, że swędzą, dają uczucie ściągnięcia i wysuszenia śluzówek, mogą pękać. Ich powierzchnia może być gładka bądź mieć grudki, fałdki czy bruzdy. Tego typu zmiany niekiedy ewoluują w nowotwory.

Białe plamy na ciele w różnych miejscach

Dłonie i ręce. Białe plamy na rękach pojawiają się często jako objaw zaburzeń hormonalnych. Dotyczy to osób, które stosują antykoncepcję doustną, HTZ czyli hormonalną terapię zastępczą, lub zażywają hormony w ramach leczenia chorób tarczycy. Odbarwienia na dłoniach występują najpierw pojedynczo na grzbietach dłoni, a potem rozprzestrzeniają się, zwłaszcza jeśli wystawia się je na słońce.

 

Od białych plamek na dłoniach może zaczynać się też bielactwo nabyte. Jest to choroba, której objawem jest postępujące odbarwianie skóry, zwłaszcza na rękach, twarzy oraz na nogach, a nawet na całym ciele. Zmiany te nie powodują fizycznych dolegliwości, ale ich rozmiar i liczba rosną z czasem. Białe plamki na ciele w wyniku bielactwa mają nieznaną przyczynę, a bezpośrednio są skutkiem braku w skórze melatoniny, czyli naturalnego barwnika.

 

Białe plamy na plecach po opalaniu mogą oznaczać grzybicę lub wynikać z poparzeń słonecznych. Łupież pstry, rodzaj grzybicy, objawia się białymi plamkami na plecach, a często też na karku, klatce piersiowej i ramionach. Najpierw zmiany mają kolor czerwony, a dopiero po wystawieniu ich na słońce stają się białe i wyraźnie widoczne. Plamy w przebiegu łupieżu pstrego rzadko swędzą, przez co mogą zostać zignorowane przez chorego.

 

Białe plamki na plecach powstałe w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu pojawiają się kilka dni po poparzeniu. Odkrywa je martwy, spalony naskórek, który się złuszcza.


Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04