stopy
Flickr/Andrea Allen/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Białe plamki na paznokciach: ustal przyczynę, a znajdziesz sposób

stopy
Flickr/Andrea Allen/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Nieprawidłowa pielęgnacja, alergia, niewłaściwa dieta – to najczęstsze przyczyny białych plamek na paznokciach. Co sprawiło, że pojawiły się u ciebie? Jak postępować, by zapobiec dalszemu ich powstawaniu?

  1. 1. Niedobór cynku, białka lub wapnia.

Występowanie białych plam lub smug na paznokciach może być spowodowane niedoborem składników, które odpowiadają za ich zdrowy i piękny wygląd. Jeżeli to jest przyczyną, powinno ci pomóc wzbogacenie diety o produkty takie jak: ostrygi, wołowina, szpinak, jogurty (cynk); ryby, produkty mleczne, fasola (białko); sok pomarańczowy (wapń).

  1. 2. Uszkodzenie macierzy paznokci.

Jeśli twoje paznokcie są silne, zdrowe i elastyczne, a mimo to nie znikają z nich plamki, możliwe, że doszło do uszkodzenia ich macierzy. Często dochodzi do tego wskutek nadmiernego i zbyt częstego wycinania skórek. Jeśli ten problem cię dotyczy, spróbuj ograniczyć usuwanie skórek i czekaj na poprawę stanu paznokci – powinien przyjść samoistnie.

  1. 3. Uszkodzenie mechaniczne lub chemiczne płytki.

Prawdopodobne jest także, że białe plamki na paznokciach pojawiły się u ciebie w wyniku uszkodzenia mechanicznego albo toksycznego działania lakieru, zmywacza czy innego detergentu. Sprawdź to – zmień kosmetyki lub całkiem je odstaw na jakiś czas.

  1. 4. Objaw alergii.

Środki chemiczne powodują często uczulenia. Może twój ulubiony lakier sprawił, że pojawiła się u ciebie reakcja alergiczna?

  1. 5. Symptom choroby.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych przyczyn cię nie dotyczy, białe plamki na paznokciach są u ciebie przypuszczalnie wywołane problemami z wątrobą lub nerkami, bądź też niedokrwistością. Może więc warto skonsultować się z lekarzem?


Przeładuj

Czy Julia Wieniawa i Viki Gabor rywalizują ze sobą?!

zobacz 01:34