kobieta sprawdzająca test ciążowy
©BlueSkyImages/Fotolia

Czy niepłodność to bezpłodność?

kobieta sprawdzająca test ciążowy
©BlueSkyImages/Fotolia

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia które błędnie traktuje się jako synonimy. W profesjonalnym języku medycznym funkcjonuje tylko pojęcie niepłodności, która dzieli się na dwie odmiany: niepłodność względną (uleczalną) i bezwzględną (nieuleczalną). Potocznie bezpłodnością można nazwać tylko niepłodność bezwzględną.

Niepłodność: przyczyny, objawy, leczenie

O niepłodności można mówić wówczas, gdy ponadroczne starania o potomstwo pary współżyjącej regularnie (3–4 razy w tygodniu) i nie stosującej antykoncepcji, są bezowocne. Problem niepłodności pojawia się w 25% związków i odsetek ten stale rośnie. Główną przyczyną jest styl życia – złe odżywianie, stres, zmęczenie i używki prowadzą do zaburzeń owulacji i pogorszenie jakości nasienia. Bezpośredni związek z powszechnym dziś stylem życia, w którym pierwszeństwo przyznaje się zdobywaniu pozycji zawodowej, mają późne starania o dziecko. Zmniejszają one szansę na zajście w ciążę, zwłaszcza kiedy kobieta przekroczy 35. rok życia. Nie bez wpływu na płodność pozostają też przebyte zabiegi i operacje, głównie te przeprowadzane w okolicach podbrzusza, np. wycinanie wyrostka robaczkowego. Nie zawsze jednak da się ustalić czynnik odpowiadający za trudności z zajściem w ciążę. Można wtedy mówić o tzw. niepłodności idiopatycznej. Niepłodność, w przeciwieństwie do bezpłodności, może być zaburzeniem o charakterze przemijającym. Aż 15% spośród 25% par bezskutecznie starających się o dziecko po kilku latach doczekuje się potomstwa bez podejmowania leczenia. Pomocy specjalisty potrzebuje pozostałe 10%. Metoda leczenia zależna jest od przyczyny niepłodności – konieczne może być farmakologiczne wspomaganie owulacji, udrożnianie jajowodów czy inseminacja (wprowadzanie plemników bezpośrednio do macicy). Jeśli te metody zawodzą, pozostaje jeszcze możliwość zapłodnienia drogą in vitro.

Bezpłodność: czym się różni od niepłodności?

Bezpłodność od niepłodności różni się tym, że z medycznego punktu widzenia nie daje szans na naturalne zapłodnienie. Jest więc trwałą niezdolnością do poczęcia dziecka. Do bezpłodności może dojść na skutek wycięcia lub genetycznie uwarunkowanego braku narządów rozrodczych (np. macicy czy obu jąder). Częstymi przyczynami bezpłodności są też: całkowita niedrożność lub poważne uszkodzenie jajowodów czy nasieniowodów oraz powikłania po chorobach zakaźnych, np. po śwince. Parom bezpłodnym nadzieję na potomstwo daje tylko in vitro, jednak i tak metoda nie u wszystkich jest możliwa do zastosowania (dyskwalifikuje np. brak macicy). 

Więcej na temat ciąża hormony
Przeładuj

Diety gwiazd. Kto w ostatnich dniach przeszedł największą metamorfozę?

zobacz 02:10