mężczyzna trzymający się za kark
©elavuk81/Fotolia

Metody leczenia bawolego karku

mężczyzna trzymający się za kark
©elavuk81/Fotolia

Bawoli kark jest nieestetycznym zgrubieniem pomiędzy łopatkami, które trudno zlikwidować masażami czy dietą. Najlepsze efekty w radzeniu sobie z bawolim karkiem przynoszą zabiegi medycyny estetycznej: VelaShape, lipoliza iniekcyjna i liposukcja.

Co to jest bawoli kark?

Bawoli kark to określenie odnoszące się do nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej pomiędzy łopatkami. Nie jest chorobą ani nawet schorzeniem, nie powoduje bólu ani żadnych innych dolegliwości. Często to skutek uboczny innej choroby (najczęściej związanej z nadmiarem kortyzolu we krwi), może być wynikiem zaburzeń hormonalnych lub zwykłej nadwagi, a także efektem genetycznej skłonności do tworzenia się tłuszczu w tym miejscu.

 

Bawoli kark jest problemem natury estetycznej, który może powodować, zwłaszcza u kobiet, obniżoną samoocenę, kompleksy, a nawet depresję. Masaże oraz zmiana diety to najprostsze, ale również najmniej skuteczne metody radzenia sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej między łopatkami. Dlatego też opracowano inne sposoby likwidowania bawolego karku.

Likwidowanie bawolego karku: VelaShape

Jedną z najpopularniejszych bezinwazyjnych metod medycyny estetycznej są zabiegi urządzeniem VelaShape. Jego działanie polega na wykorzystaniu masażu mechanicznego ciała wspartego masażem podciśnieniowym. Masaże te podgrzewają temperaturę ciała do 45oC i utrzymują ją przez 16 min. W tym czasie następuje przyspieszone dotlenienie i metabolizm komórek tłuszczowych, co z kolei prowadzi do szybszego spalania kwasu tłuszczowego.

 

Zabieg nie tylko likwiduje nadmiar tkanki tłuszczowej spomiędzy łopatek, ale jednocześnie pozwala zadbać o jakość i jędrność skóry. Liczba niezbędnych zabiegów jest ustalana indywidualnie (już po pierwszym może zniknąć ok. 2 cm tkanki tłuszczowej). Cena za 2 zabiegi (wykonywane co 2 tygodnie), w zależności od wielkości bawolego karku rozpoczyna się od 480 zł.

Likwidowanie bawolego karku: lipoliza iniekcyjna

Innym niewymagającym operacji sposobem usunięcia nadmiaru tłuszczu z karku jest lipoliza iniekcyjna. Polega ona na wstrzyknięciu przez lekarza specjalnego preparatu – mieszanki wyciągu z soi (fosfatydylocholiny) oraz soli żółciowej (deoksycholatu) – rozpuszczającego tkankę tłuszczową.

 

Powstaje wówczas zaczerwienienie i niewielki obrzęk, który w kontrolowany sposób pęka. W ten sposób komórki tłuszczu przedostają się do krwi, a następnie do wątroby, skąd zostają usunięte. Ślady po zabiegu pozostają na ciele jeszcze przez ok. 2 tygodnie i dopiero wtedy można oczekiwać widocznych efektów. Każdy zabieg pozwala zredukować od 0,5 do 3 cm tkanki tłuszczowej. W celu uzyskania pełnego rozwiązania problemu niezbędne są 3–4 zabiegi powtarzane co 4 tygodnie. Koszt każdego zabiegu to ok. 300 zł.

Likwidowanie bawolego karku: liposukcja

Istnieje również operacyjna metoda pozbycia się „bawolego karku” – liposukcja. Polega ona na nacięciu skóry, a następnie odsysaniu nadmiaru tłuszczu igłą ssącą metodą podciśnieniową. Jest to zabieg inwazyjny, wymagający długiego okresu rekonwalescencji, a także pozostawiający zniekształcenia na skórze. W związku z tym niekiedy wspomagany jest lipolizą laserową, która pozwala zachować jędrność skóry poprzez wzmocnienie tkanki skórnej. Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego zakończeniu, zaś jego koszt to ok. 4000 zł.

Więcej na temat medycyna estetyczna liposukcja
Przeładuj

Sylwia Bomba z "Gogglebox. Przed telewizorem" pomagała Big Boyowi schudnąć? Wiemy!

zobacz 00:58