Barszcz Sosnowskiego
Pixabay/Stevebidmead/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Barszcz Sosnowskiego – trucizna, która powoduje oparzenia

Barszcz Sosnowskiego
Pixabay/Stevebidmead/CCO 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Barszcz Sosnowskiego zawiera toksyny i powoduje oparzenia. Kaukaskie barszcze owiane są złą sławą wśród roślin toksycznych. Barszcz Sosnowskiego, który należy do tej grupy od wielu lat w Polsce wzbudza strach. Dlaczego?

 

Barszcz Sosnowskiego trafił do nas z Kaukazu, w latach 1950-1970 był uprawiany jako roślina pastewna. Gdy odkryto jego trujące właściwości, starano się go wytępić, mimo to rozprzestrzeniał się samoistnie. Jest rośliną samosiewną, inwazyjną i agresywną. Powoduje degradację środowiska naturalnego poprzez zawłaszczanie terenu.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.) jest rośliną lubiącą wilgoć, dlatego występuje w pobliżu kanałów, cieków wodnych, w wąwozach, rowach. Dorasta nawet do 4m wysokości, przez co jest jedną z największych roślin zielnych w Europie. Charakteryzuje się gęstym baldachimem z białych lekko zaróżowionych kwiatów, podobnych do kwiatów kopru. Wokół łodyg, które u góry są zielone a na dole mają purpurowe plamki rozmieszczone są naprzemiennie bardzo duże pierzaste liście, tworzące skupiska. Ich kształt zależy od wieku rośliny – najpierw są podłużne, potem półokrągłe, u dorosłych osobników mają trójkątny kształt. Łodyga oraz wewnętrzna strona liści mają drobne włoski. Ze względu na zawartość kumaryny, po rozerwaniu i roztarciu liścia wydziela się przyjemny zapach świeżego siana.

Toksyny w barszczu Sosnowskiego

We wszystkich częściach rośliny obecny jest olejek eteryczny, który powoduje poparzenia skórne II i III stopnia. Może też powodować zapalenie spojówek i silne reakcje alergiczne. Jego toksyczne działanie wzmagają promienie UV oraz wilgoć.

 

Objawy oparzeń stają się widoczne dopiero po kilkunastu – kilkudziesięciu minutach od kontaktu z rośliną, przez co nie zaprzestajemy z nią kontaktu od razu, doprowadzając do rozleglejszych obrażeń. Po około 2 godzinach dolegliwości się nasilają, wzmagane wysoką temperaturą powietrza oraz wilgocią pochodzącą z potu, powodują w ciągu 24 godzin zaczerwienienie skóry, pęcherze i stan zapalny utrzymujący się przez około 3 dni. Rany i owrzodzenie powstałe w wyniku poparzenia Barszczem Sosnowskiego długo się goją. Blizny po nich utrzymują się latami, zdarza się, że jedynym sposobem pozbycia się ich jest zabieg chirurgiczny. Jeżeli do poparzeń barszczem dojdą czynniki takie jak inne schorzenia, ogólne osłabienie organizmu, podeszły wiek – może się to zakończyć śmiercią. Jest to roślina niebezpieczna, dlatego chrońmy siebie, swoje dzieci i zwierzęta przed kontaktem ze szkodliwymi toksynami.

Leczenie poparzeń

Leczenie natychmiastowe jest trudne do podjęcia ze względu na opóźnione pojawianie się symptomów, jeżeli podejrzewamy, że doszło do poparzenia, należy przede wszystkim:

 

  • umyć wodą z mydłem skórę, która była narażona na kontakt z trucizną;
  • skontaktować się z lekarzem;
  • unikać słońca przez minimum 2 doby, ponieważ bardzo wzmaga ono szkodliwe działanie toksyny.

 

Barszcz Sosnowskiego na terenie Polski jest objęty zakazem hodowli oraz sprzedaży. 

Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36