Badanie poziomu estrogenów
© jarun011/Fotolia.com

Badanie poziomu estrogenów – przy problemach z zajściem w ciążę i zaburzeniach miesiączkowania

Badanie poziomu estrogenów
© jarun011/Fotolia.com

Badanie poziomu estrogenów pozwala ujawnić ograniczoną rezerwę jajnikową, która jest przyczyną niepłodności u kobiet. Pomiary wykonuje się między 3. a 5. dniem menstruacji.

 

Przed ciążą hormony estrogenów są odpowiedzialne za wykształcanie żeńskich narządów oraz regulują cykl miesiączkowy. Po zapłodnieniu zaś hormony przygotowują śluzówkę na przyjęcie zarodka. Estrogen wpływa na powiększanie macicy oraz pobudza wzrost kanalików mlekowych, przygotowując tym samym piersi do naturalnego karmienia.

Kiedy wykonać badanie estrogenu

Badanie poziomu estrogenów zaleca się kobietom, które po roku współżycia bez zabezpieczeń, nie mogą zajść w ciążę. Poziom estrogenów bada się między 3. a 5. dniem menstruacji. Pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego jest pierwszym dniem cyklu. Diagnostyka niepłodności zalecana jest również kobietom z nieregularnymi miesiączkami, a także przed menopauzą. Badanie estrogenu pozwala wykryć ograniczoną rezerwę jajnikową – jedną z przyczyn niepłodności u kobiet.

Na czym polega badanie poziomu estrogenów?

Badanie poziomu estrogenów polega na pobraniu krwi, ale zanim to nastąpi, lekarz przeprowadza wywiad. Dobrze jest przygotować takie informacje, jak: data ostatniej miesiączki, nazwy zażywanych leków, regularność cykli miesiączkowych, rodzaj stosowanej antykoncepcji, przebyte choroby u siebie oraz w rodzinie. Lekarz może także poprosić kobietę o wgląd do wyników cytologii oraz morfologii krwi. Badanie cytologiczne dobrze jest wykonywać co 2-3 lata. Cytologia polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy w celu zdiagnozowania nowotworu tego narządu. Badanie estrogenu w okresie okołoowulacyjnym to jeden ze sposobów na potwierdzenie wystąpienia jajeczkowania w danym cyklu menstruacyjnym.

Na co wpływa poziom estrogenów

Odpowiedni poziom estrogenów u kobiety podaje się, uwzględniając, czy kobieta jest w fazie

folikularnej, owulacji czy fazie lutealnej. Największe stężenie estrogenów określa się pomiędzy 12. a 14. dniem cyklu.

 

Normy poziomu estrogenów w organizmie kobiety:

  • faza folikularna (pierwsza faza prawidłowego cyklu miesiączkowego): 84 – 970 pg/ml,
  • owulacja (inaczej jajeczkowanie): 13-330 pg/ml,
  • faza lutealna (ostatnia faza cyklu miesiączkowego): 73-200 pg/ml.
  • Pg/ml oznaczają pikagramy na mililitr.

Niski i wysoki poziom estrogenów

Za mały poziom estrogenów może spowodować takie objawy, jak: skąpe miesiączki, trudności z zasypianiem, zaburzenia podczas snu, suchą i szorstką skórę, oraz chwiejność emocjonalną. Z kolei kiedy badanie estrogenu wykaże za wysoki poziom hormonu, wtedy znajdą uzasadnienie bolesne i obfite miesiączki, obrzęki na ciele, a także skłonności do powstawania mięśniaków.

Badanie poziomu estrogenu – cena

Według cenników laboratoryjnych cena badania poziomu estrogenu wynosi 26-30 złotych. Udając się na badanie, dobrze jest przebadać także poziom innych hormonów, np. progesteronu (cena taka sama jak w przypadku badania poziomu estrogenu).

 

 

 

Więcej na temat badania diagnostyczne hormony
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43