Badanie parathormonu
© glisic_albina/Fotolia.com

Badanie parathormonu (PTH) – hormonu widzialnego przez przytarczyce: normy i interpretacja wyników

Badanie parathormonu
© glisic_albina/Fotolia.com

Badanie parathormonu (PTH) jest badaniem diagnostycznym, pozwalającym wykryć choroby przytarczyc – nadczynność i niedoczynność, a także nowotwory tego organu. Wykonuje się je również w przypadku podejrzenia zatrucia witaminą D oraz niedoboru i nadmiaru wapnia w organizmie. Interpretacją wyników badania parathormonu zajmuje się endokrynolog.

 

Tarczyca jest gruczołem, regulującym procesy właściwe dla przemiany materii oraz gospodarki wapniowej i fosforanowej organizmu. Znajduje się ona w dolnej części szyi i składa się z kilku płatów. Leczeniem chorób tego organu zajmuje się endokrynolog lub tyreolog.

Parathormon – czym jest?

Parathormon jest hormonem wydzielanym przez przytarczyce – małe gruczoły, umiejscowione w tylnej części tarczycy. Uwalnia się on wówczas, gdy dochodzi do hipokalcemii – niskiego stężenia wapnia we krwi. Oprócz tego hormon ten reguluje poziom fosforu w osoczu. Wśród wskazań do przeprowadzenia badań parathormonu można wymienić podejrzenie nadczynności lub niedoczynności przytarczyc, a także nowotworu tego organu. Wykonuje się je także w przypadku zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz wówczas, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie zatrucia witaminą D.

Parathormon – normy

Parathormon oznaczany jest na podstawie próbki krwi, pobranej od pacjenta na czczo. Po pobraniu krwi osocze oddzielane jest od krwinek czerwonych i białych. Zazwyczaj wyniki dostępne są w ciągu 24 godzin od wykonania badania. Normy parathormonu są takie same dla obu płci i mieszczą się one w przedziale 10-60 pg/ml.

Parathormon – interpretacja wyników

Interpretacją wyników badania parathormonu zajmuje się specjalista endokrynologii lub tyreologii. Niedobór tego hormonu może świadczyć o: uszkodzeniu przytarczyc na skutek stanu zapalnego, urazu mechanicznego, nowotworu, niewłaściwej reakcji systemu odpornościowego. Do takiego stanu może przyczyniać się również radioterapia oraz zabiegi chirurgiczne tarczycy i przytarczyc. Niedobór parathormonu może być spowodowany także podniesionym poziomem wapnia we krwi. Z kolei za nadmiar hormonu, widzialnego przez przytarczyce może odpowiadać nadczynność tego organu, nadmierne stężenie fosforu we krwi, a także niewydolność nerek.

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15