Kobieta z bólem brzucha
©Alliance/Fotolia

Atak kolki żółciowej: pierwsza pomoc

Kobieta z bólem brzucha
©Alliance/Fotolia

Atak kolki żółciowej często jest oznaką kamicy woreczka żółciowego. Można starać się uśmierzyć ból domowymi metodami, jednak gdy ból po godzinie nie ustępuje, należy zadzwonić po pogotowie. Może to być również pęknięcie woreczka żółciowego, a jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zabieg operacyjny.

 

Atak kolki żółciowej, mimo że w większości przypadków spowodowany jest kamicą woreczka żółciowego, może również pojawić się w wyniku silnego stresu, wysiłku fizycznego czy nadmiernych wymiotów z powodu zatrucia. Objawia się silnym bólem po prawej stronie ciała.

Atak kolki żółciowej: leki, kompres i napar z ziół

Pierwsze co powinniśmy zrobić w przypadku nagłego, silnego bólu, to położyć się na plecach i starać się jak najmniej poruszać. Aby uśmierzyć ból:

  • leż nieruchomo, staraj się, aby mięśnie brzucha się nie napinały;
  • zażyj leki przeciwbólowe i rozkurczowe;
  • przyłóż ciepły kompres do brzucha;
  • wypij napar z ziół – rumianku, melisy, mięty.

Atak kolki żółciowej: co jeśli ból nie znika...

W sytuacji ostrego ataku kolki żółciowej, który po godzinie zamiast znikać - nasila się, powinniśmy zgłosić się do szpitala w celu otrzymania fachowej pomocy. Czasami atak kolki jest jednym z objawów innej choroby – na przykład żółtaczki.

 

Nie można czekać zbyt długo przy ataku kolki żółciowej. Czasami tylko silne leki przeciwbólowe podane przez lekarza na pogotowiu potrafią uśmierzyć tę dolegliwość.

 

Niekiedy atak kolki żółciowej jest symptomem pęknięcia woreczka żółciowego. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04