Zbliżenie na oko
Pixabay/TobiasD/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Astygmatyzm, czyli nieostre widzenie

Zbliżenie na oko
Pixabay/TobiasD/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

 Astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku, która znacznie wpływa na jakość życia. Jest to rozproszenie punktów załamywania się światła w rogówce, przez co widzimy nieostro. Możemy skorygować wzrok soczewkami kontaktowymi lub za pomocą okularów. Leczenie astygmatyzmu można przeprowadzić za pomocą lasera, dzięki któremu przeprowadza się korektę rogówki i na stałe usuwa problem nieostrego widzenia.

Objawy astygmatyzmu: „zobacz, że nie widzisz”

 

Objawy astygmatyzmu uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w życiu codziennym – zaburza on widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, ale również czytanie. Do najczęstszych sygnałów należy:

  • zamglony obraz widzenia – przez to, że światło wpada do rogówki przez więcej niż jeden punkt, prowadzi to do nałożenia na siebie kilku obrazów. Widzimy wtedy nieostro;
  • podrażnienie powiek;
  • dopatrywanie się;
  • bóle głowy w okolicach czoła;
  • zaburzenie poczucia przestrzeni i głębi;
  • rozmazywanie się konturów przedmiotów i osób.

Astygmatyzm przy braku jakiejkolwiek interwencji i chęci korekty wzroku może doprowadzić do poważniejszych problemów, które przejawiają się w postaci ciągłych bólów głowy, szybkiego męczenia się oczu, zapalenia spojówek, nieostrego widzenia podczas pracy przed komputerem czy jazdy samochodem.

Sposoby leczenia astygmatyzmu: okulary

 

Leczenie astygmatyzmu powinniśmy rozpocząć od wizyty u okulisty, który zbada wzrok za pomocą keratoskopu lub wykona wideokeratografię komputerową. Przeprowadzenie tych badań pomoże postawić właściwą diagnozę, ale również usprawni wybór metody leczenia. Astygmatyzm można korygować doraźnie za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi lub torycznymi. Gdy wada wzroku jest znaczna i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie poleca się okulary z twardymi szkłami. W korekcie astygmatyzmu (jak przy większości innych wad wzroku) możemy stosować zamiennie szkła kontaktowe.

Sposoby leczenia astygmatyzmu: laser

 

Aby wyleczyć astygmatyzm na stałe można wykonać zabieg laserowy, który koryguje rogówkę, przez którą widzimy nieostro. Wykonywany jest za pomocą lasera Lasik, Lasek, Epi-Lasik. Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od wielkości wady wzroku oraz grubości rogówki, ale najczęściej wybieraną metodą jest Lasik. Wszystkie dostępne lasery mają za zadanie wygładzić rogówkę, nadać jej właściwy kształt i wymodelować. Cena laserowego zabiegu (każdym rodzajem lasera) wynosi od 1500 zł do nawet 3000 zł za jedno oko. Nie ma możliwości zrefundowania go przez NFZ.

 

Więcej na temat choroby oczu
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52