kobieta po 50.
Pixabay/Skullman/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak rozpoznać i leczyć arytmię serca?

kobieta po 50.
Pixabay/Skullman/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Arytmię serca może spowodować wada zastawek, astma, a także stresujący tryb życia. Korzystanie z używek także zwiększa ryzyko wystąpienia arytmii. Warto wiedzieć, jak rozpoznać arytmię i w jaki sposób ją leczyć.

Czym jest arytmia serca i co ją wywołuje?

Serce bije z częstotliwością od 60 do 80 uderzeń na minutę. Nocą rzadziej – od 40 do 60 uderzeń w ciągu minuty. Serce zmienia rytm w zależności od sytuacji życiowych, na przykład wywołujących stres, i podejmowanego wysiłku fizycznego. Wtedy przyspiesza do 90-120, a nawet 170 uderzeń na minutę podczas bardzo intensywnego wysiłku. Gdy serce zwalnia, przyspiesza lub bije nieregularnie bez powodów związanych z naszym codziennym funkcjonowaniem można mówić o arytmii serca. To objaw schorzeń ogólnoustrojowych lub chorób serca.

 

Wobec tego arytmia serca może być objawem takich chorób jak: zapalenie mięśnia sercowego, wada zastawek czy miażdżyca naczyń wieńcowych. Do wystąpienia arytmii może doprowadzić również astma, wysoka gorączka i stres. Wpływ może mieć także nadczynność tarczycy i niedobór niektórych minerałów w organizmie, na przykład magnezu i wapnia. Tryb życia, jaki prowadzimy, a więc nadużywanie alkoholu i kawy, palenie papierosów, a nawet picie mocnej herbaty, może wywołać arytmię serca.

Jak rozpoznać arytmię serca?

Arytmia serca objawia się dodatkowymi skurczami mięśnia, których możemy nie odczuć, albo które wywołują niewielki ból. Można wówczas poczuć delikatne szarpnięcie w obszarze serca. Wrażeniu niemiarowego bicia towarzyszą duszności. Kolejnym objawem jest wrażenie przelewania się czegoś w okolicy za mostkiem i dławienie w klatce piersiowej. Objawy trwają niedługo i samoistnie ustępują, ale mogą się powtarzać.

 

Arytmia zawsze wymaga skonsultowania się z lekarzem. Najlepiej zgłosić się w trakcie trwania zaburzeń. Lekarzowi trzeba opowiedzieć o swoich odczuciach, na przykład kołataniu serca, a także o sytuacjach, w których ma miejsce i o czasie jego trwania. Lekarz osłucha serce, zmierzy tętno i zleci EKG. By ocenić kondycję serca i płuc, wykonuje się ECHO serca i RTG klatki piersiowej. Czasem przeprowadza się dobowe badanie przy użyciu Holtera – do klatki piersiowej przykleja się minielektrody wraz z niedużym urządzeniem, które rejestrują akcję serca w codziennym życiu.

 

Jeżeli skurcze serca pojawiają się grupowo i przebiegają w szybkim tempie, może dojść do częstoskurczu. Wywołuje on duszności, bóle wieńcowe, może doprowadzić do utraty przytomności. Wymaga leczenia. Formą częstoskurczu jest migotanie przedsionków i komór. Pierwsze z nich jest mniej groźne, można je kontrolować, zażywając leki. Natomiast migotanie komór może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci klinicznej. Wówczas do przywrócenia pracy serca wykorzystuje się defibrylator elektryczny.

Jak leczyć arytmię serca?

Kardiolodzy zalecają przyjmowanie leków antyarytmicznych. Podaje się amiodaron, a osobom z niedokrwistością beta-blokery. Czasami sięga się po elektryczne ustawienie serca – zabieg, który przeprowadza się w narkozie, mający na celu uspokojenie rytmu serca. Jeżeli przyczyna arytmii jest usuwalna, najłatwiej ją wyleczyć. Tak dzieje się w przypadku arytmii wywołanej przez na przykład chorobę zastawek czy na skutek zaburzeń hormonalnych.

 

W leczeniu arytmii ogromną rolę odgrywa zmiana stylu życia. Trzeba odżywiać się prawidłowo i utrzymywać stałą wagę. Należy porzucić palenie papierosów i nakłonić do tego członków rodziny. Dodatkowo trzeba podjąć leczenie chorób współwystępujących z arytmią: cukrzycy czy podwyższonego cholesterolu. 

Przeładuj

Trendy na wiosnę 2020 w pigułce. Oto 5 największych hitów, które będziemy nosić tej wiosny

zobacz 01:14