Kawałek srebra na drewnianym stole.
©boyzzzzz/Fotolia.com

Argyria, czyli srebrzyca - choroba, która objawia się niebiesko-szarym zabarwieniem skóry

Kawałek srebra na drewnianym stole.
©boyzzzzz/Fotolia.com

Argyria (srebrzyca) to bardzo rzadka choroba, którą wywołuje nagromadzone w organizmie człowieka srebro. Jej charakterystycznym objawem jest niebiesko-szare zabarwienie skóry, pozostające do końca życia. Choroba ta najczęściej występuje wśród pracowników kopalni srebra, którzy narażeni są na ciągły kontakt ze srebrnym pyłem.

 

Amerykanin Paul Karason był najbardziej znanym człowiekiem cierpiącym na srebrzycę. Przyczyną choroby było stosowanie przez niego preparatu zawierającego jony srebra przez 15 lat. Media nazywały go Papą Smerfem ze względu na kolor skóry. W 2013 roku Karason zmarł na zawał serca.

Przyczyny argyrii

Srebro jest wchłaniane do organizmu zarówno przez skórę, układ pokarmowy, jak i drogi oddechowe.

 

Argyria dotyka nie tylko osoby wydobywające srebro w warunkach, w których nie przestrzega się zasad BHP. Srebro koloidalne w postaci wodnego roztworu, stosowane jako lek, jest kolejną z najczęstszych przyczyn powodujących to schorzenie. Używane w nadmiarze może spowodować nieodwracalną zmianę koloru skóry. 

 

Do powstania argyrii dochodzi w wyniku codziennego, długotrwałego przyjmowania jonów srebra w dawce przekraczającej 25-30 g. Dla porównania – dziennie człowiek przyjmuje (z powietrzem, pożywieniem, przez skórę) około 1,8-80 μg jonów srebra. Z czego większość jest wydalana.

 

Jony srebra zawarte są również w kroplach do nosa oraz oczu. Ich nadmierne, niż zalecane, aplikowanie może prowadzić do sinego zabarwienia śluzówki w nosie oraz gałek ocznych i rogówki.

 

Dawniej argyria często pojawiała się u przedstawicieli królewskich i zamożnych rodów. Używali oni srebrnej zastawy stołowej, sztućców oraz przedmiotów codziennego użytku takich jak np. szczotki do włosów, wskutek czego, przede wszystkim ich dłonie, miały sinawy odcień. Istnieje podejrzenie, że stąd wzięło się określenie „niebieska krew”.

Objawy srebrzycy

Argyria zaczyna dawać pierwsze symptomy, po około 6 miesiącach od momentu przekroczenia w organizmie niebezpiecznego dla zdrowia stężenia jonów srebra.

 

Niebieską barwę zauważa się najpierw na dziąsłach. Srebro jest związkiem, który utlenia się i przybiera intensywniejszą barwę pod wpływem słońca, dlatego zasinienie skóry jest najmocniejsze w miejscach najczęściej eksponowanych na działanie promieni słonecznych, takich jak: twarz, głowa, szyja i dłonie. Z czasem, sino-niebieską barwę przybierają również paznokcie, klatka piersiowa i w skrajnych przypadkach – całe ciało. Argyria nie powoduje innych schorzeń.

Leczenie argyrii

Srebrzyca uważana jest za problem natury kosmetycznej. Szpecące zasinienie skóry, nawet po odstawieniu preparatów zawierających srebro, pozostaje do końca życia. Stosuje się zabiegi laserowe mające na celu wywabienie szarego pigmentu z komórek skóry, co w łagodnych postaciach argyrii przynosi zadowalające efekty. Jeśli doszło do zmiany barwy większości ciała, i jest ona bardzo intensywna (niekiedy mogą również tworzyć się ciemniejsze plamy ze srebrzystym odcieniem), rozjaśnianie jest znacznie utrudnione, a nawet niemożliwe.

 

Leczenie srebrzycy oka tzw. metodą Weymana polega na wykonywaniu zastrzyków podspojówkowych. Jest to jedna z najbardziej skutecznych i przynoszących bardzo dobre efekty terapii argyrii narządu wzroku

 


Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30