Dziewczyna i jedzenie
Flickr/Daniela Brown/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Przyczyny anoreksji, czyli kiedy posiłek staje się problemem

Dziewczyna i jedzenie
Flickr/Daniela Brown/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Koleżanka nagle zaczęła chudnąć, początkowo było to niewinne zrzucenie kilku kilogramów, po którym otrzymała wiele komplementów. Później jednak zaczęła wyglądać jak „skóra i kości”, wycofała się z życia towarzyskiego, a zaproszenie jej na wspólny obiad graniczyło z cudem. Tak powstaje anoreksja – jedna z najpoważniejszych zaburzeń odżywiania.

 

Anoreksja (inaczej nazywana jadłowstrętem psychicznym) prowadzi do poważnego wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Jest to zaburzenie odżywiania, polegające głównie na odmawianiu sobie posiłków, zwracaniu ich (odmiana bulimiczna) lub na całkowitym wstrzymaniu się od jedzenia. Anoreksja to choroba, która jest trudno zauważalna przez rodzinę i znajomych, bo osoba w szybkim tempie wpada w psychiczne związanie się z „niejedzeniem”, ukrywając swój problem (niekiedy nawet przez wiele miesięcy).

 

Anoreksja to choroba o zróżnicowanym podłożu, przez co zaobserwować możemy różne przyczyny tej choroby. Co ciekawe, w większości przypadków wcale nie chodzi o zrzucenie kilku kilogramów, ten powierzchowny cel jest przeważnie tylko „czubkiem góry lodowej” faktycznych problemów (przyczyn) anoreksji.

Genetyczne przyczyny anoreksji

Ryzyko zachorowania na jadłowstręt psychiczny wzrasta, gdy w rodzinie ktoś już cierpiał na zaburzenia odżywiania – rodzice, dziadkowie. Anoreksja jest dziedziczna – mówią jednogłośnie uczeni z Center for Applied Genomics, którzy przeprowadzili badania nad DNA osób z jadłowstrętem. Tendencja przekazywana w genach zwiększa ryzyko wystąpienia anoreksji aż do 50 %.

Środowiskowe przyczyny anoreksji

Środowisko otaczające dziecko we wczesnym dzieciństwie odciska na podświadomości człowieka ogromne piętno – szczególnie relacje z rodzicami. Gdy matka jest zbyt nadopiekuńcza lub ojciec za mało interesuje się dzieckiem, to może skutkować w przyszłości wystąpieniem zaburzeń odżywiania. Zbyt wysokie wymagania, nadmierna kontrola rodzicielska lub zbyt silne związanie emocjonalne w rodzinie również mogą mieć determinujący wpływ na ujawnienie się w późniejszych latach anoreksji.

Społeczno-kulturowe przyczyny anoreksji

Kreowanie przez mass media wychudzonej modelki jako kanonu piękna sprawia, że większość dziewcząt w wieku 12-16 lat popada w anoreksję właśnie po to, aby wyglądać jak swoje idolki. Należy pamiętać również o panującym obecnie kulcie ciała. Nadmierna koncentracja na własnym wyglądzie, przypisywanie mu późniejszych sukcesów i powodzenia – zwiększają ryzyko wpadnięcia w sidła anoreksji.

Psychologiczne przyczyny anoreksji

Najpoważniejszymi przyczynami choroby są jednak uczucia i emocje, które odczuwamy na co dzień, a które sprawiają, że odmawiamy sobie jedzenia. Jest to przede wszystkim zaburzony obraz własnego ciała, połączony z niską samooceną i brakiem wiary w siebie. Wysokie ambicje oraz potrzeba perfekcjonizmu budują idealne podłoże dla wystąpienia anoreksji u osób dorosłych. Warto też pamiętać, że zaburzenie to występuje również jako skutek uboczny innych chorób psychicznych – depresji, lęku, zaburzenia osobowości czy silnej traumy.

 

Anoreksja to choroba, która atakuje nie tylko umysł, ale również ciało. W jej przypadku wymagane jest leczenie ambulatoryjne w szpitalu psychiatrycznym, gdzie prowadzona jest odpowiednia terapia grupowa i indywidualna.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13