próbówka z krwią
© Kovalchuk Anna/Fotolia.com

Anemia sierpowata – wadliwa budowa cząsteczek krwi

próbówka z krwią
© Kovalchuk Anna/Fotolia.com

Anemia sierpowata to choroba genetyczna. Polega na niewłaściwym ukształtowaniu krwinek czerwonych (erytrocytów). Objawy widać już w pierwszych miesiącach życia. Anemia wykrywana jest poprzez morfologię krwi. Główną metodą leczenia anemii sierpowatej jest farmakoterapia.

 

Niewłaściwe ukształtowanie erytrocytów wpływa na niedotlenienie naczyń krwionośnych i utrudniony transport tlenu we krwi.

Anemia sierpowata – na czym polega i jakie ma przyczyny?

Anemia sierpowata znana jest także jako – drepanocytoza lub niedokrwistość sierpowatokrwinkowa. Jest to wrodzona choroba krwi. Osoby na nią cierpiące mają nieprawidłowo ukształtowane czerwone krwinki (erytrocyty). U osób zdrowych erytrocyty są owalne, u osób cierpiących na anemię sierpowatą, krwinki mają sierpowaty (półksiężycowaty) kształt. Przyczyną anemii sierpowatej są uwarunkowania genetyczne. Wadliwa budowa cząsteczek krwi negatywnie wpływa na zdolność transportowania tlenu we krwi i zwiększa ich zdolności do zlepiania się. W efekcie naczynia krwionośne łatwo się zatykają i są niedotlenione. Sierpowata budowa skraca też cykl życia krwinek czerwonych. Prawidłowo zbudowane erytrocyty mogą funkcjonować w krwiobiegu blisko 4 miesiące, a krwinki sierpowate tylko przez kilka dni. Organizm nie jest w stanie w tak szybkim czasie produkować potrzebnej liczby nowych erytrocytów.

Objawy anemii sierpowatej

Objawy anemii sierpowatej widać w pierwszych miesiącach życia. Najczęstsze symptomy to opuchnięte dłonie i stopy, owrzodzenia kończyn dolnych, zaburzenia wzrostu, stan zapalny w okolicach palców u dłoni i stóp. Inne symptomy to: szybsze bicie serca, dysfunkcja śledziony, bóle różnych partii ciała (nie motywowane żadną przyczyną) i większa skłonność do zapadania na infekcje bakteryjne. Anemii sierpowatej towarzyszy też poczucie ogólnego zmęczenia, bladość skóry i zasinienia w okolicach oczu. Zaawansowane stadium anemii prowadzi do martwicy niektórych organów.

Leczenie anemii sierpowatej

Anemia sierpowata wykrywana jest poprzez morfologię krwi. Nie ma leczenia przyczynowego anemii sierpowatej, w leczeniu stosowane są czynności, które mają niwelować objawy choroby. Główną metodą jest farmakoterapia lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi, antybiotykami, lekami zwiększającymi elastyczność krwinek czerwonych i lekami przeciwkrzepliwymi. Inne sposoby to przeszczep szpiku i przetaczanie krwi.

 

Więcej na temat anemia
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43