próbki krwi
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

AMH – z ang. Anti-Müllerian Hormon, to hormon antymullerowski wytwarzany przez jądra u mężczyzn i jajniki u kobiet. Pozwala kontrolować płodność. Z wiekiem poziom AMH spada.

AMH – normy

 

AMH jest parametrem, który umożliwia oszacowanie szansy na zajście w ciążę oraz prognozuje czas, w którym kobieta utraci płodność. Prawidłowy wskaźnik AMH to 1,0 ng / ml, powyżej 3,0 ng / ml – wysoki, zaś poniżej 1,0 ng / ml – niski. Najbardziej niepokojące jest stężenie AMH poniżej 0,5 ng / ml.

Hormon antymullerowski u kobiet i u mężczyzn

 

U kobiet stężenie AMH zaczyna spadać po 25. roku życia. Wynik odbiegający od normy to skutek nieprawidłowej pracy jajników. Wysokie stężenie AMH może być konsekwencją PCOS (zespołu policystycznych jajników), zaś niskie – przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Najważniejszym parametrem jest tzw. rezerwa jajnikowa – potencjał rozrodczy jajnika. Każda kobieta rodzi się z ograniczoną liczbą komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Z wiekiem ich liczba zaczyna spadać. Kiedy zmniejsza się rezerwa komórek jajowych, jednocześnie spada stężenie hormonu AMH. U mężczyzn hormon antymullerowski obniża się po okresie dojrzewania płciowego.

Badanie AMH

 

Żeby zbadać stężenie hormonu antymullerowskiego, pobiera się krew z żyły łokciowej. Kobiety mogą się zbadać w dowolnym dniu cyklu. Za badanie AMH należy zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia go nie refunduje. Przeciętny koszt to 150 złotych. Ważne, żeby wykonywać badania w jednej klinice, aby zminimalizować ryzyko błędnej oceny hormonu antymullerowskiego, wywołane chociażby wykorzystaniem innych zestawów badawczych. Wynik AMH jest bardzo istotny dla kobiet, które regularnie miesiączkują, a mimo tego mają problem z zajściem w ciążę.

Leczenie niepłodności

 

Wynik badania AMH decyduje o rodzaju terapii. Najczęściej niewłaściwy poziom AMH leczy się, podając hormony. Niskie stężenie hormonu antymullerowskiego skłania do zapłodnienia pozaustrojowego – jest to najskuteczniejszy sposób na zajście w ciążę.


 

Więcej na temat hormony ginekologia