Wiosenna alergia
© Piotr Marcinski/Adobe Stock

Wiosenna alergia - czym jest spowodowana i jak ją zwalczyć? Kalendarz pylenia i odczulanie

Wiosenna alergia
© Piotr Marcinski/Adobe Stock

Alergia wiosenna jest wywoływana rozwijającymi się i pylącymi roślinami. W okresie wiosennym są to przede wszystkim: trawy, dąb, olsza, brzoza, szczaw i pokrzywa. Skutecznymi sposobami radzenia sobie z alergią wiosenną są: ograniczenie kontaktu z alergenem, przyjmowanie leków przeciwhistaminowych i odczulanie.

 

Alergia wiosenna jest spowodowana pyleniem kwiatów, drzew i traw. Towarzyszą jej dokuczliwe objawy m.in. w postaci kataru i kichania. W przypadku znacznie nasilonych symptomów alergii konieczna jest wizyta u lekarza i dobranie właściwych leków.

Alergia wiosną - jakie są jej przyczyny i objawy?

Alergia jest spowodowana nieprawidłową reakcją układu odpornościowego organizmu na czynniki, które u osoby zdrowej nie wywołują żadnych dolegliwości. Przyczynami wiosennej alergii są najczęściej pyłki roślin: kwiatów, drzew i traw. Osoby cierpiące na alergię powinny wykonać testy umożliwiające stwierdzenie, które rośliny są czynnikiem uczulającym. Po postawieniu diagnozy mogą korzystać one z kalendarza pylenia, co ułatwi im ograniczenie kontaktu z alergenem. Objawami wiosennej alergii są: nieżyt nosa (katar), kichanie, kaszel, łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu. U osoby z uczuleniem na pyłki roślin mogą pojawić się również zmiany skórne w postaci np. pokrzywki, stan podgorączkowy, uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia.

Kalendarz pylenia roślin - pomoc dla wiosennych alergików

Okres pylenia roślin trwa od połowy lutego do końca października. Kalendarz pylenia stanowi ważną pomoc dla wiosennych alergików, gdyż informuje w jakich miesiącach pyli określona roślina będąca czynnikiem uczulającym. Dzięki niemu osoba z alergią może skutecznie zmniejszyć kontakt z alergenem, a tym samym wyeliminować nieprzyjemne objawy alergii. Wskazania zawarte w kalendarzu pylenia należy uwzględniać m.in. przy planowaniu wypoczynku i wyjazdów. Alergicy powinni unikać przebywania na na otwartych przestrzeniach w okresie, gdy stężenie pyłków określonej rośliny uczulającej jest najwyższe.

 

Kalendarz pylenia wiosną przedstawia się następująco:

  • marzec - olsza,
  • kwiecień - brzoza, topola, jesion, dąb,
  • maj - trawy, brzoza, dąb, szczaw,
  • czerwiec - trawy, szczaw, pokrzywa.

Alergia wiosenna - leki i odczulanie

Unikanie kontaktu z alergenem dzięki kalendarzowi pylenia roślin nie jest jedynym sposobem radzenia sobie z wiosenną alergią. W leczeniu alergii zastosowanie mają leki przeciwhistaminowe, które powinny być przyjmowane pod nadzorem lekarza - alergologa. Ich wdrożenie prowadzi do ustąpienia objawów alergii i poprawy ogólnego samopoczucia. Skutecznym sposobem leczenia wiosennej alergii jest odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa. Można ją przeprowadzić już od 5. roku życia dziecka. Przed podjęciem decyzji o odczulaniu konieczne jest dokładne rozpoznanie czynnika odpowiedzialnego za wywoływanie objawów alergii oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań (np. choroby nowotworowe, infekcje wirusowe i bakteryjne). Immunoterapia polega na podaniu alergenu (pyłków roślin) w formie iniekcji (szczepionek) podskórnych lub podjęzykowych. Jej celem jest wywołanie tolerancji czynnika uczulającego u osoby ze zdiagnozowaną alergią. Leczenie za pomocą odczulania trwa co najmniej 3 lata, jednak odznacza się wysoką skutecznością.

Więcej na temat zmiany skórne Alergia
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17