akupunktura
Flickr/Boemski/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Akupunktura pomaga rozluźnić mięśnie i uśmierza ból

akupunktura
Flickr/Boemski/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Akupunktura, czyli leczenie poprzez nakłuwanie ciała igłami, stosowana jest przy różnego rodzaju terapiach bólu. Pomocna jest także przy dokuczliwych bólach kręgosłupa, choć należy stosować ją jako terapię wspomagającą, a nie główny element leczenia.

Akupunktura w medycynie chińskiej

Akupunktura to jedna z najwcześniejszych technik leczenia i podstawowa gałąź medycyny w starożytnych Chinach. Bazuje ona na pojęciu Qi. Jest to w filozofii chińskiej energia życiowa, która przenika cały wszechświat i tworzy materię. Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że Qi w ciele ludzkim krąży specjalnymi szlakami – meridianami. Utrzymanie pełni zdrowia możliwe jest jedynie wtedy, gdy przepływ Qi następuje w stały i harmonijny sposób. Przy tym zdrowie rozumiane jest tu bardzo szeroko – nie tylko jako zdrowie fizyczne, ale również jasność umysłu, powodzenie oraz dostatek. Choroba pojawia się, kiedy przepływ Qi zostaje zaburzony, medycyna chińska zaś skupia się na przywróceniu jej harmonijnego przepływu. Jednym ze sposobów na osiągnięcie równowagi jest właśnie akupunktura.

Na czym polega akupunktura?

Wielu lekarzy podchodzi do akupunktury bardzo sceptycznie lub nawet podważa jej skuteczność. Specjaliści podkreślają, że na pewno nie może zastąpić ona tradycyjnego leczenia, może być jedynie dodatkową pomocą w uśmierzaniu bólu. Faktem jest, że w zadziwiająco dużej ilości przypadków, terapia ta przynosi natychmiastową ulgę. Składa się z kilku do kilkunastu zabiegów (5–15), podczas których igły pozostają wkłute przez 20–30 minut. Takie serie aplikuje się 2–3 razy w tygodniu. Ukłucia są zwykle bezbolesne.

Akupunktura rozluźnia mięśnie kręgosłupa

Leczenie akupunkturą stosuje się głównie do zwalczania dolegliwości bólowych, ponieważ działa ona przez centralny oraz autonomiczny układ nerwowy. Są to bóle różnego pochodzenia, jednak najczęściej metoda ta stosowana jest przez osoby cierpiące na choroby narządów ruchu, a więc na bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów. W tych też okolicach przebiegają kanały energetyczne. Punkty akupunktury znajdują się na plecach – wzdłuż kręgosłupa, na barkach i na ramionach. W przypadku bólu kręgosłupa działanie akupunktury można jednak uzasadnić nie tylko odwołując się do tajemniczych „punktów energetycznych” i „przepływów meridianowych”. Problemy z kręgosłupem są szczególnie trudne w leczeniu między innymi dlatego, że znajduje się on cały czas pod silnym obciążeniem. Mięśnie przykręgosłupowe są napięte, a ból wywołuje ich dodatkowe spinanie się i przykurcz. Napięcie mięśni zwiększa z kolei ucisk na kręgi i wywołuje dodatkowy ból – w ten sposób koło się zamyka.

 

Akupunktura pomaga w rozluźnieniu mięśni i likwidacji przykurczu. Podobnie, jak przy np. skurczu łydki uszczypnięcie, bądź właśnie wbicie igły powoduje poluzowanie włókien mięśniowych i ustąpienie problemu.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

Akupunktura uchodzi za jedną z bezpieczniejszych i najbardziej skutecznych metod medycyny naturalnej. Jest w stanie regulować różne rodzaje bólu. Nierzadko stanowi jedyną szansę pozbycia się uciążliwych dolegliwości dla tych, na których środki przeciwbólowe nie działają oraz alternatywę dla unikających przyjmowania środków chemicznych. Nie jest jednak wolna od zagrożeń. Nie mogą się jej poddawać pacjenci z zaburzeniami krzepliwości krwi ani przyjmujący leki rozrzedzające. Należy pamiętać również o tym, że powodzenie i bezpieczeństwo takiej terapii zależy od kwalifikacji przeprowadzającego ją lekarza – to jego zadaniem jest dopilnowanie, by igła była sterylna, a ukłucie nie nazbyt głębokie i wykonane w odpowiednim miejscu.


Przeładuj

Eurowizja 2020: Kto pojedzie z Polski? Oto wszyscy kandydaci!

zobacz 00:50