Kobieta trzyma się za serce
© Syda Productions/Fotolia.com

Ucisk w mostku: nie zawsze oznacza zawał

Kobieta trzyma się za serce
© Syda Productions/Fotolia.com

Ucisk w mostku występuje w przebiegu wielu chorób i może świadczyć o różnorodnych zaburzeniach – zarówno ze strony układu sercowo-naczyniowego, jak i układu oddechowego i pokarmowego.

5 najczęstszych przyczyn ucisku w mostku

1. Schorzenia ze strony układu pokarmowego – nagły ból i silny ucisk w mostku może świadczyć o zapaleniu trzustki, promieniujący, piekący i nasilający się przy pochylaniu – o refluksie, a towarzyszące niejasne poczucie dyskomfortu – chorobie wrzodowej.

 

2. Schorzenia ze strony układu oddechowego – ucisk w mostku, któremu towarzyszy gorączka, dreszcze i kaszel mogą oznaczać zapalenie płuc lub opłucnej. Wystąpienie duszności i tachykardii, czyli przyspieszonego bicia serca, może być z kolei objawem zatorowości płucnej.

 

3. Schorzenia układu sercowo-naczyniowego – na te schorzenia należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ są najgroźniejsze dla zdrowia i życia:

  • ostry i gniotący ból, który promieniuje do przedramienia, szczególnie gdy pojawi się po wysiłku - dławica piersiowa;
  • ucisk w mostku, któremu towarzyszy osłabienie, duszność i gorączka – zapalenie mięśnia sercowego;
  • nagły, rozrywający ból w klatce piersiowej i towarzyszące mu – tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej.

 

4. Schorzenia na tle nerwowym – gdy uciskowi w mostku towarzyszy poczucie napięcia i poddenerwowanie, może oznaczać nerwicę. W przypadku chorób psychosomatycznych, czyli takich, które podłoże mają w psychice, nie wystarczy sama farmakoterapia – należy zmienić ogólnie styl życia i sposoby radzenia sobie ze stresem.

 

5. Wysiłek fizyczny – ucisk w mostku pojawia się także u osób, które nie są przyzwyczajone do wysiłku i są stosunkowo słabe fizycznie. Jest wtedy reakcją na intensywniejszą aktywność. Czasem może być także efektem długotrwałego kaszlu lub wymiotowania. Nie wymaga leczenia, wskazany jest jedynie odpoczynek.

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi szczerze o uczestnikach "Hotelu Paradise": "Cwaniactwo i sojusze!"

zobacz 01:47