Brahmi - roślina o leczniczych właściwościach.
©Monika/Fotolia.com

Brahmi - zielę stosowane w medycynie ajurwedyjskiej na lepszą pamięć i koncentrację

Brahmi - roślina o leczniczych właściwościach.
©Monika/Fotolia.com

Brahmi (Bacopa monnieri, bakopa drobnolistna) to roślina, która poprawia pamięć i koncentrację. Zwiększa zdolności poznawcze i przyspiesza tworzenie się połączeń pomiędzy neuronami. Może chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.

 

Brahmi rośnie na bagnach, co jest wyczuwalne w smaku i zapachu naparu z tej rośliny. Najlepiej pić go wieczorem, ponieważ w początkowym okresie stosowania, wyraźnie wycisza.

 

Brahmi - najważniejsze informacje

 

Brahmi to indyjskie ziele wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej. Wykorzystywano je już 3 tysiące lat temu. Bakopa drobnolistna jest źródłem silnych związków bioaktywnych. Wpływają one na enzymy przeciwutleniające, które regulują poziom neuroprzekaźników, takich jak dopamina, acetylocholina oraz serotonina.

 

Działanie brahmi na układ nerwowy

 

Wpływ Bacopa monnieri na organizm ludzki został przebadany wielokrotnie. Jedno z największych badań zostało przeprowadzone w 2002 roku na Uniwersytecie Khom Kaen. Wzięło w nim udział sześćdziesięciu pacjentów ze średnią wieku 62 lata, w tym 23 mężczyzn i 37 kobiet. Każdy z uczestników badania dostawał ekstrakt z ziół brahmi przez 12 tygodni w dawce 200 mg lub 600 mg. Po tym czasie zostali oni poddani testom mierzącym szybkość udzielania odpowiedzi na pytania, zapamiętywania numerów, a także rozwój zdolności poznawczych opierającym się na pokazywaniu zdjęć i zapamiętywaniu znajdujących się na nich szczegółów. Osoby, które przyjmowały zioła brahmi przez 12 tygodni, osiągnęły lepsze wyniki o średnio 23% w każdym z powyższych testów. Bakopa drobnolistna może być stosowana u osób, które mają problemy z pamięcią, koncentracją oraz są poddawane wzmożonemu wysiłkowi poznawczemu (np. podczas wzmożonej nauki w intensywnym tempie lub w trakcie sesji na uczelni). Wpływa pozytywnie na struktury mózgu odpowiedzialne za pamięć, takie jak hipokamp. Brahmi poprawia zdolność tworzenia nowych połączeń pomiędzy synapsami, które są związane z procesami uczenia się. Od dawna używano jej jako środek chroniący układ nerwowy przed starzeniem się. Ma bowiem właściwości antyoksydacyjne. Oprócz tego stymuluje procesy regeneracyjne zachodzące w mózgu. Bywa z powodzeniem stosowana u pacjentów po urazach lub udarach mózgu. Może być przyjmowana przez osoby starsze, które są rozkojarzone lub zdezorientowane przez dużą część dnia. Zioła, wspierając pracę układu nerwowego i regulując jego funkcjonowanie, poprawiają nastrój. Oprócz zwiększenia witalności Bacopa monnieri wycisza i ułatwia zasypianie. Dodatkowo ma działanie rozluźniające i wyciszające. Zmniejsza objawy psychiczne nadmiernego zmęczenia oraz przynosi równowagę. Olej z bakopy drobnolistnej pomaga także w przypadku bólów głowy. Jego stosowanie zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego, a także przyspiesza procesy odnowy komórek nerwowych.

 

Kto powinien sięgnąć po brahmi?

 

Brahmi to zioło, które przyniesie pozytywne skutki u osób mających kłopoty z zapamiętywaniem. Pomoże także tym, którzy skarżą się na problemy z koncentracją. Napary z Bacopa monnieri mogą zabezpieczyć przed chorobą Alzheimera i innymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi. Ponadto zapewnią korzyści osobom odczuwającym wypalenie na skutek stresu lub osłabienie układu nerwowego. Zioło mogą stosować wszyscy pracujący umysłowo, także uczniowie i studenci.

 

Brahmi - skutki uboczne i przeciwwskazania

 

Przeciwwskazania do picia naparów z brahmi to: nadciśnienie tętnicze, ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie leków nasennych. Po spożyciu zioła mogą się pojawić takie skutki uboczne, jak: suchość w jamie ustnej, mdłości, skurcze żołądka, przyspieszenie perystaltyki jelit oraz zmęczenie. Interakcje z innymi suplementami i roślinami nie zostały dotąd poznane.

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie Bacopa monnieri? Dawkowanie brahmi

 

Kupując bakopą drobnolistną, należy wybierać jedynie rośliny z certyfikowanych upraw, które zapewniają dobrą jakość. Ważna jest też dawka: bazując na badaniu z 2002 r. skutki przyniesie stosowanie 200 mg raz dziennie. Warto więc kupić preparat z taką zawartością brahmi. Bacopa monnieri można przyjmować w dwóch postaciach: naparu z pociętego ziela lub zawiesiny przygotowanej ze sproszkowanego ziela. Napar przyrządza się z czubatej łyżeczki ciętego ziela zalanej wrzątkiem. Należy go parzyć przez 5-10 minut pod przykryciem i pić 2-3 razy dziennie. Parzyć można także sproszkowane zielę. Aby otrzymać zawiesinę, trzeba zalać 1-2 g sproszkowanego ziela wodą i zostawić na 10 minut do nasiąknięcia. Wypija się całość otrzymanego napoju, razem z osadem. Zalecana częstotliwość stosowania to 2 razy dziennie. Brahmi należy przyjmować razem z posiłkami, aby złagodzić ewentualne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Korzyści przyniesie regularne stosowanie ziela przez 8-12 tygodni.

Więcej na temat zdrowe produkty zioła
Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52