ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – odpowiednia postawa ciała i odpoczynek pozwolą poczuć ulgę

ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży dotyka wielu kobiet. Jest uciążliwy, ale można go łagodzić. Oprócz postawy ciała np. z wykorzystaniem poduszek ciążowych do siedzenia, ważne są techniki relaksacyjne, np. joga, pływanie.

 

Ból żeber pojawia się w połowie drugiego trymestru, gdy dziecko coraz szybciej rośnie, a macica jest wysoko. Przyczyną tego jest duża waga płodu, np. jeśli matka ma cukrzycę ciążową. Wówczas lekarstwem jest dobranie właściwej diety uzgodnionej z diabetologiem, która zahamuje rozwój cukrzycy i tempo rośnięcia dziecka.

Przyczyny bólu żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży to dolegliwość, która niestety dotyka większości kobiet spodziewających się dziecka. Przyczynami są:

  • rozwój i coraz większe rozmiary płodu i uciski wysoko ułożonej macicy na żebra,
  • nadmierna waga płodu np. w wyniku cukrzycy ciążowej,
  • ruchy dziecka i rozpieranie się wewnątrz macicy,
  • ucisk narządów wewnętrznych wypychanych przez macicę do góry,
  • rozluźnienie więzadeł,
  • nieprawidłowa postawa, garbienie się, co powoduje opieranie się żeber na brzuchu.

Ból żeber w ciąży w drugim trymestrze

Pod koniec drugiego trymestru, czyli około 26 tygodnia ciąży pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Maluszek w łonie matki nieustannie zmienia pozycję. Ból żeber w ciąży w drugim trymestrze jest nasilony, ponieważ dziecko czasami uciska w tej okolicy matkę. Bardzo intensywny ból oraz twardość brzucha może być oznaką odklejania się łożyska. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza. Odklejenie łożyska prowadzi do niedotlenienia, a w konsekwencji śmierci dziecka.

Ból żeber w ciąży po prawej stronie

Ból żeber w ciąży po prawej stronie to typowe objawy bardzo zaawansowanej ciąży. W trzecim trymestrze dochodzi do ucisku przepony w jamie brzusznej przez macicę. Może to powodować trudności w oddychaniu oraz transporcie krwi do serca. Kiedy ból żeber w ciąży po prawej stronie jest bardzo dokuczliwy, lepiej zrezygnować z leżenia na tym boku.

 

Ból żeber w ciąży po lewej stronie może mieć podobne przyczyny – dziecko kopiące i rozpierające się o żebra matki. Powodem dyskomfortu mogą być też nerwobóle.

Ulga w bólu żeber

Kiedy dziecko ułoży się między żebrami, czasami wystarczy zmienić pozycję siedzenia lub leżenia. Może okazać się, że wraz z ruchem matki dziecko ułoży się inaczej, a ból minie. Ból żeber w ciąży może nasilać się, np. podczas długiej jazdy samochodem. Pozycja, w jakiej siedzi i śpi przyszła mama, także ma znaczenie. Tutaj pomocne są poduszki ciążowe do siedzenia i spania. Ich odpowiedni kształt i rozmiar pozwalają kobietom przybrać właściwą postawę ciała odciążającą kręgosłup. Ból żeber w ciąży może pojawić się z powodu źle dobranego biustonosza. Piersi powiększają się, więc noszenie staników sprzed okresu ciąży może być bardzo niekomfortowe.

Odpoczynek w czasie ciąży

Ból w żebrach można zwalczyć po prostu odpoczywając. Podczas ciąży kobieta musi dźwigać dodatkowe kilogramy, dlatego też chwile relaksu w ciągu dnia są na wagę złota. Częste przerwy odprężą organizm i dodadzą sił. W relaksowaniu się pomocna będzie nauka technik oddychania bądź ćwiczenie jogi.


Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39