ciężarna u fizjoterapeuty
© pressmaster/Fotolia.com

Rozejście spojenia łonowego – objawy i leczenie

ciężarna u fizjoterapeuty
© pressmaster/Fotolia.com

Rozejście spojenia łonowego charakteryzuje stały i intensywny ból chrząstki. Dolegliwość leczy się pod okiem lekarza. Zalecany jest odpoczynek, środki przeciwbólowe oraz pasy stabilizujące miednicę.

 

Bóle spojenia łonowego w czasie ciąży to normalny, naturalny objaw. Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy dolegliwości nasilają się i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Może to świadczyć o rozejściu spojenia łonowego. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie, a także dużo odpoczywać.

Czym jest spojenie łonowe?

Spojenie łonowe to rodzaj chrząstki, która łączy kości łonowe miednicy. Dzięki niemu możliwe jest rozszerzenie miednicy i wyjście dziecka z dróg rodnych w czasie porodu. W czasie ciąży wraz z rozwojem płodu, a także pod wpływem działania hormonów, ucisk na chrząstkę jest większy, co powoduje ból.

Dlaczego spojenie łonowe boli?

Ból spojenia łonowego jest wywoływany przez ucisk rozrastającego się w macicy dziecka, a także rozluźnienie więzadeł, mięśni i stawów. Dochodzi do tego pod wpływem działania hormonów. Dlatego ból spojenia łonowego jest zupełnie normalną i naturalną reakcją organizmu kobiety. Niekiedy dolegliwości mogą się nasilać podczas wykonywania gwałtownych ruchów, dużej aktywności fizycznej, a także w wyniku dźwigania (np. zakupów).

Jakie są sposoby na uśmierzenie bólu spojenia łonowego?

Ból spojenia łonowego można ograniczyć następującymi metodami:

  • ograniczenie aktywności fizycznej – należy zmniejszyć częstotliwość chodzenia i biegania, zalecana jest delikatna gimnastyka, np. joga;
  • odpoczynek – należy częściej leżeć, ograniczyć domowe obowiązki i wyeliminować dźwiganie ciężkich przedmiotów;
  • olejki eteryczne – aromaterapia ukoi bóle i pomoże zrelaksować organizm, w tym wypadku sprawdzi się olejek lawendowy;
  • ciepła kąpiel – odstresuje i rozluźni mięśnie, relaksuje również ciało. Woda powinna być ciepła, lecz nie gorąca.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli spojenie łonowe boli od czasu do czasu, nie ma powodów do obaw. Oznacza to, że ciąża rozwija się prawidłowo, a chrząstki przygotowują do porodu. Bez rozluźnienia więzadeł, mięśni i stawów nie byłoby możliwe przejście dziecka przez drogi rodne. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy pomimo odpoczynku ból nie ustępuje, a wręcz się nasila. Dolegliwość uniemożliwia codzienne czynności, w tym chodzenie. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza. Przewlekłe i natarczywe bóle spojenia łonowego mogą świadczyć o jego rozejściu.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego musi zostać zdiagnozowane przez lekarza. Dolegliwość może przyjąć różne formy, od intensywnego bólu chrząstki, poprzez obrzęki, aż po gorączkę. Rozejście spojenia łonowego najczęściej występuje pod koniec ciąży. Dolegliwość leczy się następującymi metodami:

  • oszczędny tryb życia – kobieta powinna dużo leżeć i odpoczywać,
  • środki przeciwbólowe – muszą być dobrane przez lekarza prowadzącego,
  • pasy rehabilitacyjne – mają za zadanie stabilizować miednicę,
  • dieta bogata w żelatynę – wzmacnia chrząstki,

suplementy diety – lekarz zaleci te, które wzmacniają kości.


Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22