mężczyźni grający w szachy
© olly/Fotolia.com

Adrenalina: poprawia koncentrację, dodaje siły i energii, ratuje życie

mężczyźni grający w szachy
© olly/Fotolia.com

Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.

 

Co to jest adrenalina skutecznie wyjaśnia jej potoczna angielska nazwa, czyli 3F: fight, fright, flight (walka, strach, ucieczka). Wydzielanie adrenaliny towarzyszy doświadczaniu mocnych wrażeń, takich jak jazda kolejką w wesołym miasteczku, stres przed egzaminem, czy rywalizacja sportowa, a także zagrożenie.

Jak powstaje adrenalina

W sytuacji stresu czy zagrożenia mózg wysyła sygnał do gruczołów dokrewnych, które produkują hormony. To właśnie wtedy uaktywniają się nadnercza, czyli małe gruczoły znajdujące się tuż nad nerkami. W sytuacji napięcia nadnercza produkują hormony: kortyzol, noradrenalinę i właśnie adrenalinę. To adrenalina jest produkowana jako pierwsza i pełni główną rolę w sytuacji zagrożenia.

Jak działa adrenalina

Adrenalina działa głównie na układ krążenia. Przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstotliwość rytmu serca i poprawia napięcie mięśni. Zmniejsza aktywność układu trawiennego, w wyniku czego znika uczucie głodu. Wpływa również na gospodarkę węglowodanową, podnosi poziom cukru we krwi. Adrenalina powoduje gwałtowny przypływ energii i motywuje organizm do działania.

Adrenalina pozytywna i adrenalina negatywna

Adrenalina działa pozytywnie na organizm, pod warunkiem, że jej wydzielanie nie trwa długo. Taka pozytywna adrenalina pobudza organizm i poprawia wszystkie cechy motoryczne, to jest siłę, szybkość i wytrzymałość. Ponadto pomaga skoncentrować się na celu i podnieść motywację. Kiedy emocje już opadną, pozytywna adrenalina daje poczucie zadowolenia. Dzieje się tak w przypadku zdanego egzaminu czy wygranego meczu.

 

Jeśli sytuacja napięcia i stresu przedłuża się, a organizm ciągle pozostaje pod wpływem hormonów, wówczas mówimy o adrenalinie negatywnej. Może ona prowadzić do chorób układów krążenia, takich jak nadciśnienie, zaburzenie tętna, arytmia i częstoskurcze. Ponadto adrenalina może doprowadzić do zmniejszenia przepływu nerkowego, cukrzycy, przyspieszyć uwalnianie kwasów tłuszczowych, zwiększyć stężenie potasu we krwi, doprowadzić do nerwicy i depresji.

Adrenalina w celach leczniczych

Syntetyczna adrenalina stosowana jest w medycynie jako lek ratujący życie. Podawana jest dożylnie w przypadku ustania rytmu serca, przy wstrząsie anafilaktycznym spowodowanym silną alergią i atakiem astmy oskrzelowej. Przez wiele lat strzykawki z adrenaliną mogły być stosowane tylko przez lekarzy. Obecnie adrenalina dostępna jest także w postaci autostrzykawek, tak zwanych penów, które mogą być z łatwością użytkowane samodzielnie przez pacjentów. Można je kupić na receptę.

 

Więcej na temat hormony
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11