Brzuch kobiety ciężarnej.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Powikłania technik wspomaganego rozrodu, czyli in vitro

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

 

Ryzyko związane z próbą zapłodnienia metodą in vitro dotyczy kuracji hormonalnej oaz bezpośrednio samego zabiegu.

Powikłania u kobiety – torbiele jajnika, zespół hiperstymulacji jajników

Zabieg punkcji jajników (pobrania komórek jajowych) oraz stosowanie kuracji hormonalnej niosą ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:

 

  •  hiperstymulacja jajników – to nadmierna odpowiedź jajników na leki. Zaburzenie powstaje w chwili, gdy na jajniku tworzy się zbyt dużo pęcherzyków, które produkują hormony. Zespół hiperstymulacji jajników to efekt działania leków hormonalnych, które mają za zadanie wywoływanie owulacji. Specyfiką hiperstymulacji jajników jest znaczne powiększenie jajników. Zespół hiperstymulacji jajników dotyczy 20% kobiet (łagodna postać powikłania zapłodnienia in vitro) i poniżej 1% kobiet (postać ciężka).

 

  •  torbiel jajnika – leki mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku. Torbiele objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, omdleniami, bólami głowy, krwawieniami poza miesiączką, bólami jajnika i mdłościami.

 

  •  łożysko przodujące – powikłanie to polega na niskim, nieprawidłowym zagnieżdżeniu łożyska w macicy.

 

  •  ciąża ektopowa – nazywana także ciążą pozamaciczną. Polega na implantacji jaja płodowego poza jamą macicy (np. w okolicy jajowodu).

 

  •  inne powikłania to infekcje lub krwawienia bezpośrednio związane z wykonywaniem zabiegu.

 

Według opinii lekarzy wpływ stymulacji hormonalnej na rozwój chorób nowotworowych nie został dotąd jeszcze wykazany. Kwestia ta wymaga przeprowadzenia dokładnych, długoterminowych badań.

Powikłania ciąży – ciąża bliźniacza lub ryzyko obumarcia płodu

Po zapłodnieniu in vitro głównym powikłaniem dotyczącym ciąży jest ciąża bliźniacza lub mnoga. Jest ona spowodowana wprowadzeniem do macicy dwóch lub trzech zarodków. Transferowanie jednego zarodka zmniejszałoby możliwość ciąży mnogiej, ale równocześnie ograniczałoby szansę na zajście w ciążę – transfer jednego zarodka daje około 14%-20% szans na zapłodnienie. W przypadku wprowadzenia do macicy większej liczby zarodków prawdopodobieństwo zostaje zwiększone. Dzieci urodzone w wyniku zapłodnienia in vitro mają zwykle wagę niższą o ok. 90 g w porównaniu z dziećmi poczętymi w sposób naturalny. Dzieci zapłodnione metodą in vitro narażone są także na zwiększone ryzyko wystąpienia mózgowego porażenia dziecięcego.

 

Ryzyko poronienia (zakończenie ciąży, która trwała krócej niż 22 tygodnie) po zapłodnieniu in vitro jest porównywalne do ryzyka towarzyszącego zapłodnieniu naturalnemu. Zwiększone jest jednak ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu (śmierć płodu przed wydobyciem go z łona matki). U kobiet zapłodnionych metodą pozaustrojową ryzyko to zwiększone jest o 0,37%-1,62%.  

KObieta trzymająca test ciążowy
© Rido/Fotolia.com
Styl życia
Ciąża ektopowa czyli pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna występuje rzadko i prawie zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety, a w około 15% przypadków śmierć. Niemożliwe jest donoszenie zdrowego dziecka, które rozwijało się poza macicą. Najczęściej takie przypadki kończą się samoistnym poronieniem.

Ciąża pozamaciczna występuje rzadko i prawie zawsze niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiety, a w około 15% przypadków śmierć. Niemożliwe jest donoszenie zdrowego dziecka, które rozwijało się poza macicą. Najczęściej takie przypadki kończą się samoistnym poronieniem. Ciąża pozamaciczna – jakie są przyczyny zagnieżdżenia zarodka poza macicą? W krajach wysokorozwiniętych ostatnio obserwuje się wzrost liczby przypadków ciąż ektopowych, szczególnie wśród kobiet między 26. a 30. rokiem życia. Najczęstszymi przyczynami tego typu patologii ciąży są: wcześniejsze ciąże ektopowe, niedrożność jajowodów, stosowanie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej , stosowanie środków wspomagających zapłodnienie, w tym zapłodnienie in vitro, zakażenie chlamydią , rzeżączką oraz inne zapalenia, nieprawidłowości lub przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej, endometrioza – czyli przerost błony śluzowej macicy, przewlekłe i nieleczone zapalenia bakteryjne pochwy, które przenoszą się wyżej, nieleczone zęby, stany zapalne w jamie ustnej szczególnie te spowodowane paciorkowcami, które mogą zaatakować każdy narząd. Ciąża pozamaciczna – objawy Gdy zarodek nie dostanie się do wnętrza macicy i zatrzyma się w jajniku, jajowodzie, otrzewnej lub szyjce macicy wówczas dochodzi do wystąpienia objawów typowych dla każdej ciąży, takich jak: brak miesiączki, ogólne złe samopoczucie, obrzmienie i bolesność piersi, plamienia i krwawienia najczęściej około drugiego miesiąca od wstrzymania okresu, bóle brzucha szczególnie w okolicy jajników. Z uwagi na symptomy typowe dla ciąży rozpoznanie ciąży ektopowej jest trudne szczególnie we wczesnym stadium, gdy nawet test ciążowy w około 50% przypadków daje pozytywny wynik. Ciąża pozamaciczna - leczenie W...

©Karelnoppe/Fotolia
Styl życia
Trojaczki, czyli efekt późnego wieku matki lub leczenia niepłodności
Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.

Przyczyną powstania ciąży trojaczej jest zapłodnienie kilku komórek jajowych oraz ich podział. Ciąża trojacza może pojawić się w wyniku korzystania z zapłodnienia metodą in vitro.   Do ciąży trojaczej dochodzi wtedy, gdy w organizmie kobiety jednocześnie rozwijają się trzy zarodki. Przyszła mama trojaczków powinna być pod stałą opieką lekarzy, gdyż podczas ciąży może dojść do obumarcia jednego z płodów, odklejenia łożyska lub poronienia. Kiedy dochodzi do ciąży trojaczej? Do ciąży trojaczej dochodzi w trzech przypadkach. Każdy z nich zależy od liczby lub podziału komórek jajowych:   Trojaczki jednojajowe – do tego typu podziału dochodzi, gdy komórka jajowa dzieli się na pół, a jedna z części również się rozdwaja. Dzieci mają identyczny zestaw genów, tę samą płeć i podobny wygląd. Trojaczki dwujajowe – w tej sytuacji dochodzi do zapłodnienia dwóch różnych komórek jajowych, z czego jedna ulega podziałowi. Z podzielonej komórki urodzą się bliźnięta jednojajowe, o tej samej płci i materiale genetycznym oraz podobnym wyglądzie. Trzecie dziecko będzie różniło się cechami fizycznymi i (być może) także płcią od pozostałej dwójki. Trojaczki trzyjajowe – trzy odrębne komórki jajowe zostają zapłodnione przez różne plemniki. W ten sposób rodzą się dzieci o odmiennym wyglądzie i zestawie genów. Czynniki, które zwiększają ryzyko zajścia w ciążę trojaczą Istnieją 4 główne czynniki zwiększające ryzyko ciąży trojaczej.   Przyjmowanie leków zwiększających płodność – osoby, u których stwierdzono bezpłodność powinny przyjmować środki hormonalne (zgodnie z zaleceniami lekarzy). U kobiet są to tabletki pobudzające owulację. Leki leczące bezpłodność sprawiają, że ciało kobiety ma tendencję do wytwarzania więcej, niż jednej komórki jajowej. Korzystanie z...

młoda para w gabinecie u ginekologa
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Sztuczne zapłodnienie: ile i czy zawsze trzeba za nie płacić?
In vitro kosztuje w Polsce dużo mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013–2016 stawia polskie rodziny w jeszcze lepszej sytuacji – pozwala zakwalifikowanym na niemal bezpłatne sztuczne zapłodnienie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla par, którym in vitro daje jedyną szansę na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego finału.

In vitro kosztuje w Polsce dużo mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013–2016 stawia polskie rodziny w jeszcze lepszej sytuacji – pozwala zakwalifikowanym na niemal bezpłatne sztuczne zapłodnienie. To dobra wiadomość zwłaszcza dla par, którym in vitro daje jedyną szansę na doprowadzenie ciąży do szczęśliwego finału. Koszt nierefundowanego in vitro Koszt nierefundowanego in vitro waha się w Polsce od 6 do 12 tys. zł. Taka rozbieżność wynika z faktu, że na procedurę sztucznego zapłodnienia składa się szereg badań laboratoryjnych, metod monitorowania stymulacji i programów leczenia zależnych od przyczyny niepłodności. Każdy z etapów wyceniany jest oddzielnie, zgodnie z cennikiem konkretnej kliniki. Już pierwszy wydatek, czyli wstępna konsultacja z lekarzem wraz z badaniem USG, różni się w zależności od placówki (200–400 zł). Ponadto do monitorowania stymulacji niekiedy potrzebne jest wykonanie aż 15 oznaczeń (im większa liczba oznaczeń, tym wyższy jest koszt monitorowania hormonalnego; może on przekroczyć nawet 500 zł). Jednak w najwyższym stopniu cena zależy od rodzaju leków do stymulacji. Można za nie zapłacić 400 lub nawet 1500 zł. Potrzebne są też leki przyjmowane przed i po punkcji, te jednak mają względnie stałą cenę (ok. 650 zł). Oprócz tego na cenę in vitro składa się – najbardziej kosztowny – program sztucznego zapłodnienia , który oprócz regularnych badań USG może obejmować niezbędne minimum, czyli transfer zarodków, docytoplazmatyczną iniekcję plemnika oraz punkcję jajników (ok. 4200 zł), ale także dodatkowe elementy, np. hodowlę zarodków i morfologiczną selekcję plemników (ok. 5600 zł). Cena refundowanego in vitro Zakwalifikowanie do Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego daje możliwość niemal bezpłatnego wykonania...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner