Niemowlę w białej, małej wannie
©poplasen/Fotolia
Styl życia

Na zaparcia u niemowląt może mieć wpływ zarówno dieta dziecka, jak i matki

Zaparciom u niemowląt towarzyszą wzdęcia, kolki i biegunki. Przyczyną problemów z wypróżnianiem jest między innymi alergia pokarmowa.

Zaparciom u niemowląt towarzyszą wzdęcia, kolki i biegunki. Przyczyną problemów z wypróżnianiem jest między innymi alergia pokarmowa.

 

Jeśli dziecko wypróżnia się raz w tygodniu, ale nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące obawy, rodzice mogą być spokojni – dziecko jest zdrowe.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik na zimno

Przyczyny zaparć u noworodków i niemowląt

Częstotliwość pojawienia się problemów z wypróżnianiem zależy m. in. od tego, czy dziecko karmione jest piersią.

1. Zaparcia u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Mleko modyfikowane jest gorzej przyswajalne i dłużej trawione niż mleko matki. Zaparcia pojawiają się często, gdy dochodzi do przestawienia dziecka z mleka matki na mleko w proszku.

2. Zaparcia u niemowląt karmionych piersią

Zaparcia u niemowląt karmionych piersią zdarzają się bardzo rzadko, ponieważ mleko mamy doskonale nawadnia organizm malucha. Problemy z wypróżnianiem mogą wystąpić, kiedy do diety niemowlaka wprowadza się nowe, niemleczne produkty, np. marchewkę, jabłko czy kaszkę ryżową. Czasami dziecko jest uczulone na jeden ze składników, który je mama.

Objawy zaparć u noworodków i niemowląt

Zaparcia u noworodków i niemowląt nie diagnozuje się po częstości wypróżnień, lecz strukturze stolca. Powodem do niepokoju jest nadmiernie zbity kał, który powoduje u dziecka duży wysiłek lub ból przy wypróżnianiu. Jeśli dziecko nie oddało stolca przed kilka dni, ale nie towarzyszą temu inne niepokojące objawy, nie ma powodów do obaw. O pomoc do specjalisty należy się zwrócić, gdy dziecko stało się nadzwyczaj drażliwe, straciło apetyt, przestało przybierać na wadze. Zaparcia u niemowląt można podejrzewać, kiedy dziecko płacze przy wypróżnianiu, a jego brzuch jest twardy i nabrzmiały. Niemowlę może celowo powstrzymywać się przed oddaniem stolca, cierpieć na wzdęcia.

Domowe sposoby na zaparcia u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma mniej niż 6 miesięcy, a podczas wypróżniania płacze przez około 10 minut, ma zaczerwienioną twarz, ale nie towarzyszą temu inne objawy, a stolec jest miękki, to najprawdopodobniej dyschezja, czyli zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, które nie wymaga leczenia – problemy ustępują samoistnie. Jeżeli zaś dziecko cierpi na zaparcia (stolec jest zbyt twardy oraz pojawiają się inne symptomy), warto wypróbować domowych metod pozbycia się uciążliwej dolegliwości.

Urozmaicenie menu mamy karmiącej o produkty wysokobłonnikowe

  • Mamy karmiące powinny jeść więcej produktów z wysoką zawartością błonnika: razowego pieczywa, kasz, warzyw i owoców. Szczególnie poleca się włączenie do menu siemienia lnianego i śliwek.
  • Picie minimum 2 litrów wody dziennie przez mamy karmiące - kobiety, które karmią piersią powinny dostarczać organizmowi co najmniej 2 litry płynów – przede wszystkim wody źródlanej, ale także soków z miąższem.
  • Wykonywanie masażu brzucha - niemowlakowi można pomóc przez wykonanie masażu brzuszka 3-4 razy dziennie.

Jeśli żadne z domowych sposobów nie pomagają, lekarz może zlecić stosowanie czopków lub doustnych leków, regulujących pracę jelit.

 

Niemowlę ze smoczkiem leży w zielonym kocu.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Spokój i opanowanie, czyli sposoby na kolki u niemowlaka
Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy.

Kolki u niemowlaka to czynnościowe zaburzenia układu pokarmowego. Kolka występuje u 10% do 40% maluchów w wieku od trzech tygodni do czterech miesięcy. Występuje zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i u tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Wiodącym objawem kolki u niemowląt jest napadowy płacz. Napady płaczu są regularne. Trwają ok. trzech godzin na dobę przez jeden do trzech razy w tygodniu. Objawy kolki towarzyszące niedającemu się ukoić płaczowi dziecka to podkurczanie nóżek, twardy brzuch i niespokojne ruchy. Przyczyny kolki u niemowląt Główną przyczyną kolki u niemowlaka jest nierozwinięty układ pokarmowy powodujący zaburzenia czynności trawienia. Kolkę powodują także: łapczywe jedzenie oraz równoczesne połykanie dużych ilości powietrza, stany lękowe i niepokój, napięcie nerwowe u rodziców, nietolerancja laktozy, zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych, alergia na białko mleka krowiego. Sposoby na kolki u niemowlaka Kolka jest dolegliwością przejściową. Można próbować łagodzić objawy kolki. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie, ponieważ dziecko odczuwa stres oraz poddenerwowanie rodziców i reaguje w podobny sposób. Do najpopularniejszych sposób łagodzenia objawów kolki należą: noszenie na rękach – noszenie dziecka na rękach, tak aby brzuszek malucha opierał się na brzuchu rodzica uspokoi malucha i usprawni pracę jelit. masaż brzuszka – w trakcie ataku kolki można pomóc dziecku masując brzuszek. Masaż należy wykonywać ciepłą dłonią, zgodnie z ruchem wskazówek zegara . Innym sposobem masażu, który pomoże przy objawach kolki u niemowlaka, jest ułożenie malucha na brzuszku i masowanie pleców dziecka kolistymi ruchami. Masaż ułatwi wydalanie gazów. herbatki ziołowe – w godzinach występowania dolegliwości związanych z kolką można podać dziecku herbatkę...

Kobieta w białęj koszuli nocnej trzyma się za brzuch
©kei907/Fotolia
Styl życia
Sprawdzone sposoby na zaparcia po porodzie
Zaparcia po cesarce i porodzie naturalnym wynikają przede wszystkim z małej ilości błonnika w diecie. Ulgę przyniesie urozmaicenie codziennego menu o kasze, razowe pieczywo, siemię lniane, warzywa i owoce.

Zaparcia po cesarce i porodzie naturalnym wynikają przede wszystkim z małej ilości błonnika w diecie. Ulgę przyniesie urozmaicenie codziennego menu o kasze, razowe pieczywo, siemię lniane, warzywa i owoce.   Zaparciom towarzyszą następujące objawy: ból brzucha, gazy, wzdęcia , kolki jelitowe. Zatwardzenie w czasie połogu Połóg, czyli dochodzenie do formy po porodzie trwa 6 tygodni. Brak wypróżnienia od dwóch do czterech dni po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Kobieta może w tym czasie mieć wrażenie pełności w dolnej części brzucha, co wynika z obrzęku tkanek wokół pochwy, krocza i odbytu – nie jest to jednak sygnał świadczący o problemach z wypróżnianiem. Jeśli po tym okresie kobieta oddaje stolec rzadziej niż 3 razy w tygodniu, mamy do czynienia z zaparciami. Wypróżnianie może być bolesne, ponieważ mięśnie po porodzie mogą być jeszcze zwiotczałe. Aby złagodzić ból, warto usiąść w pozycji, w której kolana są możliwie wysoko – najlepiej podstawić coś pod nogi, np. małe krzesełko . 5 sposobów na wzdęcia i gazy po cesarce i porodzie naturalnym Bardzo ważne jest stopniowe modyfikowanie diety. 1. Nawadniaj organizm Pij minimum 2 litry wody źródlanej, niegazowanej dziennie. Sprawdzą się także soki z miąższem i zielona herbata. 2. Jedz produkty wysokobłonnikowe Walkę z zaparciami ułatwią produkty, które zawierają znaczne ilości błonnika: kasze, otręby, brązowy ryż, pieczywo razowe, siemię lniane, warzywa, świeże i suszone owoce. Do tzw. produktów rozluźniających zalicza się szczególnie śliwki i buraki . 3. Jedz regularnie Jedz 5 małych posiłków dziennie o stałych porach. Zadbaj o to, by w każdym z nich znalazły się warzywa. 4. Ruszaj się Bierny wypoczynek sprzyja powstawaniu zaparć. Bardzo wskazane są takie sporty, jak: nordic walking oraz pływanie. 5. Stosuj czopki...

siedzące niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak urozmaicać dietę dziecka karmionego piersią – schemat żywienia
Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.

Dietę niemowląt karmionych piersią można wzbogacać innymi produktami już dla półrocznych dzieci.   Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt, tzw. schemat żywienia, co pewien czas są aktualizowane. Również w 2015 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zalecenia. Schemat żywienia niemowląt, rodzaj i moment wprowadzania do diety nowych posiłków, różni się w zależności od tego, czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym . Dietę dziecka karmionego mlekiem matki można zacząć urozmaicać po 6 miesiąca życia. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 1.-5. miesiąc życia Do czwartego miesiąca życia dziecku należy podawać wyłącznie mleko, w tym przypadku mleko matki . W pierwszym miesiącu życia dziecko powinno dostawać 7 porcji dziennie, każda porcja to ok. 110 ml. Od 2. do 4. miesiąca należy podawać dziecku 6 porcji po 120-140 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: po 6. miesiącu życia W 6. miesiącu wciąż podstawowym pokarmem powinno być mleko. W 6. miesiącu można zacząć do jego diety wprowadzać inne pokarmy: przeciery z owoców i warzyw (gotowana marchew, jabłko, dynia, puree ziemniaczane), zblendowane delikatne mięso drobiowe, jajko, wodę i soki bez dodatku cukru. Łącznie dziecko powinno spożywać 5 posiłków na dobę, każda porcja powinna mieć ok. 150-160 ml. Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią: 7.-8. miesiąc życia Około 7. miesiąca można zacząć wprowadzać do diety: gotowane i rozgniecione widelcem, a nie zblendowane, warzywa i owoce, zmiksowane lub drobno zmielone mięso (także ryby), nabiał: jogurt naturalny i delikatne sery, warzywa i owoce w większych kawałkach (podawane dziecku do ręki), pieczywo, wodę i niesłodzone cukrem soki. Dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik