kobieta leży w łóżku i trzyma się za bolący brzuch
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia

Zapalenie dróg żółciowych – podstawowe informacje

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, w której upośledzeniu ulega mechanizm odprowadzania żółci z wątroby wskutek czego dochodzi do jej uszkodzenia.

Zapalenie dróg żółciowych to choroba, w której upośledzeniu ulega mechanizm odprowadzania żółci z wątroby wskutek czego dochodzi do jej uszkodzenia.

Zapalenie dróg żółciowych może być pierwotne lub wtórne. W obu przypadkach objawami są gorączka, ból pod żebrami z prawej strony oraz ogólne osłabienie.

Zapalenie dróg żółciowych – przyczyny

Zaleganie żółci w przewodach może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Pierwotne zapalenie dróg żółciowych występuje niezwykle rzadko (10% zachorowań, pozostałe 90% to zapalenie wtórne) i nazywane jest stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych. W jego konsekwencji dochodzi do powstawania blizn pozapalnych, które mogą prowadzić do marskości wątroby. Jego przyczyna nie jest znana.

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe lody

 

Udowodniono jednak, że istotny wpływ ma tutaj czynnik genetyczny. Wtórne zapalenie dróg żółciowych wywołane jest przez inne choroby oraz drobnoustroje i pasożyty, substancje takie jak:

 • bakterie - najczęściej Escherichia Coli, Klebsiella, Streptococcus, w wyniku spożycia zakażonej żywności,
 • pełzak czerwonki,
 • drożdżaki,
 • pałeczka zapalenia płuc,
 •  pasożyty – np. motylica wątrobowa, lamblia, glista ludzka,
 • kamica żółciowa,
 • stosowanie niektórych leków, np. chloropromazyny (jest to środek stosowany w psychiatrii).

Zapalenie dróg żółciowych – objawy

Jeżeli przyczyną zapalenia dróg żółciowych są bakterie, wówczas istnieje zagrożenie wystąpienia sepsy (czyli zakażenia krwi), która prowadzi do wielu groźnych powikłań a nieleczona powoduje śmierć. Symptomy wskazujące na zapalenie dróg żółciowych to:

 • ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie,
 • gorączka i dreszcze,
 • ból w górnej części jamy brzusznej po środku lub promieniujący na prawa stronę,
 • świąd skóry,
 • utrata masy ciała,
 • w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się żółtaczka objawiająca się zażółceniem skóry oraz białkówek oczu.

Nieleczone zapalenie dróg żółciowych prowadzi do niewydolności lub marskości wątroby, która powoduje znaczne upośledzenie jej pracy w wyniku włóknienia tkanek. Ponadto szacuje się, że u około 10% osób z pierwotnym stwardniającym zapaleniem dojdzie do rozwoju raka wątroby, w przypadku którego rokowania na przeżycie są bardzo niskie.

Leczenie zapalenia dróg żółciowych

W przypadku zapalenia dróg żółciowych stosowane jest leczenie endoskopowe, które ma na celu poszerzenie przewodów żółciowych. Jeżeli zapalenie ma charakter nawrotowy wówczas rozważa się przeszczep wątroby. Jednak nawet po przeszczepie zapalenie może się znów pojawić. Stosowana jest również dieta i terapia objawowa, mająca na celu niwelowanie świądu, suplementacja witamin oraz leki przeciwbólowe.


Kobieta ma mdłości
© carla9/Fotolia.com
Styl życia
Żółć w żołądku powoduje ból, a czasem wymioty
Żółć w żołądku może być przyczyną bólu brzucha. Przy większej ilości żółci, pokrywającej większość śluzówki żołądka, mogą wystąpić także mdłości i wymioty.

Żółć w żołądku może być przyczyną bólu brzucha. Przy większej ilości żółci, pokrywającej większość śluzówki żołądka, mogą wystąpić także mdłości i wymioty.   W prawidłowym działaniu układu pokarmowego żółć jest produkowana w wątrobie i transportowana drogami żółciowymi do dwunastnicy, a potem przechodzi wraz z pokarmem do jelit. Obecność żółci w żołądku nie zawsze powoduje objawy, zależy to od jej ilości. Żółć w żołądku może świadczyć o refluksie jelitowo-żołądkowym. Żółć w żołądku – przyczyny Obecność żółci w żołądku nie musi oznaczać wymagającej leczenia patologii układu pokarmowego. Jeśli stan ten powoduje objawy, a żółci jest dużo i pokrywa znaczną część śluzówki żołądka, należy rozpocząć odpowiednią terapię farmakologiczną, a czasem konieczna może być operac ja.   Żółć w żołądku może mieć kilka przyczyn, może cofać się do żołądka np. w wyniku refluksu jelitowo-żołądkowego . Choroba ta pojawia się czasem jako powikłanie po resekcji pęcherzyka żółciowego. Po kilku miesiącach przewód żółciowy przejmuje rolę pęcherzyka i wówczas żółć nie cofa się do żołądka w ilości powodującej objawy. Winne mogą być też połączenia nerwowe w obrębie dwunastnicy, dróg żółciowych i żołądka. Przyczyną żółci w żołądku bywa nieprawidłowo działający odźwiernik dwunastnicy – mięsień znajdujący się na styku żołądka i dwunastnicy. Jeśli się kurczy nienależycie, żółć przedostaje się do żołądka. Powodem zarzucania żółci do żołądka może być też zaburzona motoryka przewodu pokarmowego, w tym np. zbyt mała perystaltyka jelit. Ból i wymioty mogą być objawem cofania się żółci do żołądka Żołądek nie jest naturalnym miejscem występowania żółci, dlatego jej obecność musi powodować anomalie. Żółć uczestniczy w trawieniu...

Lekarka prezentuje wynik badania na tablecie
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Skanowanie dróg żółciowych z kontrastem – test Hilda
Niedrożne drogi żółciowe mogą być objawem chorób pęcherzyka żółciowego, a nawet zmian nowotworowych. W celu stwierdzenia nieprawidłowości wykonuje się test Hilda. Badanie polega na podaniu radioaktywnego kontrastu i zeskanowaniu dróg żółciowych kamerą scyntygraficzną.

Niedrożne drogi żółciowe mogą być objawem chorób pęcherzyka żółciowego, a nawet zmian nowotworowych. W celu stwierdzenia nieprawidłowości wykonuje się test Hilda. Badanie polega na podaniu radioaktywnego kontrastu i zeskanowaniu dróg żółciowych kamerą scyntygraficzną. Wskazaniem do wykonania testu Hilda jest niewyjaśniony ból brzucha Skanowanie dróg żółciowych z kontrastem przeprowadza się, żeby wykryć zakażenie albo patologię woreczka żółciowego bądź dróg żółciowych . Badanie to jest wskazane również w przypadku niewyjaśnionego bólu brzucha. Jako że skan kamerą scyntygraficzną (kamerą gamma) wiąże się z napromieniowaniem, należy poinformować osobę przeprowadzającą badanie o ciąży, karmieniu piersią lub badaniu promieniami Rentgena zrobionym w ciągu ostatnich 4 dni . Prawidłowy przepływ kontrastu przez drogi żółciowe Przeprowadzając test Hilda, osobie badanej wstrzykuje się hydroksykwas iminodioctowy – kontrast. Jest to substancja radioaktywna, ale organizm wydala ją z moczem lub stolcem, nie stanowi więc zagrożenia dla zdrowia czy życia. Wątroba wychwytuje kontrast i wprowadza go do dróg żółciowych. Stamtąd odbywa się jego dystrybucja do miejsc, w których wydzielana jest żółć. Wtedy radiolog przeprowadzający badanie przy pomocy kamery scyntygraficznej przeprowadza skan tego obszaru. Wprowadzony do organizmu kontrast pod wpływem promieniowania jonizującego wytwarza błyski świetlne. Dzięki temu dobrze widać, czy drogi żółciowe są drożne, czy nie . Wyniki testu Hilda na drożność dróg żółciowych U zdrowych osób kontrast powinien z wątroby przejść przez przewód pęcherzykowy i dostać się do woreczka żółciowego, a potem przewodem żółciowym wspólnym zostać przetransportowany do jelita cienkiego i po pewnym czasie wydalony. Inne obrazy widoczne w skanie są wyrazem choroby. Kontrast może nie być widoczny już w...

Kobieta trzymająca się za brzuch
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Cofanie żółci do żołądka z dwunastnicy leczy się przyczynowo
Ból w nadbrzuszu i wymioty z żółcią świadczą o zarzucaniu żółci do żołądka. Przyczyną tej choroby może być niewydolność odźwiernika żołądka lub nieprawidłowa perystaltyka jelit. Leczenie polega na – w zależności od przyczyny – przywróceniu prawidłowych ruchów jelit, zahamowaniu wytwarzania kwasu żołądkowego, a czasem na chirurgicznej naprawie winnych sytuacji nerwów.

Ból w nadbrzuszu i wymioty z żółcią świadczą o zarzucaniu żółci do żołądka. Przyczyną tej choroby może być niewydolność odźwiernika żołądka lub nieprawidłowa perystaltyka jelit. Leczenie polega na – w zależności od przyczyny – przywróceniu prawidłowych ruchów jelit, zahamowaniu wytwarzania kwasu żołądkowego, a czasem na chirurgicznej naprawie winnych sytuacji nerwów. Zarzucanie żółci do żołądka może powodować rozluźniony odźwiernik Refluks jelitowo-żołądkowy dotyka przeważnie osób po resekcji woreczka żółciowego. Po kilku miesiącach od operacji rolę pęcherzyka żółciowego przejmuje przewód żółciowy i zarzucanie żółci do żołądka nie powinno być dotkliwe. Jed nak gdy żółć jest w żołądku w dużej ilości, podczas gastroskopii widoczna na ścianach żołądka, może powodować stan zapalny śluzówki. Zarzucanie żółci do żołądka może być również wynikiem nieprawidłowych ruchów jelit. Zbyt słaba perystaltyka utrudnia przesuwanie pokarmu wraz z żółcią z dwunastnicy i jelita cienkiego dalej, przez to może dochodzić do jego cofania. Winę za żółć w żołądku mogą ponosić również połączenia nerwowe dwunastnicy , dróg żółciowych oraz żołądka. Również nieprawidłowo działający odźwiernik żołądka objawia się zarzucaniem żółci do żołądka. Gdy nie zaciska się wystarczająco silnie, powstaje refluks. Ból w nadbrzuszu i wymioty mogą świadczyć o refluksie jelitowo-żołądkowym Zarzucanie żółci do żołądka powoduje ból w nadbrzuszu. Wynika to z podrażnienia błony śluzowej. Długotrwałe i mocne cofanie żółci może prowadzić nawet do zapalenia żołądka. Dolegliwości bólowe są zazwyczaj odczuwane po zjedzeniu konkretnych pokarmów. Zarzucanie żółci do żołądka wywołuje też wymioty z żółcią, jeśli jest jej dużo. Mają one lepką konsystencję i zielonkawy kolor. Pozbycie się żółci z...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik