pacjentka rozmawia z lekarzem
©WavebreakMediaMicro/fotolia
Styl życia

Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Objawy zakrzepicy żył: obrzęk, poszerzenie żył, ból w okolicach podudzia

Do typowych objawów zakrzepicy żył należą: obrzęk kończyny, ból i zasinienie. Miejsce, w którym utworzył się zator ma podwyższoną temperaturę i napięcie podpowięziowe (napięta i bolesna część obwodowa kończyny dolnej). Osoba chora odczuwa bolesność wzdłuż zajętych naczyń i w mięśniach piszczelowych. W 20% przypadków zakrzepicy żył osoby skarżyły się na ból w okolicach podudzia w trakcie zginania stopy. Często występuje także bolesność krawędzi sklepienia stopy. Niekiedy może wystąpić stan podgorączkowy i większe wypełnienie żył powierzchniowych. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych typowe jest poszerzenie żył w okolicy nadłonowej. W bardzo rozległych przypadkach kończyna może być zasiniona, chłodna lub blada.

 

Kliniczne objawy zakrzepicy żył występują u 50% osób. U pozostałych osób przejawem choroby zakrzepowo-zatorowej są symptomy specyficzne dla zatorowości płucnej – ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność. W przypadkach poważnej zatorowości objawami może być tachykardia, sinica, hipotonia i przepełnienie żył szyjnych.

 

W wielu wypadkach zakrzepica żył bywa mylona z przewlekłą niewydolnością żylną, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, infekcjami skóry lub patologią nerwu kulszowego.

 

kobieta u lekarza mierzy ciśnienie krwi
©BillionPhotos.com/fotolia
Styl życia
Szpitalne i nieszpitalne sposoby leczenia zakrzepicy żył
Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów.

Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów. Nieszpitalne leczenie zakrzepicy żył Standardem w leczeniu zakrzepicy żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej lub rywaroksabanu. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności ruchowej – częste spacery . Mimo że nie ma dokładnego określenia długości trwania leczenia heparyną, zwykle kontynuowane jest ono przez 5-10 dni. W ostatnich 2-3 dniach zażywania heparyny należy równocześnie rozpocząć stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych – pochodnych kumaryny. Nie należy zażywać środków przeciwkrzepliwych zbyt długo, ponieważ długotrwała terapia tymi lekami może powodować osteoporozę . Hospitalizacyjne sposoby leczenia zakrzepicy żył Bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji są symptomy, które sugerują rozległy obrzęk kończyny lub zatorowość płucną. Hospitalizacja w przypadku zakrzepicy żył to: leczenie trombolityczne – przez cewnik podawane są leki, które rozpuszczają skrzeplinę. Metoda ta zalecana jest w przypadku osób z masywną zatorowością płucną, u których nie zauważono poprawy po leczeniu heparyną. embolektomia tętnicy płucnej – polega na uniesieniu skrzepu z tętnicy płucnej przy użyciu cewnika. Embolektomia stosowana jest wyłącznie w przypadkach ostrych niewydolności układu krążenia. trombektomia operacyjna – skrzep usuwany jest za pomocą cewnika z balonikiem po wykonaniu nacięcia na skórze. Zabieg wykonywany jest tylko w przypadku siniczego obrzęku kończyny. Pełna procedura operacyjna przeprowadzana...

kobieta w ciąży leżąca w łóżku
© mninni/Fotolia.com
Styl życia
Ból serca w ciąży może oznaczać zakrzepicę lub nawet zawał
Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.   Podczas ciąży serce kobiety pompuje od 30 do 50 procent więcej krwi niż zwykle. Obciąża to mięsień sercowy i może ujawniać ukryte dotąd wady serca i niektóre z nich pogłębiać. Ból serca w ciąży a wrodzone wady serca Podczas ciąży cały organizm jest obciążony, a serce musi pompować krew szybciej i bardziej wydajnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z tego powodu u ciężarnych mogą wystąpić kołatania serca. Jeśli towarzyszy im ból, konieczna jest konsultacja z kardiologiem, ponieważ może to być symptom wrodzonej wady serca.   Zagrożeniem dla ciąży są szczególnie: nadciśnienie płucne ,  silne zwężenie zastawki,  zwężenie cieśni aorty,  zespół Eisenmengera (ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej i na skutek tego przeciekanie krwi między komorami lub przedsionkami serca). Zakrzepica żył głębokich może powodować ból serca  Zakrzepica żył głębokich u ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, może nawet doprowadzić do śmierci. Powstające zakrzepy niekiedy odrywają się i wędrują po organizmie, powodując niebezpieczne zatory, np. zator w płucach . Ból serca w ciąży u osób chorych na zakrzepicę żył głębokich wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej. Ból serca w ciąży a zawał Nagły i silny ból serca w ciąży może oznaczać zawał mięśnia sercowego . Objawy towarzyszące to także: zawroty głowy, duszności, drętwienie kończyn, zimny pot osłabienie, zaburzenia tętna (przyspieszenie lub spowolnienie). Na zawał serca w ciąży narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, z wadami przerostowymi serca (np. przerostem lewej...

Lekarz robi zastrzyk w rękę
©Monet/fotolia
Styl życia
Przyczyny choroby zakrzepowo-zatorowej: nadwaga, nikotynizm i częste podróże samolotem
Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej. Przyczyny zakrzepicy żył głębokich: wzrost krzepliwości krwi, zastój żylny, uszkodzenie ścian żyły Zakrzepica żył głębokich powstaje najczęściej, gdy rozwiną się czynniki ryzyka zakrzepicy – tzw. triada Virchowa. Czynniki potęgujące powstanie zakrzepicy żył głębokich można podzielić na trzy grupy: 1. Wzrost krzepliwości krwi okres okołooperacyjny, nowotwór, ciąża, nikotynizm, doustnie zażywane środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, sterydy, zespół nerczycowy, odwodnienie , czerwienica, zespoły antyfosolipidowe, czynnik V Leiden, niedobory białka C i S oraz antytrombiny AT III. 2. Zastój żylny unieruchomienie – w okresie okołooperacyjnym i okołoporodowym, u osób obłożnie chorych, porażenia i niedowłady (szczególnie u osób z żylakami), torbiel Bakera, znieczulenie, długotrwałe siedzenie lub leżenie, nadmierna otyłość, zespół Cocketta, ucisk pochodzący z zewnątrz (np. zespół usidlenia w dole podkolanowym), długotrwałe i częste podróże samolotem. 3. Uszkodzenie ściany żyły uraz naczynia, przebyty stan zapalny żyły, kaniulacja naczynia, zakażenie. Dodatkowym czynnikiem jest wiek powyżej 60 lat. U osób w tym wieku ryzyko zachorowań za zakrzepicę żył głębokich jest dziesięciokrotnie większe niż u osób młodszych. Czym jest dowód tymczasowy?  Jak wyrobić dowód...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner