kobieta u lekarza mierzy ciśnienie krwi
©BillionPhotos.com/fotolia
Styl życia

Szpitalne i nieszpitalne sposoby leczenia zakrzepicy żył

Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów.

Leczenie zakrzepicy żył przebiega dwuetapowo. Zanim zostanie dojdzie do hospitalizacji podejmowane jest wstępne leczenie heparynami lub rywanoksabanem. Po przebytej zakrzepicy żył konieczne jest stosowanie profilaktyki zapobiegającej przyszłemu powstawaniu skrzepów.

Nieszpitalne leczenie zakrzepicy żył

Standardem w leczeniu zakrzepicy żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej lub rywaroksabanu. W leczeniu zakrzepicy żył zalecane jest stosowanie kompresjoterapii (leczenie kończyny zewnętrznym uciskiem za pomocą np. specjalnych pończoch, rajstop lub opasek) i szybki powrót do aktywności ruchowej – częste spacery. Mimo że nie ma dokładnego określenia długości trwania leczenia heparyną, zwykle kontynuowane jest ono przez 5-10 dni. W ostatnich 2-3 dniach zażywania heparyny należy równocześnie rozpocząć stosowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych – pochodnych kumaryny. Nie należy zażywać środków przeciwkrzepliwych zbyt długo, ponieważ długotrwała terapia tymi lekami może powodować osteoporozę.

Hospitalizacyjne sposoby leczenia zakrzepicy żył

Bezwzględnym wskazaniem do hospitalizacji są symptomy, które sugerują rozległy obrzęk kończyny lub zatorowość płucną. Hospitalizacja w przypadku zakrzepicy żył to:

  • leczenie trombolityczne – przez cewnik podawane są leki, które rozpuszczają skrzeplinę. Metoda ta zalecana jest w przypadku osób z masywną zatorowością płucną, u których nie zauważono poprawy po leczeniu heparyną.
  • embolektomia tętnicy płucnej – polega na uniesieniu skrzepu z tętnicy płucnej przy użyciu cewnika. Embolektomia stosowana jest wyłącznie w przypadkach ostrych niewydolności układu krążenia.
  • trombektomia operacyjna – skrzep usuwany jest za pomocą cewnika z balonikiem po wykonaniu nacięcia na skórze. Zabieg wykonywany jest tylko w przypadku siniczego obrzęku kończyny. Pełna procedura operacyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym (wkłucie pomiędzy kręgami).
  • trombektomia przezskórna – skrzeplina jest odsysana cewnikiem z żyły przez nakłucie skóry (w zabiegu nie wykonuje się nacięcia, jak w przypadku trombektomii operacyjnej, a jedynie niewielkie nakłucie). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu lokalnym.
  • stały lub czasowy filtr głównej żyły dolnej – technika wykorzystywana u osób z przeciwwskazaniami do leczenia antykoagulacyjnego oraz w nawrotach zatorowości pomimo leczenia środkami przeciwkrzepliwymi.

Profilaktyka po przebytej zakrzepicy żył

Profilaktyczne działania po zakrzepicy żył to: stosowanie doustnych antykoagulantów, noszenie pończoch przeciwzakrzepowych i odbywanie przerywanego masażu pneumatycznego. Po przebytej zakrzepicy żył stosowanie profilaktyki jest konieczne. Nie ma jednoznacznych wskazówek dotyczących zalecanego czasu jej kontynuowania. Sugeruje się, że należy stosować profilaktykę zakrzepicy żył przez trzy miesiące, o ile czynniki ją powodujące przestały oddziaływać. W przypadku utrzymujących się czynników ryzyka należy stosować ją długoterminowo.  

pacjentka rozmawia z lekarzem
©WavebreakMediaMicro/fotolia
Styl życia
Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej
Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych. Objawy zakrzepicy żył: obrzęk, poszerzenie żył, ból w okolicach podudzia Do typowych objawów zakrzepicy żył należą: obrzęk kończyny, ból i zasinienie . Miejsce, w którym utworzył się zator ma podwyższoną temperaturę i napięcie podpowięziowe (napięta i bolesna część obwodowa kończyny dolnej). Osoba chora odczuwa bolesność wzdłuż zajętych naczyń i w mięśniach piszczelowych. W 20% przypadków zakrzepicy żył osoby skarżyły się na ból w okolicach podudzia w trakcie zginania stopy. Często występuje także bolesność krawędzi sklepienia stopy. Niekiedy może wystąpić stan podgorączkowy i większe wypełnienie żył powierzchniowych. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych typowe jest poszerzenie żył w okolicy nadłonowej. W bardzo rozległych przypadkach kończyna może być zasiniona, chłodna lub blada.   Kliniczne objawy zakrzepicy żył występują u 50% osób. U pozostałych osób przejawem choroby zakrzepowo-zatorowej są symptomy specyficzne dla zatorowości płucnej – ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność . W przypadkach poważnej zatorowości objawami może być tachykardia, sinica, hipotonia i przepełnienie żył szyjnych.   W wielu wypadkach zakrzepica żył bywa mylona z przewlekłą niewydolnością żylną, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, infekcjami skóry lub patologią nerwu kulszowego.   Ten lek może pomóc. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do stosowania...

Starsza kobieta jest na wizycie u lekarza
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Heparyna, czyli środek przeciwzakrzepowy. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania
Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.

Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.   Naturalna heparyna wytwarzana jest w organizmie m.in. w sercu, płucach i wątrobie. Jako środek leczniczy wprowadzono ją w 1938 roku. Heparyna – działanie Heparyna to środek, który zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Obniża poziom cholesterolu i lipidów (np. tłuszczy i steroli). Heparyna usprawnia krążenie żylne i chroni naczynia krwionośne. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Heparyna zapobiega chorobom wirusowym. Wskazania do zażywania heparyny Aplikowana dożylnie heparyna stosowana jest na zlecenie lekarza. Środek zalecany jest osobom, które są poddawane zabiegom chirurgicznym i osobom, które są unieruchomione z powodu choroby.   Wskazaniami do podawania heparyny są: choroby zakrzepowo-zatorowe żył, choroby wieńcowe , zatorowość płucna, zawał serca , dializy, przebyta angioplastyka tętnic wieńcowych (zabieg polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zamknięte bądź zwężone w wyniku choroby).   Dostępne bez recepty preparaty z heparyną przeznaczone do stosowania miejscowego stosowana (np.: żele, aerozole, maści) zalecane są w przypadku: żylaków nóg, urazów tkanek i zakrzepowego zapalenia żył. Przeciwwskazania do podawania heparyny Przeciwwskazania do zastosowania heparyny dzielą się na względne i bezwzględne.   Przeciwwskazania względne to m.in.: guzy mózgu , udary krwotoczne, krwiaki pourazowe, niewydolność...

Lekarz robi zastrzyk w rękę
©Monet/fotolia
Styl życia
Przyczyny choroby zakrzepowo-zatorowej: nadwaga, nikotynizm i częste podróże samolotem
Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej.

Zakrzepica żył głębokich jest nazywana także chorobą zakrzepowo-zatorową. Zakrzepica żył jest poważnym problemem z co najmniej dwóch powodów. Przede wszystkim towarzyszy jej możliwość wystąpienia zatoru. Zator tętnicy płucnej jest niebezpieczny i często kończy się zgonem. Kolejnym powodem są konsekwencje zakrzepicy żył głębokich takie jak – rozwój przewlekłej niewydolności serca oraz ryzyko nawrotu choroby zakrzepowo-zatorowej. Przyczyny zakrzepicy żył głębokich: wzrost krzepliwości krwi, zastój żylny, uszkodzenie ścian żyły Zakrzepica żył głębokich powstaje najczęściej, gdy rozwiną się czynniki ryzyka zakrzepicy – tzw. triada Virchowa. Czynniki potęgujące powstanie zakrzepicy żył głębokich można podzielić na trzy grupy: 1. Wzrost krzepliwości krwi okres okołooperacyjny, nowotwór, ciąża, nikotynizm, doustnie zażywane środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, sterydy, zespół nerczycowy, odwodnienie , czerwienica, zespoły antyfosolipidowe, czynnik V Leiden, niedobory białka C i S oraz antytrombiny AT III. 2. Zastój żylny unieruchomienie – w okresie okołooperacyjnym i okołoporodowym, u osób obłożnie chorych, porażenia i niedowłady (szczególnie u osób z żylakami), torbiel Bakera, znieczulenie, długotrwałe siedzenie lub leżenie, nadmierna otyłość, zespół Cocketta, ucisk pochodzący z zewnątrz (np. zespół usidlenia w dole podkolanowym), długotrwałe i częste podróże samolotem. 3. Uszkodzenie ściany żyły uraz naczynia, przebyty stan zapalny żyły, kaniulacja naczynia, zakażenie. Dodatkowym czynnikiem jest wiek powyżej 60 lat. U osób w tym wieku ryzyko zachorowań za zakrzepicę żył głębokich jest dziesięciokrotnie większe niż u osób młodszych. Czym jest dowód tymczasowy?  Jak wyrobić dowód...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner