Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
kobieta trze zamknięte oko
©vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia

Zaćma - jak wygląda operacja leczenia katarakty?

Zaćma, czyli inaczej katarakta to mętnienie soczewki oka. W większości przypadków jest związana z procesem starzenia się organizmu, ale czasem bywa wadą wrodzoną. Współczesna medycyna może nie tylko zatrzymać rozwój zaćmy, ale także przywrócić ostrość widzenia.

Zaćma, czyli inaczej katarakta to mętnienie soczewki oka. W większości przypadków jest związana z procesem starzenia się organizmu, ale czasem bywa wadą wrodzoną. Współczesna medycyna może nie tylko zatrzymać rozwój zaćmy, ale także przywrócić ostrość widzenia.

Przyczyny zaćmy

Do najważniejszych przyczyn zaćmy należą:

 • wiek (choroba atakuje przede wszystkim osoby po 60. roku życia),
 • mechaniczne urazy oka,
 • praca w szkodliwych warunkach,
 • narażanie oczu na kontakt z chemikaliami,
 • stany zapalne oka,
 • cukrzyca i inne choroby przewlekłe,
 • przyjmowanie niektórych farmaceutyków.

Rozpoznawanie katarakty - skąd wiadomo, że to zaćma?

Przed zaćmą nie można się uchronić profilaktyką, ale nie oznacza to, że każdy jest skazany na to schorzenie. Każdy przypadek jest indywidualny. Podobnie jest w przebiegu choroby - u jednych w ciągu kilku miesięcy następuje praktycznie utrata wzroku, a u innych zaćma rozwija się przez długie lata.

 

Pogorszenie widzenia można bardzo łatwo rozpoznać. Okulista prosi o założenie kolejnych szkieł korekcyjnych i odczytywanie konkretnych rzędów cyfr i liter. Jeśli mimo wielu prób nie da się dobrać odpowiednich szkieł, w których widzenie jest ostre - trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest soczewka. Powinna ona być przezroczysta i elastyczna, aby skupiać światło dokładnie na siatkówce oka. Jeśli zupełnie zmętnieje, mimo założonych szkieł korekcyjnych, da się odróżnić jedynie światło od cienia.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy odbywa się poprzez zabieg operacyjny. To jedyna skuteczna metoda. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki. Wykorzystuje się do tego metodę fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę metodą mikrocięcia o szerokości zaledwie 1,5-3 mm. Metoda fakoemulsyfikacji zrewolucjonizowała sposób operowania zaćmy i zastąpiła dotychczasową metodę zewnątrztorebkową, w której wykonywane cięcie miało długość 10-14 mm.

Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zaćmy?

Przed operacją usunięcia zaćmy:

 • nie należy wykonywać makijażu i stosować kosmetyków wokół oczu przez 24 godziny przed zabiegiem;
 • dzień przed zabiegiem nie należy pić kawy, herbaty, alkoholu i napojów energetycznych,
 • do 6 godzin przed zabiegiem należy spożyć posiłek,
 • cukrzycy powinni przyjąć insulinę.

Zalecenia po operacji zaćmy

Ze względu na to, że sztuczna soczewka nie akomoduje się, czyli nie potrafi przystosować do patrzenia raz blisko a raz daleko, po operacji zwykle trzeba nosić okulary. Są one słabsze niż te noszone przed zabiegiem, lub służą wyłącznie do czytania. Nie ma przeciwwskazań, aby nosić soczewki kontaktowe.

Po zabiegu:

 • przez trzy kolejne dni należy poddawać się kontroli lekarza (później terminy wizyt kontrolnych są ustalane indywidualnie);
 • należy nosić opatrunek przez cały dzień, a później przez tydzień zakładać go na noc i wychodząc z domu;
 • nie wolno dotykać oka, aby nie dopuścić do infekcji;
 • przez 2-3 tygodnie powstrzymać się od dużego wysiłku.

Do sztucznej soczewki oko przyzwyczaja się przez około 4 do 6 tygodni.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Okulista przymierza pacjentowi okulary korekcyjne.
©ronstik/Fotolia.com
Styl życia
Zaćma starcza – najczęstszy rodzaj zmętnienia soczewki
Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.

Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.   Zaćma starcza jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Inne popularne schorzenia tego typu to jaskra, odwarstwienie siatkówki lub zwyrodnienie plamki żółtej.   Na czym polega zaćma (katarakta)?   Soczewka w oku odpowiada za wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki niej odbite promienie słoneczne są przepuszczane do wnętrza oka. Narząd ten sprawia, że trafiają one w miejsce, gdzie mogą być prawidłowo odczytane. Jednak soczewka z biegiem czasu zaczyna mętnieć i gorzej przepuszczać światło. Zaćma (katarakta) polega na znacznym zmniejszeniu przejrzystości tego narządu. Na rozwój choroby duży wpływ mają wolne rodniki tlenowe , które powstają przy kontakcie z promieniami słonecznymi . Zaćma jest też podatna na wpływ genetyczny oraz przebycie innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca .   Objawy i rodzaje zaćmy starczej   Zaćma starcza polega na zmętnieniu soczewki poprzez proces starzenia się . Pierwsze objawy choroby zaczynają się rozwijać po 40. roku życia . Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy, jednak zwykle schorzenie ma charakter mieszany: zaćma korowa – polega na zmętnieniu w zewnętrznych warstwach soczewki, co skutkuje rozdwojeniem obrazu; zaćma jądrowa – rozwój zaćmy w jądrze soczewki, co prowadzi do krótkowzroczności; zaćma podtorebkowa czaszowata – zmętnienie pod torebką tylną soczewki, które objawia się...

Zaćma starcza - katarakta
© contrastwerkstatt/Fotolia.com
Styl życia
Zaćma starcza – najczęstszy rodzaj zmętnienia soczewki
Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.

Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.   Zaćma starcza jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Inne popularne schorzenia tego typu to jaskra, odwarstwienie siatkówki lub zwyrodnienie plamki żółtej. Na czym polega zaćma (katarakta)? Soczewka w oku odpowiada za wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki niej odbite promienie słoneczne są przepuszczane do wnętrza oka. Narząd ten sprawia, że trafiają one w miejsce, gdzie mogą być prawidłowo odczytane. Jednak soczewka z biegiem czasu zaczyna mętnieć i gorzej przepuszczać światło. Zaćma (katarakta) polega na znacznym zmniejszeniu przejrzystości tego narządu. Na rozwój tej choroby duży wpływ mają wolne rodniki tlenowe, które powstają przy kontakcie z promieniami słonecznymi . Zaćma wynika też z podatności na wpływ genetyczny oraz przebycia innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca . Objawy i rodzaje zaćmy starczej Zaćma starcza polega na zmętnieniu soczewki poprzez proces starzenia się. Pierwsze objawy choroby zaczynają się rozwijać po 40. roku życia. Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy , jednak zwykle schorzenie ma charakter mieszany: zaćma korowa – polega na zmętnieniu w zewnętrznych warstwach soczewki, co skutkuje rozdwojeniem obrazu; zaćma jądrowa – rozwój zaćmy w jądrze soczewki, co prowadzi do krótkowzroczności; zaćma podtorebkowa czaszowata – zmętnienie pod torebką tylną soczewki, które objawia się do rozszczepieniem światła w źródle....

Lawenda
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy i leczenie zaćmy
Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny.

Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny. Zamglony obraz, brak ostrości – objawy katarakty Obraz widziany przez osobę cierpiącą na zaćmę jest rozmyty i zamglony, nieostry. Małe dzieci, które urodziły się z kataraktą, najczęściej sygnalizują złe widzenie poprzez bardzo częste pocieranie rączkami oczu, to tzw. objaw palcowo-oczny albo inaczej objaw Franceschettiego. U chorych dzieci zauważalny jest też czasem oczopląs. Niekiedy katarakta zostaje zauważona dopiero po kilku latach, gdy dochodzi do widocznego zmętnienia soczewki albo jeśli dziecko ma wyraźne problemy ze wzrokiem czy oceną odległości. W pozostałych przypadkach, u osób dorosłych, zaćma w zaawansowanym stadium jest widoczna bez konieczności badań – na oku pojawia się zmętniały obszar, źrenica wydaje się szara. W początkach choroby obraz jest miejscami nieostry, pojawiają się pierwsze zamglenia, a kolory wydają się mniej nasycone. Sygnałem, że rozwija się katarakta, może być bardzo szybko postępująca wada wzroku. Osoby cierpiące na zaćmę mają problem z rozpoznawaniem przedmiotów, oceną odległości i z czasem z samoobsługą. Przy zaćmie oczy nie są czerwone, nie bolą, nie swędzą ani nie łzawią. Nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Operacja to jedyna metoda leczenia zaćmy Katarakta powinna być wyleczona możliwie najszybciej od wykrycia. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zmętniałych fragmentów soczewki albo całej jej przedniej części i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Usuwanie odbywa się przy pomocy ultradźwięków, a rozbitą tkankę usuwa się poprzez odsysanie specjalnym urządzeniem. Przed wprowadzeniem sztucznej soczewki oko musi być dokładnie zbadane, aby możliwe było dobranie soczewki...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner