Kobieta trzyma na rękach niemowlę.
©ronstik/Fotolia.com
Styl życia

Pierwsze ząbki u niemowląt - typowe i nietypowe objawy

Wyrzynanie się ząbków to trudny okres dla dzieci oraz ich rodziców. Płacz, ból, brak apetytu i podgryzanie przedmiotów są typowymi objawami rozpoczynającego się ząbkowania. Jednak u niemowląt pojawiają się również inne symptomy (krostki, biegunka), które mogą być związane z wyrzynaniem się mleczaków lub chorobą maluszka (atopowym zapaleniem skóry, różyczką, ospą).

Wyrzynanie się ząbków to trudny okres dla dzieci oraz ich rodziców. Płacz, ból, brak apetytu i podgryzanie przedmiotów są typowymi objawami rozpoczynającego się ząbkowania. Jednak u niemowląt pojawiają się również inne symptomy (krostki, biegunka), które mogą być związane z wyrzynaniem się mleczaków lub chorobą maluszka (atopowym zapaleniem skóry, różyczką, ospą).

Kalendarz ząbkowania

Etap kiedy dziecko zaczyna ząbkować jest indywidualną cechą zapisaną w genach. Zazwyczaj pierwsze mleczaki u maluszka zaczynają się przebijać przez dziąsło w 4-5 miesiącu życia. Następne wyrzynają się parami co 1-2 miesiące. W efekcie dziecko w trzecim roku życia powinno mieć dwadzieścia ząbków.

Jak przebiega proces ząbkowania?

Kształtowanie się pierwszych ząbków rozpoczyna się w szóstym tygodniu życia płodu. Z każdym miesiącem zawiązki pokrywa kolejna warstwa szkliwa. Zdarza się (choć bardzo rzadko), że dziecko rodzi się z widocznym ząbkiem, jednak jeśli okaże się, że ząb się rusza się lub jest ostry, trzeba go natychmiast usunąć, aby maluch się nim nie udławił ani nie skaleczył. Przy narodzinach, noworodek ma ukształtowane wszystkie zęby mleczne, choć są one niewidoczne. W miarę rośnięcia wypychają one koronę, która przebija się przez dziąsło. W tym czasie dziecko zaczyna bardziej się ślinić, a skutkiem może być wysypka przy ząbkowaniu.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik wiedeński

Bolesne ząbkowanie - objawy

Niektóre dzieci niezauważalnie przechodzą okres wyrzynania się zębów, a rodzice przez przypadek odkrywają, że ich maluszek ma już czym gryźć. Jednak u większości dzieci ten proces jest bardzo trudny. Nierzadko dochodzi do stanu zapalnego, ponieważ otwór w kości szczękowej jest o wiele mniejszy niż rozpychający się ząb. Dziecko staje się wówczas bardziej marudne i płaczliwe, ma podwyższoną temperaturę, nie chce jeść, oddaje luźny stolec, często kaszle, ślini się oraz cieknie mu z noska katar.

Nietypowy symptom wyrzynania się ząbków - wysypka

Wysypka przy ząbkowaniu pojawia się w okolicy brody, ust oraz szyi. Jest ona wynikiem nadmiernego ślinienia się. Zwykle towarzyszy jej zaczerwienienie skóry. Niedoświadczeni rodzice widząc krostki, często boją się, że ich pociecha zaczyna chorować. Warto jednak wówczas sprawdzić, czy dziąsła są rozpulchnione, gdyż jest to jeden z głównych objawów rozpoczynającego się ząbkowania. Aby pozbyć się plamek i krostek, należy przemywać brodę, usta oraz szyję wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Można również zastosować maść na poranione sutki, która złagodzi objawy wysypki. Trzeba jednak pamiętać, żeby dziecko nie miało kontaktu z chemicznymi produktami.

Co pomaga dziecku w czasie ząbkowania?

W okresie wyrzynania się zębów polecane są zimne gryzaki, które uśmierzają ból. Pomocne są również żele i maści na ząbkowanie, którymi smaruje się dziąsła a także masowanie palcem podrażnionych dziąseł. Warto także podawać dziecku do jedzenia jogurt naturalny o lekkiej konsystencji.

 

Niemowlę leżące na brzuszku
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Pierwsze zęby mleczne u dziecka – objawy ząbkowania i sposoby łagodzenia bólu
Objawy ząbkowania to najczęściej: nadmierne wydzielanie śliny, stan podgorączkowy i opuchnięte dziąsła. W trakcie wyżynania się zębów mlecznych dziecko ma fazy gorszego samopoczucia, które wymagają od rodziców poświęcenia i cierpliwości. Aby złagodzić ból i cierpienie u dziecka warto stosować maści i żele na ząbkowanie.

Objawy ząbkowania to najczęściej: nadmierne wydzielanie śliny, stan podgorączkowy i opuchnięte dziąsła. W trakcie wyżynania się zębów mlecznych dziecko ma fazy gorszego samopoczucia, które wymagają od rodziców poświęcenia i cierpliwości. Aby złagodzić ból i cierpienie u dziecka warto stosować maści i żele na ząbkowanie.   Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych u niemowląt. Pierwszy ząb pojawia się ok. 5-6 miesiąca życia. Zwykle pomiędzy 6-9 miesiącem dzieciom wyrasta ok. 8 siekaczy. Pierwsze zęby trzonowe wyrastają ok. 14-20 miesiąca. Nie należy jednak sztywno trzymać się tych reguł, ponieważ każde dziecko przechodzi ząbkowanie indywidualnie. Wyrzynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Niektóre dzieci rodzą się już z ząbkiem, a u innych pierwsze mleczaki mogą pojawić się dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Brak apetytu, obfite ślinienie, czyli najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt Kiedy dziecko staje się niespokojne, zaczyna się ślinić i ciągle wkłada palce do buzi, to oznaka, że zaczynają mu rosną pierwsze zęby. Objawy ząbkowania mogą wystąpić nawet 1-2 miesiące przez pełnym wyrznięciem zęba.   1. Nadmierne wydzielanie śliny. Ten objaw może pojawić się nawet kilka miesięcy (2-3) przed całkowitym wyrznięciem się zęba. Obfite ślinienie może podrażnić skórę wokół ust, dlatego należy często wycierać twarz dziecka i natłuszczać ją kremami.   2. Stan podgorączkowy. Gorączka  trwa zwykle krótko 1-2 dni i nie występują przy niej inne objawy typowe dla przeziębienia (np. katar, kaszel). Temperatura może sięgać do 38º C (jeżeli temperatura jest wyższa i utrzymuje się dłużej, należy to skonsultować z lekarzem). Przy stanie podgorączkowym można podać dziecku syrop przeciwgorączkowy.   3. Swędzenie dziąseł. W okresie ząbkowania dzieci wtykają do buzi...

Uśmiechnięte niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ząbkowanie, czyli czekanie na pierwszy ząbek...
Ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zdarza się, że proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się już w 2. miesiącu życia. Przeważnie połączony jest z obrzękiem dziąseł, zaczerwieniem i nadmiernym ślinieniem się.

Ząbkowanie jest trudnym okresem zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zdarza się, że proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się już w 2. miesiącu życia. Przeważnie połączony jest z obrzękiem dziąseł, zaczerwieniem i nadmiernym ślinieniem się.   Proces ząbkowania u dzieci przeważnie pojawia się ok. 6-7 miesiąca życia , choć zdarzają się przypadki, że nawet u rocznych dzieci nie pojawił się pierwszy ząb. Objawy ząbkowania u dzieci Najważniejsze jest uświadomić sobie, że wyrzynanie zębów mlecznych może rozpocząć się o wiele wcześniej zanim pojawi się pierwszy ząb. Dlatego w 6-7 miesiącu życia należy bacznie obserwować dziecko . Objawy wstępne ząbkowania : dziecko wkłada do buzi ręce lub przedmioty, staje się marudne , traci apetyt nadmiernie się ślini.   Gdy zauważyliśmy takie zachowanie, możemy być prawie pewni, że dziecko rozpoczyna ząbkowanie i po kilku tygodniach pojawi się pierwszy ząbek – przeważnie jest to dolna jedynka . Rzadziej ale również prawdopodobne, że na początku pojawi się górna jedynka, a nawet górna dwójka. Objawy, które dają gwarancję rychłego pojawienia się zęba: opuchlizna dziąseł, zaczerwienie dziąseł, płacz z powodu odczuwania bólu, gorączka (jeżeli nie przekracza 38 stopni, nie należy się martwić). Opieka nad ząbkującym dzieckiem W opiece nad ząbkującym dzieckiem najważniejsza jest higiena osobista dziecka – nadmierne ślinienie może podrażniać skórę na twarzy dziecka, dlatego trzeba ją często przemywać. Ciągłe wkładanie rąk do buzi stwarza ryzyko zakażenia się drobnoustrojami, dlatego powinno się takiemu maluchowi myć ręce kilka razy dziennie. Do łagodzenia bólu można wykorzystać chłodzące żele, gryzak lub smoczek wypełniony wodą, który musi poleżeć godzinę w lodówce. Na zaczerwienia i obrzęki zastosować...

niemowlę z rączką w buzi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy dzieci zaczynają ząbkować i czym objawia się ząbkowanie?
Ząbkowanie zaczyna się u dziecka już w pierwszym półroczu życia, najczęściej ok. 6. miesiąca. Na pojawienie się wszystkich mlecznych zębów trzeba najczęściej poczekać jeszcze 2 lata, ząbkowanie czasem kończy się, kiedy dziecko ma 3 lata. Pojawienie się pierwszego zęba poprzedzają objawy takie jak: ślinienie się, płaczliwość i podwyższona temperatura ciała.

Ząbkowanie zaczyna się u dziecka już w pierwszym półroczu życia, najczęściej ok. 6. miesiąca. Na pojawienie się wszystkich mlecznych zębów trzeba najczęściej poczekać jeszcze 2 lata, ząbkowanie czasem kończy się, kiedy dziecko ma 3 lata. Pojawienie się pierwszego zęba poprzedzają objawy takie jak: ślinienie się, płaczliwość i podwyższona temperatura ciała. Jak rozwijają się zęby mleczne? Zawiązki zębów powstają jeszcze w życiu płodowym. Jednak dopiero ok. pół roku po urodzeniu wyrzynają się z nich zęby. U niektórych dzieci pierwszy ząb pojawia się o miesiąc lub 2 miesiące wcześniej, u innych później. Jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy zacznie ząbkować twoje dziecko, zapytaj rodziców, kiedy pierwszy ząb pojawił się u ciebie.   Najpierw pojawiają się dolne i górne jedynki, potem dwójki, czwórki, trójki i piątki. Na 3-4 tygodnie zanim pierwszy ząb stanie się widoczny, dziecko odczuwa dolegliwości związane z jego wyrzynaniem się. Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Do najbardziej typowych objawów ząbkowania należą: bardziej intensywne i obfite niż wcześniej ślinienie się, zaczerwienione dziąsła, branie do buzi i gryzienie różnych przedmiotów, które znajdują się w zasięgu ręki, niechętnie przyjmowanie jedzenia, utrata apetytu, rozdrażnienie, płaczliwość dziecka, niespokojny sen, podwyższona temperatura (do 38 stopni Celsjusza), biegunka. Objawy ząbkowania łatwo jest pomylić z objawami innych chorób. Dlatego w przypadku wątpliwości należy kontaktować się z pediatrą. Jak załagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem? W sklepach można kupić gryzaki wypełnione wodą, które po schłodzeniu w lodówce, można dać dziecku do gryzienia. Można też smarować dziąsła niemowlaka żelem na ząbkowanie. Taki żel dostępny jest w...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik