Człowiek i pies przybijają "piątkę".
©cristina_conti/Fotolia.com
Styl życia

Jak bawić się z psem na dworze i w domu – pomysły na wspólne zabawy i gry dla psów oraz ich właścicieli

Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.

Wspólna zabawa z psem nie tylko poprawia kondycję czworonoga, ale także zacieśnia relację pupil – właściciel. Na spacerze warto wybierać takie zabawy, w których pies będzie miał okazję się wybiegać, a w domu – „gry” umysłowe.

 

Psy, w szczególności młode, potrzebują dużo ruchu i uwagi właściciela. Jeśli poczują się zaniedbane, mogą zacząć gryźć przedmioty znajdujące się w domu. Niszczenie butów, mebli czy dywanu może, oprócz oczywistego swędzenia zębów, oznaczać także za małą ilość zabawy.

Zabawy z psem na spacerze

Psy zachęcające właściciela do zabawy, zazwyczaj przyjmują charakterystyczną pozę. Jest to położenie na ziemi przednich łap (wysuniętych do przodu) i uniesienie tylnej części ciała. Na dworze warto wybierać zabawy ruchowe, takie jak:

  • Zabawa z piłką, aportowanie – polega na tym, że pies przynosi i oddaje rzucaną przez właściciela piłkę. Do zabawy można wykorzystać też patyk, frisbee lub kawałek grubego sznurka.  
  • Przeciąganie liny – zabawa, w przypadku dużych psów, może być lekko męcząca dla właściciela. Niektóre psy uwielbiają się siłować i sprawia im to dużo radości. Wystarczy, gdy opiekun zacznie uciekać z kawałkiem grubego sznurka w dłoni, prowokując psa, aby go gonił. Gdy pupil dobiegnie do właściciela, ten pozwala mu złapać sznur i zaczyna się zabawa w „przeciąganie”.
  • Zabawy z innymi psami są niezbędne w procesie socjalizacji pupila. Jest to szczególnie ważne u psów do 12. tygodnia życia. Należy zagwarantować im w tym czasie jak najwięcej możliwości kontaktu z innymi zwierzętami. Im więcej pozytywnych doświadczeń w kontaktach ze środowiskiem na początku życia psa, tym mniej agresywny i nerwowy będzie pies w przyszłości.

Jak bawić się z psem w domu – zabawy umysłowe

Spędzanie czasu z psem w domu to dobry moment na naukę komend i trening umysłowy psa. Jeśli do szkolenia czworonoga wykorzysta się tzw. pozytywne metody, nauka stanie się dla niego dobrą zabawą. Przykładowe zabawy z psem w domu to:

  • Nauka komend – podstawowe z nich to: siad!, podaj łapę!, leżeć!, daj głos! Cierpliwość i pozytywne nastawienie właściciela, z pewnością pomoże nauczyć czworonoga kilku przydatnych sztuczek. W nauce pomocne będą psie smakołyki, którymi nagradza się pupila, za każdą poprawnie wykonaną komendę.
  • Zabawa w chowanego – polega na tym, że psu daje się do powąchania smakołyk, który następnie się chowa i każe psu szukać. Po odnalezieniu nagrodą oczywiście jest schowana karma. W podobny sposób można „grać” z psem i innymi domownikami. Jedna z osób chowa się w pokoju, zostawiając uchylone drzwi. Druga wydaje polecenie, aby pies ją odnalazł.
  • Zabawa umysłowa z psem – służy rozwijaniu jego inteligencji. Jedną z najbardziej popularnych zabawek tego typu jest tzw. kong. Jest to przedmiot przypominający piłkę, wykonany z grubego kauczuku. Kong wypełniony jest psimi smakołykami. Zadaniem pupila jest dostanie się do ukrytych przysmaków.

Jak bawić się ze szczeniakiem – kilka podstawowych zasad

Wspólna zabawa z psem to doskonała okazja do nauki. Im szybciej wprowadzi się zasady w życie, tym mniej problemów pies będzie przysparzał w dorosłym życiu. W czasie wspólnej zabawy bardzo ważne jest, aby nie pozwolić szczeniakowi gryźć rąk ani nóg właściciela. Jeśli tak się stanie, wtedy najlepiej przerwać zabawę i wrócić do niej, gdy pies się uspokoi. Istotne jest też to, aby to opiekun rozpoczynał i kończył wspólne gry. Szczeniak, który poczuje, że wszystko mu wolno, będzie w przyszłości trudny do zdyscyplinowania. Bawiąc się z psem, warto też dostosować intensywność zabaw do kondycji psa, aby go nie przemęczać i tym samym nie zniechęcać do wspólnych gier.


Szczeniak gryzie zabawkę.
©aigarsr/Fotolia.com
Styl życia
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia – dlaczego młody pies gryzie?
To, że szczeniak gryzie, chyba nikogo nie dziwi, jednak dla większości stanowi duży problem. Zniszczone meble, buty czy sprzęt domowy, doprowadzają nieraz do frustracji właściciela. Chcąc oduczyć szczeniaka niszczenia przedmiotów, na początku trzeba ustalić, dlaczego to robi. Pies może gryźć ze strachu, z nudów, z powodu wyrastających zębów lub w celu zwrócenia na siebie uwagi domowników.

To, że szczeniak gryzie, chyba nikogo nie dziwi, jednak dla większości stanowi duży problem. Zniszczone meble, buty czy sprzęt domowy, doprowadzają nieraz do frustracji właściciela. Chcąc oduczyć szczeniaka niszczenia przedmiotów, na początku trzeba ustalić, dlaczego to robi. Pies może gryźć ze strachu, z nudów, z powodu wyrastających zębów lub w celu zwrócenia na siebie uwagi domowników.   Przy próbach oduczania psa gryzienia bardzo ważna jest konsekwencja . Pierwsze zakomunikowanie psu, że robi źle, nie przyniesie skutku, cierpliwa nauka i nagradzanie za dobre zachowanie,  przyniosą pożądany efekt. Pies gryzie ze strachu W nowym domu szczeniak może czuć się niepewnie. Gdy gryzie w czasie próby kontaktu lub ucieka, jest to oznaka, że się boi. W czasie pierwszych dni pobytu psa w domu, najlepiej dać mu spokój i pozwolić samodzielnie poznawać nowe otoczenie . W próbach pogłaskania pupila pomogą psie smakołyki. Jedną ręką daje się mu jedzenie, a drugą delikatnie głaszcze, najlepiej po plecach lub boku . Z czasem pies powiąże głaskanie z przyjemnością, wiedząc, że czeka go nagroda. Na gryzienie z powodu swędzących dziąseł pomogą zabawki dla szczeniaka, np. gryzaki Wyrastanie mlecznych zębów u szczeniaków powoduje silne swędzenie. Gryzienie mebli, rąk, butów i innych przedmiotów, przynosi psu ulgę. Można temu zaradzić, kupując zabawki dla szczeniaka , np. piłki z wypustkami, zasuszone świńskie ucho, kawałek sznurka, gumowe maskotki i inne tego typu przedmioty. Dobrym rozwiązaniem jest podanie psu zamrożonej kości. Zimno ukoi ból, a twardy element zajmie psa na  kilka godzin. Gryzienie z nudów i chęci wspólnej zabawy Małe psy często gryzą się między sobą dla zabawy. Szczeniak zabrany z miotu przyzwyczajony jest do takiego...

Pies podaje łapę właścicielce.
©highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe komendy dla psa, czyli „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” ułatwiają życie z czworonogiem pod jednym dachem
Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.

Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.   Do nauki komend najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce , aby nic nie rozpraszało czworonoga. Przyjazny ton właściciela wzbudzi zaufanie psa, a nagradzanie pupila smakołykami zmobilizuje go do entuzjastycznego wykonywania poleceń. Nauka komendy „siad” Nauka komendy „siad” jest bardzo przydatna, bo pozwala zapanować nad psem. Ułatwia np. wychodzenie z pupilem na dwór. Pies spokojnie siedzi w czasie zakładania mu smyczy lub cierpliwie czeka, gdy pali się czerwone światło na przejściu. Nauczenie szczeniaka komendy „siad ” może stanowić problem, bo młode psy nie lubią siedzieć w bezruchu.. Jednak przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela, pies z pewnością opanuje jedną z podstawowych komend . Z czasem, pies może przyzwyczaić się do polecenia i np., gdy tylko właściciel weźmie smycz do ręki, pies sam usiądzie. Psia sztuczka „podaj łapę” „Podaj łapę” to sztuczka, której nauka zazwyczaj nie jest w ogóle problematyczna . Komenda może być przydatna np. przy przywitaniu. Pies zamiast skakać na właściciela poda mu łapę, co pomoże okiełznać zbyt wybuchowy temperament pupila. Warto mobilizować zwierzę do nauki, podając mu psie smakołyki za każde wykonane polecenie. Reagowanie na komendę „do mnie” Komendy „do mnie” najłatwiej będzie nauczyć szczeniaka. Młody pies często boi się zostać sam, dlatego wciąż szuka kontaktu ze swoim właścicielem. Komenda przywołująca psa jest przydatna w czasie...

pies z gumową piłką leżący na trawie
©Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Szkolenie psów metodą pozytywnych wzmocnień: kliker, komendy słowne i nagrody w formie przysmaku lub zabawki
Pozytywne szkolenie psów opiera się na założeniu, że pies będzie powtarzać zachowania, za które jest nagradzany i unikać tych, za które nic nie dostaje. Nagrodą za słuchanie właściciela jest przysmak albo ulubiona zabawka. W stosowaniu pozytywnych metod w czasie tresury istotne jest, by nie karcić za to, co zwierzę zrobiło źle, ale wzmacniać prawidłowe zachowania.

Pozytywne szkolenie psów opiera się na założeniu, że pies będzie powtarzać zachowania, za które jest nagradzany i unikać tych, za które nic nie dostaje. Nagrodą za słuchanie właściciela jest  przysmak albo ulubiona zabawka. W stosowaniu pozytywnych metod w czasie tresury istotne jest, by nie karcić za to, co zwierzę zrobiło źle, ale wzmacniać prawidłowe zachowania.   W pracy z psem ważna jest konsekwencja. Jeżeli właściciel będzie odstępował od przyjętych zasad treningu, zdezorientowany pies nie będzie wiedział co zrobił dobrze, a co źle. Czworonoga warto szkolić nie tylko w domu, ale i na spacerze. Czas trwania sesji treningowych dla psa Zaczynając pracę z psem , warto pamiętać o tym, by sesje treningowe nie były za długie. Kilkanaście minut dziennie na początek w zupełności wystarczy. Istotne, by podczas treningu pies czuł się swobodnie. U czworonoga łatwo rozpoznać rozkojarzenie – ciężko będzie usiedzieć mu w miejscu, a z takim psem źle się pracuje. Metody pozytywnego szkolenia , to oprócz nauki, dobra zabawa dla psa. Dzięki temu pupil chętnie i szybko uczy się nowych rzeczy. Timing w szkoleniu klikerowym Metoda klikerowa opiera się na założeniu, że jeśli pies słyszy zawsze ten sam dźwięk w czasie wykonywania określonej czynności, po jakimś czasie zacznie kojarzyć ten sygnał z konkretnym zachowaniem. Ćwiczenie polega na kliknięciu i włączeniu sygnału dźwiękowego wysyłanego przez małe urządzenie w momencie wykonywania żądanej od psa czynności. Ta precyzja nazywana jest timingiem. Po dźwięku pies zawsze dostaje nagrodę. Regularne ćwiczenia spowodują, że pies już w momencie wykonywania komendy będzie wiedział, że zaraz otrzyma swój ulubiony przysmak. Pozytywne tresowanie psa a zacieśnianie więzi z właścicielem Z czasem będzie można zrezygnować z klikera. Pies już na tyle...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner