uśmiech brunetki
Flickr/Tetsumo/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Domowe metody wybielania zębów: sól, soda oczyszczona i węgiel

Śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka kobiety, dlatego wiele z nas szuka sposobów na wybielenie zębów. Które z nich są skuteczne, które nie przynoszą efektu, a które zamiast spełniać swoje zadanie, szkodzą zębom?

Śnieżnobiały uśmiech to najlepsza wizytówka kobiety, dlatego wiele z nas szuka sposobów na wybielenie zębów. Które z nich są skuteczne, które nie przynoszą efektu, a które zamiast spełniać swoje zadanie, szkodzą zębom?

Środki na wybielanie zębów dostępne w aptece

Najbardziej efektywne są profesjonalne zabiegi w gabinetach stomatologicznych, lecz poważnie uszczuplają one zawartość portfela. A co z tańszymi sposobami? Paski do wybielania dostępne w aptece, tak samo jak uniwersalne szyny wybielające do wypełniania żelem czy specjalne pasty do zębów najczęściej przynoszą ledwie zauważalny efekt, a w niektórych wypadkach – nie działają w ogóle.

Samodzielne wybielanie zębów

Nie wszyscy jednak ograniczają się do wyboru pomiędzy wizytą u dentysty, a kupnem środków dostępnych w aptece. Można zaobserwować – zwłaszcza w internecie – prawdziwą lawinę instruktaży i recept na wybielanie zębów w domu, przy użyciu naturalnych produktów. Jednak dentyści ostrzegają: takie sposoby mogą być niebezpieczne! Poważnie zagrożone jest zwłaszcza szkliwo, którego uszkodzenia prowadzą do nadwrażliwości zębów, a nawet do próchnicy.

Sól, soda oczyszczona, cytryna, proszek do pieczenia, węgiel leczniczy

Naturalne środki do wybielania zębów najczęściej polecane są nieświadomym internautom przez równie nieświadomych blogerów czy pseudoekspertów. Wszystkie sieją prawdziwe spustoszenie w jamie ustnej, co odbija się zwłaszcza na zdrowiu zębów.

 

Sól obniża pH, a więc wytwarza kwaśne środowisko, w którym dochodzi do demineralizacji szkliwa, skąd już tylko krok do próchnicy. Tak zakwaszone środowisko to również raj dla bakterii chorobotwórczych. Poza tym sól, dokładnie tak samo jak soda oczyszczona, niszczy szkliwo w sposób mechaniczny. Tak osłabione staje się ono bardziej podatne na przebarwienia. Skala ubytków jest porównywalna do tej, która zostałaby wywołana wycieraniem zębów papierem ściernym! Także i z tego powodu nie wolno stosować proszku do pieczenia zmieszanego z sokiem z cytryny, choć często trafiają się i takie porady. To prawdziwa mieszanka wybuchowa – proszek wyciera szkliwo, a sok z cytryny zawiera mnóstwo kwasów, które je zmiękczają. A więc również płukanki z soku z cytryny jako metodę na wybielenie zębów lepiej włożyć między bajki. Tym sposobem można zafundować sobie jedynie ból zębów po zetknięciu z zimnym, ciepłym, słodkim czy kwaśnym pokarmem. Skuteczność ostatniego z wymienionych środków – węgla leczniczego – jest wątpliwa, a jego rozgniatanie na zębach wywołuje „efekt papieru ściernego”.

 

Porady od dentysty

Uśmiech hollywoodzkiej gwiazdy jest w zasięgu twoich możliwości. Powinnaś tylko – zamiast sięgać po podejrzane metody o niepotwierdzonej skuteczności – skonsultować się ze swoim dentystą, który da ci wskazówki, jak przeprowadzić zabieg wybielania zębów w sposób bezpieczny. Unikniesz wtedy konieczności długotrwałego leczenia ubytków powstałych w wyniku nieświadomego działania na własną szkodę.


Kobieta uśmiecha się
Flickr/Andres Rodriguez/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Czy wybielanie zębów sodą jest bezpieczne?
Domowe sposoby na wybielanie zębów to soda, cytryna czy skórka od banana. Jednak nie wszystkie są bezpieczne i warte stosowania. Soda może nawet zniszczyć szkliwo.

Domowe sposoby na wybielanie zębów to soda, cytryna czy skórka od banana. Jednak nie wszystkie są bezpieczne i warte stosowania. Soda może nawet zniszczyć szkliwo. Czym wybielić zęby? Pierwszym i podstawowym krokiem w pielęgnacji zębów pod kątem wybielania jest wybór odpowiedniej pasty do zębów. Zawierają one coraz więcej substancji ściernych i dzięki temu skuteczniej usuwają osad, znajdujący się na zębach. Na rynku dostępnych jest wiele innych produktów, które mogą nam pomóc w uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu – od płukanek, przez żele, nitki dentystyczne, po nawet specjalnie zaprojektowane szczoteczki do mycia zębów. A co, jeśli samo mycie zębów nie wystarcza? Wiele osób sięga po domowe metody wybielania zębów. W podobny sposób co wybielająca pasta do zębów działa powszechnie znany, domowy sposób – soda oczyszczona. Soda – pomaga czy szkodzi? Soda oczyszczona jest substancją o właściwościach silnie abrazyjnych, czyli działa na nasze zęby jak papier ścierny. Usuwając osad nazębny, jednocześnie ściera szkliwo. Wybielanie zębów sodą sprawia, że zęby stają się słabsze, mniej odporne na próchnicę, a dodatkowo jeszcze szybciej ponownie się przebarwiają. Warto zwrócić uwagę na podobną, domową metodę – wybielanie sokiem z cytryny. Zawiera on silne kwasy, które rozpuszczają szkliwo, przez co również przynoszą więcej szkody, niż oczekiwanych, „śnieżnobiałych” efektów.   Mimo tylu dostępnych środków, wiele osób nadal chętnie sięga po domowe, mało bezpieczne i mało skuteczne metody wybielania zębów. Warto zastanowić się, czy oszczędzanie na sprawdzonych, ogólnie dostępnych środkach jest rzeczywiście tańsze, gdyż możemy później więcej...

Piękny uśmiech
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Wybielanie zębów cytryną może uszkadzać szkliwo
Domowe metody wybielania zębów, w tym wybielanie zębów cytryną, może spowodować więcej szkody niż pożytku. Sok z cytryny może wręcz przyciemniać zęby, zamiast je rozjaśniać. Innym skutkiem ubocznym jest niszczenie szkliwa, co skutkuje nadwrażliwością zębów, a później także próchnicą.

Domowe metody wybielania zębów, w tym wybielanie zębów cytryną, może spowodować więcej szkody niż pożytku. Sok z cytryny może wręcz przyciemniać zęby, zamiast je rozjaśniać. Innym skutkiem ubocznym jest niszczenie szkliwa, co skutkuje nadwrażliwością zębów, a później także próchnicą. Wybielanie zębów cytryną a nadwrażliwość na temperaturę Nawet po profesjonalnych zabiegach przeprowadzonych w gabinetach stomatologicznych zęby czasem bywają przez jakiś czas nadwrażliwe. Sok z cytryny niszczy szkliwo , a więc sprawia, że zęby stają się bardzo wrażliwe na zmianę temperatury (gorące i zimne potrawy i napoje), a czasem też na bodźce kwaśne. Uszkodzone szkliwo sprzyja próchnicy Osłabienie szkliwa stwarza idealne warunki do rozwoju próchnicy. Skorodowane zęby nie tylko są nadwrażliwe i bolą, ale łatwiej osadzają się na nich bakterie i resztki pokarmów. Wybielanie zębów cytryną może w związku z tym przyczynić się do powstawania w zębach ubytków spowodowanych próchnicą. Ciemne zamiast jasne – sok z cytryny może powodować odwrotne skutki Jeśli argumenty zdrowotne nie są przekonujące, wybielanie zębów cytryną powinno być odrzucone z powodów estetycznych. Szkliwo narażone na długotrwałe oddziaływanie soku z cytryny zmienia kolor. Wbrew oczekiwaniom zęby nie stają się jaśniejsze, a ciemnieją. Żeby zniwelować ten efekt najpierw trzeba będzie odbudować szkliwo , które uległo uszkodzeniu podczas cytrynowej terapii. Bezpośrednio po niej nie można wybielać zębów u dentysty. Twoje zęby posiadają przebarwienia i nie wiesz jak się ich pozbyć? Sprawdź czy domowe sposoby wybielania zębów sodą oczyszczoną będą skuteczne.  Zamiast narzekać na brzydkie zęby udaj się do dentysty na zabieg laserowego wybielania zębów .  Dowiedz się, czy domowe sposoby na wybielenie zębów zdziałają cuda!  Jest kilka...

uśmiech kobiety
Flickr/Rupert Taylor-Price/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Fleszstyle
Czy laserowe wybielanie zębów jest bezpieczne?
Wybielanie zębów laserem to zabieg, który wystarcza nawet na dwa lata. Jest on jednak silnie inwazyjny i nie każdy może się mu poddać.

Wybielanie zębów laserem to zabieg, który wystarcza nawet na dwa lata. Jest on jednak silnie inwazyjny i nie każdy może się mu poddać.   Każdy chciałby pochwalić się zniewalającym uśmiechem, jednak niektórzy nie mogą sobie pozwolić na tę chwilę spontaniczności z powodu przebarwień na zębach. Co można zrobić, aby pozbyć się tego problemu? Niekiedy doraźna pomoc w postaci pasty do zębów nie wystarcza i wtedy warto skierować kroki do gabinetu stomatologicznego, gdzie coraz popularniejsze staje się laserowe wybielanie zębów. Metody wybielania zębów Istnieje wiele metod wybielania zębów, jednak skuteczność ich działania zależy od wielkości przebarwień, które pojawiają się na szkliwie. To one spędzają nam sen z powiek - jeśli nie są zbyt poważne, warto spróbować domowych sposobów (pasta, płukanki, sztyfty, paski wybielające czy nakładki z żelem), jeśli natomiast problem jest bardziej zaawansowany, należy zwrócić się po pomoc do stomatologa. Może on zaproponować wykonanie profesjonalnych nakładek na szczękę , robionych według indywidualnych odcisków. Do nakładek lekarz przepisuje żel wybielający, który stosujemy w domu. Może też jednak wykonać zabieg wybielania zębów w gabinecie, nakładając preparat i naświetlając go lampą polimeryzacyjną lub laserem. Laser aktywuje substancję wybielającą Laserowe wybielanie zębów polega na aplikacji preparatu wybielającego o wysokim stężeniu substancji czynnych oraz aktywacji żelu przy pomocy dużej energii lasera diodowego. Zabieg jest stosunkowo krótki - trwa ok. 30 min. Jedna sesja wystarczy, aby uzyskać zadowalający efekt, a stomatolodzy zapewniają, że przy stosowaniu odpowiedniej diety utrzymuje się on nawet do dwóch lat. Należy jednak zaznaczyć, że laserowe wybielanie zębów jest...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner